Hlavní Potraviny Energetické nápoje a jejich vliv na zdraví

Energetické nápoje a jejich vliv na zdraví

by Martin Balko

Energetické nápoje si získaly v posledních letech miliony fanoušků a jejich obliba stále roste. Jaké jsou ale stinné stránky tohoto nápoje a jak ovlivňuje lidské zdraví? A jaký má vliv při řízení auta?

Historie energetických nápojů

Energetické nápoje jsou na trhu již několik desetiletí, ale jejich obliba v posledních letech prudce vzrostla. První energetický nápoj na trhu se jmenoval Red Bull a vznikl v Rakousku v roce 1987. Nápoj vycházel z thajského energetického nápoje Krating Daeng, který byl oblíbený mezi manuálně pracujícími dělníky.

Red Bull si rychle získal oblibu v Evropě a počátkem roku 2000 se stal celosvětovým fenoménem. Na trh brzy vstoupily i další společnosti vyrábějící tyto nápoje, například Monster a Rockstar, které začaly společnosti Red Bull konkurovat. Dnes jsou k dispozici stovky různých značek energetických nápojů a trh s těmito výrobky má hodnotu miliard dolarů.

Zajímavá fakta o energetických nápojích:

  • Energetické nápoje mohou obsahovat až 500 mg kofeinu v jedné porci, což je asi pětkrát více než šálek kávy.
  • Taurin je aminokyselina, která se v energetických nápojích běžně vyskytuje. Říká se, že zlepšuje duševní soustředění a fyzickou výkonnost, ale existuje jen málo vědeckých důkazů, které by tato tvrzení potvrzovaly.
  • Energetické nápoje nejsou regulovány stejně jako jiné nápoje, což znamená, že množství kofeinu a dalších složek se může u jednotlivých značek značně lišit.
  • Některé studie zjistily, že tyto nápoje mohou vést k dehydrataci, protože kofein v nich obsažený může působit močopudně.
  • Nedoporučují se dětem a dospívajícím, protože jejich vyvíjející se mozek a tělo mohou být náchylnější k negativním účinkům kofeinu.

Zdraví a energetický nápoj

Autor/ka fotografie: Jan Kopřiva

I přesto, že mnoho lidí používá energetické nápoje jako prostředek k posílení energie a soustředění, existují obavy ohledně dopadu těchto nápojů na zdraví.

Jednou z hlavních obav v souvislosti s těmito nápoji je vysoký obsah kofeinu. Kofein je stimulant, který může způsobit řadu negativních vedlejších účinků, včetně zvýšené srdeční frekvence, nervozity a problémů se spánkem. 

Konzumace příliš velkého množství kofeinu může také vést k dehydrataci a může zhoršit příznaky úzkosti a deprese.

Dalším problémem energetických nápojů je jejich vysoký obsah cukru. Mnoho nápojů obsahuje velké množství cukru, což může přispívat k obezitě, cukrovce a dalším zdravotním problémům. Kromě toho mohou obsahovat i další složky, jako je taurin a guarana, které mohou mít na organismus neznámé účinky.

Je důležité, aby lidé s cukrovkou nebo s rizikem jejího vzniku dbali na konzumaci energetických nápojů. Měli by omezit příjem těchto nápojů a zvolit zdravější alternativy, jako je voda nebo bylinkový čaj. Měli by se také poradit se svým lékařem o případných interakcích mezi těmito nápoji a léky na cukrovku.

Tip: Víte, na co si dát pozor při cukrovce?

Energetické nápoje mohou být také nebezpečné, pokud jsou konzumovány ve velkém množství nebo v kombinaci s alkoholem. Míchání těchto nápojů s alkoholem může vést ke stavu, kdy se lidé cítí bdělí, ale stále jsou pod vlivem alkoholu. To může vést k nezodpovědnému chování a ztěžovat posouzení míry ovlivnění.

Sice mohou poskytnout rychlou dávku energie, ale při konzumaci ve velkém množství nebo v kombinaci s jinými látkami mohou mít také negativní dopad na zdraví. Je důležité si uvědomit právě obsah kofeinu a cukru a konzumovat nápoje s mírou.

Řízení s energetickým nápojem

Pokud potřebujete dodat energii, abyste přečkali den nebo zůstali vzhůru během dlouhých jízd, jsou tyto nápoje jednou z možných variant. Nedávné studie však ukázaly, že konzumace těchto nápojů před jízdou může mít významný vliv na výkonnost řidiče a zvýšit riziko nehody.

Právě kvůli kofeinu, který stimuluje a zlepšuje bdělost, soustředění a reakční dobu. Při konzumaci velkého množství však může kofein způsobovat také nervozitu, úzkost a další negativní vedlejší účinky, které mohou zhoršit výkonnost řidiče. 

A další složkou je již zmíněný cukr, který může způsobit dehydrataci a únavu, což může rovněž negativně ovlivnit schopnost řídit. Podívejte se na tipy, jak snížit hladinu cukru v krvi pomocí stravy a sami posuďte, kolikrát bylo doporučeno vyřadit energetické nápoje ze stravování. 

Studie britské asociace výrobců nealkoholických nápojů zjistila, že konzumace energetických nápojů před jízdou může způsobit prodloužení reakční doby a snížení schopnosti udržet stálou rychlost, což může vést k nebezpečným situacím na silnici. 

Jiná studie Univerzity v Utahu zjistila, že řidiči, kteří konzumovali právě tyto nápoje, se častěji dopouštěli rizikového chování, jako je například předjíždění jiných vozidel zprava.

Kromě vlivu na výkonnost řidiče mohou energetické nápoje zvyšovat riziko nehod také tím, že způsobují ospalost a únavu, zejména pokud jsou konzumovány ve velkém množství nebo po delší dobu. 

Konzumace energy drinků může také způsobit častější rozptylování pozornosti řidičů, například psaním textových zpráv nebo používáním telefonu během řízení, což dále zvyšuje riziko nehod.

Pro snížení rizika nehod a zlepšení jízdních vlastností je důležité, aby řidiči omezili konzumaci těchto nápojů před usednutím za volant. Zkrátka jsou tyto nápoje pohodlným a účinným způsobem, jak si dodat energii a zůstat bdělý během dlouhých jízd, ale mohou také negativně ovlivnit výkonnost řidiče a zvýšit riziko nehody. Proto by si řidiči měli uvědomovat možná rizika a konzumovat je s mírou.

Alternativy energetických nápojů

Navzdory své popularitě však mohou mít energetické nápoje některé negativní vedlejší účinky, jako je zvýšená srdeční frekvence, vysoký krevní tlak a nervozita. Mnohé nápoje mají navíc vysoký obsah cukru a kalorií, což může přispívat k nárůstu hmotnosti a vzniku dalších zdravotních problémů.

Tip: Jak si upravit svůj životní styl při vysokém krevním tlaku. 

Pokud hledáte zdravější alternativu k energetickým nápojům, je k dispozici několik možností. Zde je několik z nich, které stojí za zvážení:

Voda

Nejzřetelnější alternativou k těmto nápojům je voda. Je bez kalorií, bez cukru a hydratuje vaše tělo. Je to také skvělý způsob, jak z těla vyplavit toxiny a dodat mu energii.

Čaj a káva

Čaj i káva obsahují kofein, který vám může dodat přirozenou dávku energie. Mnoho druhů čaje navíc obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci zlepšit celkové zdraví.

Zelená šťáva

Zelená šťáva se vyrábí z čerstvého ovoce a zeleniny a je dobrou volbou, jak si rychle doplnit vitamíny a minerály. Přírodní cukry obsažené v ovoci a zelenině navíc zajišťují trvalou dávku energie bez pádu, který je spojen s mnoha energetickými nápoji.

Smoothies

Podobně jako zelený džus jsou i smoothies skvělým způsobem, jak si rychle doplnit vitamíny a minerály. Lze je také přizpůsobit vašim konkrétním potřebám, ať už hledáte předtréninkovou vzpruhu nebo polední povzbuzení.

Energetické tyčinky

Energetické tyčinky jsou pohodlnou a přenosnou alternativou. Obvykle obsahují směs sacharidů, bílkovin a zdravých tuků, které mohou zajistit trvalou energii po celý den.

Přírodní doplňky stravy

Některé přírodní doplňky, jako je ženšen, ashwagandha, kořen maca nebo magnesium pro energii, se tradičně používají ke zvýšení energie a zlepšení soustředění, tyto doplňky mohou být účinné, ale je důležité si uvědomit, že mohou mít vedlejší účinky a mohou se vzájemně ovlivňovat s jinými léky, které užíváte.

Káva nebo energeťák?

Káva i energetické nápoje jsou perfektní pro ty, kteří hledají příliv energie, ale fungují různými způsoby a mají různé potenciální nevýhody.

Káva je přirozeným zdrojem kofeinu a obsahuje také antioxidanty a další prospěšné látky. Mírná konzumace kávy (do 3-4 šálků denně) je obecně považována za bezpečnou, a dokonce může mít i určité zdravotní přínosy. Nadměrný příjem kofeinu však může vést k nervozitě, úzkosti a nespavosti a někteří lidé mohou být na jeho účinky citlivější než jiní.

Na druhou stranu energetické nápoje obsahují vysoké množství již zmíněného kofeinu a dalších stimulantů, jako je taurin a guarana, dále také cukr a další složky, které mohou mít negativní účinky na zdraví. 

Konzumace těchto nápojů může vést k podobným příznakům jako nadměrný příjem kofeinu a také k dalším zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak a zvýšené riziko infarktu nebo mrtvice.

Závěrem lze říci, že káva je přirozeným a relativně bezpečným zdrojem energie a bdělosti, zatímco energetické nápoje mohou mít kvůli vysokému obsahu kofeinu a dalších složek negativní účinky na zdraví. 

Pokud hledáte přísun energie, je obecně lepší zůstat u kávy nebo jiných přírodních zdrojů kofeinu, jako je čaj nebo čokoláda. 

Tipy pro bezpečnou jízdu

Jízda autem na dlouhých cestách může být skvělým způsobem, jak poznat nová místa a zažít dobrodružství, ale může být také náročná a únavná. Zde je několik tipů, které vám pomohou zůstat na příští dlouhé cestě v bezpečí a pohodlí:

Naplánujte si trasu

Než vyrazíte na cestu, naplánujte si trasu a ujistěte se, že máte všechny potřebné informace, jako jsou čerpací stanice a odpočívadla po cestě. Vyhnete se tak tomu, že se ztratíte nebo vám dojde benzín uprostřed ničeho.

Dopřejte si dostatek odpočinku

Před dlouhou jízdou je důležité si dostatečně odpočinout. Dobrý odpočinek vám pomůže zůstat bdělí a soustředění na cestu, což je důležité zejména během dlouhých hodin jízdy.

Dělejte si pravidelné přestávky

Během dlouhé jízdy je důležité dělat pravidelné přestávky, abyste si protáhli nohy, odpočinuli si vaše oči a měli možnost se osvěžit. Doporučuje se dělat přestávku každé 2 hodiny.

Zůstaňte hydratovaní

na dlouhých cestách je také důležité pít vodu a zůstat hydratovaný. Dehydratace může způsobit únavu a ztížit soustředění na cestu.

Zkontrolujte své vozidlo

Než vyrazíte na cestu, zkontrolujte, zda je vaše vozidlo v pořádku. Zkontrolujte pneumatiky, brzdy a kapaliny. Předejdete tak poruchám nebo nehodám.

Udržujte svou mysl aktivní

Pokud řídíte sami, může se stát, že se začnete nudit a ztratíte koncentraci. Abyste tomu předešli, vezměte si s sebou nějakou zábavu, například podcast nebo hudební playlist.

Vyhněte se rozptylování

Vyhněte se používání telefonu, jídlu nebo jiným činnostem, které mohou odvádět vaši pozornost od řízení.

Dávejte pozor na povětrnostní podmínky

Než vyrazíte, zkontrolujte předpověď počasí a buďte připraveni na případné změny počasí.

Nezapomeňte také jezdit bezpečně, dodržovat všechny dopravní předpisy a vždy používat bezpečnostní pásy.

Usnutí za volantem

Usínání za volantem je vážný problém, který může vést ke smrtelným nehodám. Jednou z hlavních příčin je nedostatek spánku. Doporučuje se dospělým lidem spát každou noc alespoň 7-9 hodin, mnoho lidí totiž nespí dostatečně pravidelně. K dalším faktorům, které mohou přispívat k ospalosti při řízení, patří některé léky, poruchy spánku a dlouhá doba řízení bez přestávky.

Mezi příznaky patří potíže s udržením otevřených očí, vybočení z jízdního pruhu a přehlédnutí výjezdu nebo zatáčky. Pokud se začnete během řízení cítit ospalí, je důležité zastavit a udělat si přestávku. Je také dobré se nadýchat čerstvého vzduchu a dát si kofein, ale mějte na paměti, že kofein může začít působit až po 20-30 minutách.

Tip: Při nouzovém zastavení myslete na správné použití reflexní vesty.

Abyste předešli ospalosti při řízení, dbejte na to, abyste se každou noc dostatečně vyspali, a vyhněte se dlouhému řízení bez přestávky. Pokud užíváte léky, které mohou způsobovat ospalost, poraďte se se svým lékařem o možných vedlejších účincích. 

Je důležité si vždy uvědomit vlastní limity a podniknout nezbytné kroky, abychom do cíle dorazili bezpečně. Pokud se při řízení cítíte ospalí, měli byste zastavit a udělat si přestávku, protože následky usnutí za volantem mohou být smrtelné.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.