Hlavní Životní styl Proč začít hrát raketové sporty

Proč začít hrát raketové sporty

by redakce
Proč začít hrát raketové sporty

Raketové sporty, tedy tenis, badminton, squash a padel patří nejen u nás mezi vůbec nejoblíbenější. Hrají je lidé všech věkových kategorií, a to závodně i rekreačně. V počtu hráčů zatím suverénně vede tenis, ale obliba padelu také rychle stoupá. Badminton si udržuje velkou oblibu hlavně u rekreačních hráčů, stejně jako stolní tenis neboli ping pong. Raketové sporty spojují rakety, tedy sportovní náčiní, s jehož pomocí hráč odpaluje míček na stranu protivníka.

Benefity hraní raketových sportů

Raketové sporty jsou poměrně dobře dostupné. Základní vybavení nemusí být úplně drahé a míst, kde se dají hrát, neustále přibývá. Jedná se o sporty, které se hrají ve dvou či čtyřech lidech, takže se při jejich hraní můžete seznámit i s novými lidmi (zejména, pokud se zapojíte do některé z amatérských lig). Raketové sporty se hrají značnou část roku venku, takže kromě pohybu získáváte také přísun čerstvého vzduchu. Ale ani během zimy se oblíbených sportů nemusíte vzdát, stačí se přesunout do vhodné haly.

Hraní raketových sportů posiluje kognitivní, tedy rozpoznávací funkce mozku. Protože se jedná o sporty, kde jsou nutné rychlé reakce, strategické myšlení a okamžité rozhodování, jejich pravidelným provozováním se zrychluje schopnost hráčů zpracovávat a reagovat na informace a zvyšuje se také jejich pozornost. Pohyb v kombinaci s nutností se rozhodnout trénuje mozek a zlepšuje jeho schopnosti.

Hráč se musí naučit základní údery, ale to, jaký úder a v jakém okamžiku použije, je jen na něm. Žádné dva zápasy nejsou úplně stejné a hra se nemůže stát rutinní, protože na druhé straně je pokaždé jiný hráč s odlišnými preferencemi a reakcemi. Raketové sporty tak dokonale procvičují najednou jak tělo, tak mozek. A i pro ty, kteří nesnášejí fitness centra, je to skvělý způsob, jak shodit nějaké to kilo. Nemusíte umět hrát dokonale na to, abyste vydali dostatek energie. A přiznejme si, že je to mnohem větší zábava, než třeba běhání na pásu nebo jízda na rotopedu.

Kladný vliv na tělo i psychiku

S raketovými sporty je spojena řada příjemných zážitků. Nemusí jít jen o boj, ale o možnost se pobavit a relaxovat doma, o víkendu i na dovolené. Stačí si vzít s sebou svou raketu a sportovní vybavení. Nebo si ho klidně jen v místě pobytu vypůjčit.

Pravidelný pohyb zlepšuje psychickou odolnost a snižuje stres. Tělo se zároveň posiluje i uvolňuje a rekreační zápasy v raketových sportech jsou také často příležitostí se zasmát s přáteli. To vše pomáhá bojovat se stresory, jako je přepracovanost, finanční problémy, rodinné krize a mnohým dalším.

Raketové sporty jsou spojeny s nutností rychle se pohybovat a používat celé tělo, které se protahuje a procvičuje. Každý z raketových sportů se zaměřuje na něco jiného, ale funguje už při pravidelném rekreačním hraní.

Všechny raketové sporty však  více zatěžují tu stranu těla, v níž držíte raketu či pálku, takže je vhodné to dorovnat vhodnými cviky na druhou polovinu těla. Můžete také zkusit hrát druhou rukou, což zlepší vaše motorické schopnosti.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi tenisem, badmintonem a padelem?

Jsou si sice podobné, ale zároveň se dost liší. Vždy potřebujete raketu, míček a také místo pro hraní.

Tenis

Tenis se hraje raketami s výpletem na tenisovém kurtu, který je uprostřed rozdělen sítí. Povrchem může být tráva, beton, antuka, ale také nejrůznější umělé povrchy. Typ povrchu silně ovlivňuje rychlost odskoku míčku a tím i způsob hry. Na některých površích se může za míčkem doklouzávat, třeba na antuce. Ale pinkat míčkem se dá i o stěnu, nebo jen přes natažený provaz třeba na parkovišti. Ne každý musí hrát jako vítěz Wimbledonu.

Padel tenis

Také pro padel tenis budete potřebovat obdélníkový kurt, ale na rozdíl od tenisového má kurt pro padel navíc ještě plastové stěny na kratších stranách a pletivo na delších stranách kurtu. Rakety na padel tenis nemají výplet, ale pevnou výplň s otvory.

Jsou menší než tenisové a k ruce se připevňují bezpečnostním poutkem. Také míčky na padel jsou jiné než tenisové. Hlavním rozdílem je menší nahuštění. Padelový kurt je specifický a vzhledem potřebným bočním stěnám se padel nedá hrát kdekoliv. Počet kurtů se naštěstí neustále zvyšuje.

Badminton

Už malé děti mohou hrát badminton opeřeným míčkem lehkými raketami s výpletem. Nepotřebují k tomu ani kurt, ani síť. Hrát se dá i jen tak třeba na trávníku, na písku na pláži, v podstatě kdekoli. Hra může být jemná i prudká a rychlá, záleží na kvalitě a nasazení hráčů. Stačí jen dvě rakety, jeden míček a kousek místa. Pokud si ale nechcete jen “pinkat”, budete potřebovat kurt jako u ostatních raketových sportů.

Sportování od dětství až do důchodu

Ať už se rozhodnete pro tenis, badminton, nebo vyzkoušet padel tenis, každý z nich můžete provozovat v podstatě po celý život. Můžete mít super vybavení, nebo jen obyčejné tenisky a raketu, ale hýbat se můžete vždycky.

Pokud nemáte vhodné sportoviště a domluvíte se třeba ve sportovním oddíle, že ho chcete, můžete požádat o dotaci na jeho výstavbu hřiště. Raketové sporty mohou hrát celé rodiny, ale i kolegové z práce, kamarádi ze školy a další skupiny. Věk je nepodstatný, stačí chuť a čas, ať už preferujete tenis, padel, nebo badminton. Tak dobrou hru.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.