Hlavní Minerály Draslík

Draslík

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Draslík je hlavní minerální látkou, která se nachází uvnitř buněk v lidském organismu a z minerálních látek se vyskytuje v těle v největším množství. Draslík uvnitř buněk se vyskytuje jednak jako volný iont a jednak ve formě vázané. Má rozhodující význam pro normální fungování nervů a svalů, pro metabolismus cukrů v organismu, pro regulaci kyselino- zásadité rovnováhy a osmotického tlaku v těle a pro metabolismus kyslíku v mozku. Správné hospodaření draslíkem v těle je nezbytné pro činnost srdce, aby nedošlo k porušení pravidelné rytmické srdeční činnosti.

Doporučená denní dávka draslíku

Doporučená denní dávka draslíku pro dospělého je 4,700 mg. Draslík se nachází v mnoha potravinách, jako jsou banány, avokádo, brambory, pomeranče, fazole, mléko a mléčné výrobky, maso a ryby.

Nedostatek draslíku

Nedostatek draslíku může vést k únavě, slabosti svalů, bolesti hlavy a křečím. Nedostatek draslíku v těle se projevuje rozmanitým způsobem jako jsou poruchy nervosvalové činnosti (únava, ochablost svalů), poruchy trávicího ústrojí, poruchy funkce ledvin, různé metabolické poruchy. Přebytek draslíku může způsobit problémy s ledvinami a může také vést k nízkému krevnímu tlaku.

Nadměrný příjem draslíku

Je důležité si uvědomit, že nadměrný příjem draslíku může být nebezpečný pro osoby s onemocněním ledvin nebo pro osoby užívající léky na snížení krevního tlaku. Opatrnosti při podávání draslíku je třeba dbát i u diabetiků! Vysoký příjem draslíku snižuje účinnost léků zabraňujících srážení krve.

Pokud máte jakékoli pochybnosti o svém příjmu draslíku nebo pokud máte jakékoli zdravotní problémy, měli byste se poradit s lékařem nebo dietologem.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.