Hlavní Minerály Draslík

Draslík

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Draslík – je v nitrobuněčné tekutině (v ní je hlavním kationtem). Ovlivňuje acidobazickou rovnováhu buněk a osmotický tlak, zajišťuje normální svalovou dráždivost a tvorbu glykogenu. Nedostatek může způsobit průjmy, zvracení -> svalová slabost.

DDD 2-3g.
Zdroje K – meruňky, sójová mouka, zelenina, brambory, sušené fíky, rozinky, ovesné vločky, maso, kuře, krůta, pstruh, sardinky.

Draslík je hlavní minerální látkou, která se nachází uvnitř buněk v lidském organismu a z minerálních látek se vyskytuje v těle v největším množství. Draslík uvnitř buněk se vyskytuje jednak jako volný iont a jednak ve formě vázané. Má rozhodující význam pro normální fungování nervů a svalů, pro metabolismus cukrů v organismu, pro regulaci kyselino- zásadité rovnováhy a osmotického tlaku v těle a pro metabolismus kyslíku v mozku. Správné hospodaření draslíkem v těle je nezbytné pro činnost srdce, aby nedošlo k porušení pravidelné rytmické srdeční činnosti.

Nedostatek draslíku v těle se projevuje rozmanitým způsobem jako jsou poruchy nervosvalové činnosti (únava, ochablost svalů), poruchy trávicího ústrojí, poruchy funkce ledvin, různé metabolické poruchy.

Draslík se nesmí používat u poruch funkce ledvin, zvýšené hladiny draslíku v krvi v hodnotě nad 5 mmol/l, zvracení. Opatrnosti při podávání draslíku je třeba dbát i u diabetiků! Konzultovat s lékařem. Vysoký příjem draslíku snižuje účinnost léků zabraňujících srážení krve.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.