Hlavní Minerály Molybden

Molybden

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Molybdenum (Mo) je mikroelement, který se vyskytuje v malých množstvích v lidském těle. Je nezbytný pro správnou funkci enzymů, které jsou potřebné pro metabolismus sacharidů a aminokyselin. Je součástí více enzymů, podporuje ukládání fluoru do kostí a zubů, působí na uvolňování Fe a funkci mědi při krvetvorbě, důležitý pro růst střevní mikroflóry.

Doporučená denní dávka molybdenu pro dospělého je asi 45-50 mcg.

Molybden se nachází v potravinách jako jsou fazole, luštěniny, celozrnné výrobky, maso a mléčné výrobky.

Molybden má několik prospěšných účinků na lidské zdraví. Pomáhá například chránit játra před poškozením a podporuje správnou funkci ledvin. Molybden také pomáhá tělu vstřebávat železo a může pomoci snižovat riziko rakoviny.

Nedostatek molybdenu je vzácný, protože se vyskytuje v mnoha potravinách. Příznaky nedostatku molybdenu zahrnují bolesti hlavy, únavu, ztrátu chuti k jídlu, poruchy trávení a krvácení dásní.

Molybden je nepostradatelným stopovým prvkem pro lidský organismus, neboť je složkou několika důležitých enzymů v těle. Je důležitou složkou enzymu zodpovědného za vstřebávání železa v organismu. Působí jako aktivátor enzymů účastnících se metabolismu cukrů, lipidů a železa.

Molybden:

  • Chrání játra před poškozením
  • Podporuje správnou funkci ledvin
  • Pomáhá tělu vstřebávat železo
  • Může pomoci snižovat riziko rakoviny

Doporučení:

  • Denní dávka by měla být dodržována
  • Před užíváním jakéhokoliv doplňku stravy se poraďte s odborníkem
  • Nedostatek molybdenu je vzácný, ale pokud máte podezření na nedostatek, je vhodné se poradit s lékařem.

Molybden se používá k doplnění jeho nedostatku v těle a k odstranění příznaků jeho nedostatku, jež mohou způsobovat nepravidelnou srdeční činnost, nedostatečné vylučování kyseliny močové z těla. Používá se jako ochrana proti chudokrevnosti, ovlivňuje také potenci mužů.

Používá se také při léčení malých dětí trpících epileptickými záchvaty, mentálním zaostáváním a vadou zraku, tyto příznaky způsobuje vrozená porucha komplexu obsahujícího molybden. Tato léčba se však provádí určena jen pod dohledem lékaře!

Další věcí, kterou je důležité vědět o molybdenu, je to, že i když je to mikroelement, který se vyskytuje v malých množstvích, předávkování molybdenem může mít škodlivé účinky na zdraví. Při předávkování se mohou vyskytnout problémy s trávením, bolesti hlavy a únava. Před užíváním jakéhokoliv doplňku stravy je vhodné se poradit s odborníkem.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.