Fluor

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Fluor je minerál, který se přirozeně vyskytuje ve vodě, půdě a potravinách. Jeho hlavním účelem je posílení zubů a kostí.

Fluor pomáhá zvyšovat hustotu zubní skloviny, což zvyšuje odolnost zubů vůči zubnímu kazu. Fluorizace pitné vody je běžnou praxí v mnoha zemích, protože se ukázalo, že snižuje incidenci zubního kazu až o 60%.

Fluor také pomáhá v procesu remineralizace kostí, což pomáhá udržet kosti silné a odolné proti osteoporóze.

Doporučena denní dávka fluoru

Doporučená denní dávka fluoru pro dospělého je 3-4 mg. Fluor se nachází v potravinách, jako jsou ryby, mořské plody, káva, čaj, hrozny a hroznové víno. Fluor také lze získat z fluoridované pitné vody a fluoridových past na zuby.

V těle se ho většina – okolo 95% – nachází v kostech a zubech. V zubní sklovině nelze nahradit účinek fluoridu žádným jiným stopovým prvkem. V závislosti na koncentraci působí fluorid na aktivitu enzymů měkkých tkání. Vykazuje i mírný antimikrobiální účinek na mikroflóru dutiny ústní, narušuje látkovou přeměnu baktérií v dutině ústní a stimuluje kostní buňky.

Použiti fluoru

Dále se používá při podezření na osteoporózu (prořídnutí kostí), ale tato terapie se provádí jen pod dohledem lékaře!

Jednou z důležitých informací je, že fluor se běžně používá v zubních pastách a ústních vodách jako prevence proti zubnímu kazu. Fluoridace pitné vody a používání fluoridových zubních past a ústních vod jsou účinné způsoby, jak snížit incidenci zubního kazu, zejména u dětí.

Důležité informace o fluoru

Další důležitou informací je, že i když fluor má preventivní účinek proti zubnímu kazu, není vhodný pro všechny. Například, osoby s nadměrným příjmem fluoru, nebo osoby s onemocněním ledvin by se měli vyvarovat přílišného příjmu fluoru nebo používání fluoridových zubních past a ústních vod.

Je důležité také vědět, že při předávkování fluoridem, mohou nastat nežádoucí účinky, jako jsou změny na zubech, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, křeče nebo dokonce i kóma. Proto, je důležité se řídit doporučenými dávkami a konzultovat s lékařem nebo dentistou, pokud máte jakékoliv pochybnosti o svém příjmu fluoru.

Je důležité si uvědomit, že příliš mnoho fluoru může být škodlivé. Předávkování fluoridem může vést k Fluoróze, což je vznik bílých skvrn nebo černých skvrn na zubech, stejně jako kostní změny. Proto by se mělo dodržovat doporučené dávkování a konzultovat s lékařem nebo dentistou pokud máte jakékoliv pochybnosti o svém příjmu fluoru.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.