Fluor

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Fluor – nutný pro stavbu zubů a kostí (ovlivňuje tvrdost, pevnost). Nedostatek může způsobit zvýšenou kazivost zubů a osteoporózu.

DDD 0,5-0,7mg. Nadbytek je škodlivý.

Zdroje F -fermentovaný čaj, maso játra, ledviny, mořské ryby, mléko, Bílinská a Karlovarská minerální voda.

V těle se ho většina – okolo 95% – nachází v kostech a zubech. V zubní sklovině nelze nahradit účinek fluoridu žádným jiným stopovým prvkem. V závislosti na koncentraci působí fluorid na aktivitu enzymů měkkých tkání. Vykazuje i mírný antimikrobiální účinek na mikroflóru dutiny ústní, narušuje látkovou přeměnu baktérií v dutině ústní a stimuluje kostní buňky.

Fluor se používá v případech, kde není zajištěna bezpečná a dostatečná potřeba fluoru z potravin a vody, ke zvýšení odolnosti vůči zubnímu kazu, ke zpevnění kostní struktury. Fluoridovaná zubní sklovina je odolnější vůči kyselému prostředí v dutině ústní a tudíž i proti vzniku zubního kazu.

Dále se používá při podezření na osteoporózu (prořídnutí kostí), ale tato terapie se provádí jen pod dohledem lékaře!

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.