Jód

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Jód je důležitý minerál, který se podílí na produkci hormonů štítné žlázy. Tyto hormony jsou nezbytné pro správnou funkci metabolismu, růst a vývoj těla. Doporučená denní dávka jódu pro dospělé se pohybuje mezi 150-200 mcg.

Těhotné a kojící ženy by měly dostávat vyšší dávku jódu, a to kolem 250 mcg denně. Je důležité si uvědomit, že příliš mnoho jódu může způsobit problémy se štítnou žlázou, jako je hypertyreóza.

Doporučenou denní dávku jódu lze snadno pokrýt stravou, například mořskými rybami, masem, vejci nebo mléčnými výrobky. Jód se také přidává do soli, takže používání jodované soli m

U dětí podporuje duševní a mentální vývoj. Nedostatek ve stravě bývá příčinou zvětšení štítné žlázy (struma). Jód výrazně ovlivňuje nervový systém. Mírný nedostatek vede k poruše smyslového vnímání a ke snížení psychické a fyzické výkonnosti.

Zdroj jódu

Hlavním zdrojem jódu pro lidský organismus jsou potraviny, které obsahují jód, jako jsou mořské ryby, mořské plody, maso, vejce a mléčné výrobky. Jód se také přidává do soli, takže používání jodované soli může také přispět k dostatečnému příjmu jódu. Jód se také nachází v některých druzích zeleniny, jako jsou například špenát, květák nebo brokolice, ale množství jódu v těchto potravinách je obvykle nižší než v mořských rybách nebo mořských plodech.

Doplňky jódu jsou také k dispozici, ale je důležité konzultovat s lékařem nebo nutričním poradcem, než začnete užívat jakýkoliv doplněk, aby bylo možné zajistit, že je to pro vás vhodné a že se nevystavujete riziku předávkování.

Nedostatek jódu se projevuje různými způsoby, mezi nejběžnější patří:

  • Zvětšení štítné žlázy (struma): Nedostatek jódu v těle může vést k nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy, což způsobuje zvětšení štítné žlázy (struma).
  • Hypothyroidismus: Nedostatek jódu může také vést k nedostatečné produkci hormonů štítné žlázy, což může vést k hypothyroidismu, což je stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů.
  • Poruchy vývoje u dětí: Nedostatek jódu během těhotenství a kojení může mít vliv na vývoj mozku a intelektu dítěte.
  • Poruchy metabolismu: Nedostatek jódu může vést k poruchám metabolismu, což může vést k nadváze nebo obezitě.
  • Oslabení imunity: Nedostatek jódu může také vést k oslabení imunity, což zvyšuje riziko infekcí.

Je důležité konzultovat s lékařem nebo nutričním poradcem, pokud se u vás projeví příznaky nedostatku jódu a zajistit dostatečný příjem jódu v těle.

Jód je významnou látkou zabraňující činnosti a množení mikrobů, neboť působí na všechny mikroorganismy, kvasinky a některé viry. Jod je prakticky nerozpustný ve vodě, ale dobře rozpustný v alkoholu.

Jód se používá k dezinfekci dutiny ústní a hltanu, při různých zánětlivých a infekčních chorobách hrtanu, mandlí, jazyka a při tvorbě drobných puchýřků v dutině ústní a také k místní dezinfekci kůže.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.