Sodík

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Sodík je minerál, který je pro lidské tělo nezbytný pro správnou funkci nervového a svalového systému, a také pro udržení rovnováhy vody a elektrolytů v těle. Je důležitý pro udržování osmotického tlaku tělesných tekutin. Zabraňuje ztrátám vody v organismu a je důležitý pro nervosvalovou dráždivost. Při nadbytku sodíku dochází k zadržování vody v mezibuněčných prostorách a může vést k otokům. Zvýšení příjmu K a snížení příjmu Na ve stravě vede ke zvýšenému vylučování vody z těla.

Funkce sodíku

 • Sodík se podílí na regulaci krevního tlaku a tónu cév.
 • Sodík se podílí na udržení rovnováhy elektrolytů v těle, což je důležité pro správnou funkci nervového a svalového systému.
 • Sodík se podílí na regulaci tělesné teploty a zadržování vody v těle.

Chrání tělo před ztrátami vody. Další jeho funkce spočívá v udržení svalové dráždivosti a prostupnosti buněčnou membránou. Vzhledem k tomu, že je sodík hnací silou mnohých životně důležitých pochodů v organismu, podporuje zvyšování celkové aktivity. Je to silně pozitivní prvek. Jeho spotřeba výrazně stoupá při vyšší tělesné zátěži. Sodík je hlavním kationtem tělesných tekutin vyskytujících se mimo buňku. Nedostatek sodíku v těle i jeho přemíra způsobuje mnohé problémy. Obsah sodíku v těle regulují především ledviny, 90% přijatého sodíku se vylučuje močí.

Doporučené dávkování

Doporučená denní dávka sodíku pro dospělého člověka je asi 2,3-3,3g. Tento limit by měl být vyšší u sportovců nebo u lidí, kteří pracují v horkém prostředí. Nejvýše však 5-6g (poraďte se s lékařem).

Zdroje sodíku

 • Sodík se nachází v mnoha potravinách, jako jsou kuchyňská sůl, konzervované potraviny, uzeniny, rychlé občerstvení a polotovary.
 • Sodík se také přidává jako konzervační látka do mnoha potravin.

Projevy nedostatku sodíku

 • Nedostatek sodíku se nazývá hyponatremie a může způsobit bolest hlavy, závratě, slabost, únavu a křeče.
 • V závažných případech může nedostatek sodíku způsobit kóma a dokonce smrt.

Projevy nadbytku sodíku

 • Nadbytkem sodíku se nazývá hypernatremie a může způsobit zvýšený krevní tlak, bolest hlavy, závratě, nevolnost a průjem.
 • Nadbytkem může také dojít k dehydrataci, protože přebytek sodíku v těle vede k vylučování vody močí.
 • Nadměrné množství sodíku v dlouhodobém horizontu může vést ke zvýšenému riziku vzniku srdečních onemocnění a cévních chorob.
 • Lidé s hypertenzí by měli mít obzvláště pečlivý přístup k konzumaci sodíku, protože nadbytek sodíku může zhoršit stav jejich krevního tlaku.

Další důležité informace

 • Většina lidí konzumuje množství sodíku, které je vyšší než doporučená denní dávka.
 • Zdraví experti doporučují snižovat příjem sodíku v potravě a vyhýbat se jídlům bohatým na sodík.
 • Kuchyňská sůl není jediný zdroj sodíku v potravě.

Sodík se používá k odstranění poruch metabolismu sodíku, což je vždy provázeno poruchou metabolismu vody. Používá se při nedostatečné hladině sodíku v krevní plazmě s dehydratací (odvodněním) organismu, kdy dochází ke snížení mimo-buněčných tekutin v těle a ke zvýšení tekutin uvnitř buněk. Dále se používá při vysokých ztrátách sodíku, tj. při déletrvajícím zvracení a průjmech, při velkých ztrátách vody a solí u popálenin.

To jsou základní informace o sodíku a jeho úloze v lidském těle. Je důležité si uvědomit, že většina lidí konzumuje množství sodíku, které je vyšší než doporučená denní dávka, a zdraví experti doporučují snižovat příjem sodíku v potravě a vyhýbat se jídlům bohatým na sodík. Je důležité věnovat pozornost množství sodíku, které konzumujeme, a dbát na to, abychom nekonzumovali příliš mnoho sodíku, což může mít negativní dopad na naše zdraví. Pokud máte jakékoli pochybnosti o svém zdraví nebo stravě, je důležité konzultovat to s odborníkem.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.