Hlavní Minerály Železo

Železo

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Železo – obsah v těle u mužů je 4g a u žen 2,5g. Fe je součástí barviv – hemoglobinu v červených krvinkách a myoglobinu ve svalech, dvou proteinů, které se podílejí na přenosu kyslíku v krvi a ve svalech. Železo také pomáhá v mnoha enzymatických systémech, které se podílejí na buněčném dýchání.

Mohou ho syntetizovat všechny tělní buňky. Je součástí různých enzymatických systémů a účastní se přenosu kyslíku při nitrobuněčném okysličování. Nejvíce se nachází v játrech, slezině a kostní dřeni. Nedostatek Fe, Mg, Se způsobuje poruchy imunity.

Další důležitou funkcí železa je, že podporuje imunitní systém a je nezbytné pro růst a vývoj dětí. Nedostatek železa může vést k chudokrevnosti, únavě, slabosti, lámavosti nehtů, problémům s trávením a narušení regulace tepla v těle.

Doporučena denní dávka železa a jeho zdroje

Doporučená denní dávka železa je 10-20 mg, může být vyšší u těhotných žen, kojících žen a u lidí s vyšší ztrátou krve. Zdroje železa jsou maso, ryby, žloutky, ořechy, kokosová moučka, mák, sójová mouka, sušené meruňky, rozinky, semena dýně a slunečnice, pšeničné klíčky, čočka, otruby, játra, krev, kokosová moučka, čočka, otruby.

Je důležité si uvědomit, že příjem železa z potravy sám o sobě nemusí být dostatečný, zejména u těhotných žen, kojících žen, dětí a u lidí s chudokrevností. V takových případech mohou být předepisovány léky obsahující železo. Je však důležité, aby byly používány pouze na doporučení lékaře, protože předávkování železem může být škodlivé.

Železo je nepostradatelným prvkem pro každý živý organismus. Fyziologická funkce železa v těle je obrovská. Podílí se na celé řadě biochemických reakcí, k nimž patří přenos kyslíku, je tudíž významný pro buněčné dýchání, přenos elektronů, podílí se na oxidační a redukční přeměně látek v těle.

Účelem podávání železa je normalizovat nedostatek železa v těle, normalizovat hodnoty krevního barviva hemoglobinu a doplnit vyčerpané tkáňové zásoby železa. Nedostatek železa způsobuje chudokrevnost, bledost, únavnost, tělesnou slabost, lámavost nehtů, zažívací problémy, narušení regulace tepla v těle, narušení funkce imunitního systému, záněty jazyka a ústních koutků. Profylakticky se doporučuje podávání železa v době těhotenství (vhodná kombinace s kyselinou listovou), kojení , u dárců krve, u kojenců, u dětí nedonošených a dětí z vícečetných porodů.

Jak se projevuje nedostatek železa v lidském těle?

Existují některé skupiny lidí, kteří mohou být více ohroženi nedostatkem železa, jako jsou těhotné a kojící ženy, děti, vegetariáni a vegani, protože železo se často nachází v potravinách živočišného původu. Lidé s chronickými onemocněními trávicího systému, jako je Crohnova choroba nebo celiakie, mohou mít také nedostatek železa, protože nemohou správně vstřebávat železo z potravy.

Je důležité si uvědomit, že existují dva typy železa – hemové (ze zdrojů živočišného původu) a nehemové (ze zdrojů rostlinného původu). Hemové železo je lépe vstřebáváno tělem než nehemové železo, takže vegetariáni a vegani by měli pravidelně konzumovat potraviny bohaté na nehemové železo a zvyšovat jeho vstřebatelnost tím, že ho budou kombinovat s potravinami bohatými na vitamín C.

Pokud máte podezření na nedostatek železa, je důležité konzultovat s lékařem a nechat si odebrat krevní test. Lékař může doporučit doplňky nebo léky obsahující železo, pokud je to nutné.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.