Hlavní Minerály Železo

Železo

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Železo – obsah v těle u M je 4g a u Ž 2,5g. Fe je součástí barviv – hemoglobinu v červených krvinkách a myoglobinu ve svalech. Mohou ho syntetizovat všechny tělní buňky. Je součástí různých enzymatických systémů a účastní se přenosu kyslíku při nitrobuněčném okysličování. Nejvíce se nachází v játrech, slezině a kostní dřeni. Nedostatek Fe, Mg, Se způsobuje poruchy imunity.

DDD 10-20mg, zvyšuje se při větší ztrátě krve, v těhotenství a při kojení.
Zdroje Fe -játra, krev, maso, ryby, žloutky, ořechy, kokosová moučka, mák, sójová mouka, sušené meruňky, rozinky, semena dýně a slunečnice, pšeničné klíčky, čočka, otruby.

Železo je nepostradatelným prvkem pro každý živý organismus. Fyziologická funkce železa v těle je obrovská. Podílí se na celé řadě biochemických reakcí, k nimž patří přenos kyslíku, je tudíž významný pro buněčné dýchání, přenos elektronů, podílí se na oxidační a redukční přeměně látek v těle.

Účelem podávání železa je normalizovat nedostatek železa v těle, normalizovat hodnoty krevního barviva hemoglobinu a doplnit vyčerpané tkáňové zásoby železa. Nedostatek železa způsobuje chudokrevnost, bledost, únavnost, tělesnou slabost, lámavost nehtů, zažívací problémy, narušení regulace tepla v těle, narušení funkce imunitního systému, záněty jazyka a ústních koutků. Profylakticky se doporučuje podávání železa v době těhotenství (vhodná kombinace s kyselinou listovou), kojení , u dárců krve, u kojenců, u dětí nedonošených a dětí z vícečetných porodů.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.