Selen

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Selen – jeho funkce je nezastupitelná. Společně s vitaminem E působí jako součást antioxidantů a podílí se na odstraňování volných radikálů z buněk. Je důležitý pro krevní oběh, funkci štítné žlázy, práci srdce.

Doporučené dávkování

Doporučená denní dávka selenu pro dospělého člověka je 55mcg. Ve větších dávkách je škodlivý. Měl by být přijímán v rovnováze s vitamínem E.

Selen se dodává při jeho nízkém příjmu v potravě (studenti s nevyváženou stravou, vegetariáni, staré osoby, těhotné a kojící ženy, kuřáci, chronicky nemocní jedinci), při vysokém příjmu těžkých kovů, jako doplněk při nadměrném poškození organismu v důsledku dlouhodobého stresu, kdy se vyčerpávají zásoby selenu v těle.

Používá se dále preventivně k tomu, aby se zabránilo vzniku srdečního infarktu, kornatění tepen a výskytu rakovinotvorného onemocnění. Selen chrání organismus také před výskytem nervových obtíží.

Zdroje Selenu

  • Selen se nachází v potravinách jako jsou mořské ryby (hl. sledi), krabi, humři, langusty, paraořechy, celozrnná mouka a pečivo, ledviny, játra, srdce, droždí, žloutky, kukuřice, Corn flakes, houby, pšeničné otruby a klíčky, mléko, rajčata, česnek.

Selen je stopový prvek velmi důležitý pro lidský organismus. Je obsažen v červených krvinkách, v játrech, je součástí řady enzymů v buňkách, které mají proti-radikálové působení, tudíž chrání organismus před radikálovým poškozením, k němuž může docházet při stresu.

Funkce Selenu

  • Selen je součástí enzymů, které chrání tělo před volnými radikály, které mohou poškodit buňky a způsobit rakovinu a další choroby.
  • Selen také podporuje imunitní systém a pomáhá při tvorbě spermií.
  • Selen pomáhá také udržovat zdraví srdce a snižuje riziko srdečních chorob.

Projevy nedostatku Selenu

  • Nedostatek selenu se může projevit jako snížená imunita, křehkost vlasů a nehtů, kardiovaskulární problémy a problémy s reprodukcí. Některé studie navíc naznačují, že nedostatek selenu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny.

Projevy nadbytku Selenu

  • Nadbytek selenu může způsobit nežádoucí účinky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, zápach z úst, ztráta vlasů, nechutenství a kožní problémy. Dlouhodobý příjem vysokých dávek selenu může mít také negativní vliv na funkci jater a ledvin.

Další důležité informace

  • Selen je nezbytný pro správnou funkci enzymů a antioxidantů v těle.
  • Selen se vyskytuje především ve volné přírodě, v potravinách a doplňcích stravy.
  • Selen se doporučuje používat jako součást zdravé stravy a doplňků stravy, ale je důležité dbát na doporučené dávkování a konzultovat s lékařem před užíváním jakéhokoli doplňku nebo léku.

Selen oddaluje patologický proces stárnutí. Další jeho funkce spočívá v zamezení vzniku krevních sraženin, zvyšuje účinnost imunitního systému a odolnost organismu vůči virovým a bakteriálním infekcím. Selen zamezuje vzniku rakoviny a neutralizuje škodlivé účinky těžkých kovů a jiných toxických látek v těle.

Tyto informace by měly poskytnout základní přehled o selenu a jeho úloze v lidském těle. Selen je nezbytný pro správnou funkci enzymů a antioxidantů, které chrání tělo před volnými radikály a podporují imunitní systém. Je důležité dbát na doporučené dávkování a konzultovat s lékařem před užíváním jakéhokoli doplňku nebo léku. Je také dobré se držet zdravé stravy bohaté na selen, jako jsou celozrnné výrobky, maso, ryby, vejce, luštěniny a ořechy. Pokud byste potřebovali další informace nebo máte jakékoli pochybnosti o svém zdraví nebo stravě, neváhejte se obrátit na odborníka.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.