Měď

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Měď (Cu) je mikroelement, který hraje důležitou roli v lidském těle. Je nezbytná pro správnou funkci mnoha enzymů, které jsou potřebné pro metabolismus kyslíku a kolagenu, stejně jako pro správnou funkci nervového systému a imunitního systému.

Měď (Cu) je mikroelement, který hraje důležitou roli v lidském těle. Je nezbytná pro správnou funkci mnoha enzymů, které jsou potřebné pro metabolismus kyslíku a kolagenu, stejně jako pro správnou funkci nervového systému a imunitního systému.

Doporučená denní dávka mědi pro dospělého je asi 900-1000 mcg (větší příjem je toxický.). Měď se nachází v potravinách jako jsou maso, ryby, celozrnné výrobky, fazole, luštěniny, ořechy a houby.

Měď je nezbytný stopový prvek pro tělo, na jeho nedostatečný přísun reaguje řada orgánů, především srdečně-cévní systém, plíce, kosti a chrupavky, systém krvetvorby, funkce imunitního systému, centrální nervový systém, vlasy i kůže. Je složkou důležitých enzymů, zejména pro tvorbu červeného krevního barviva hemoglobinu, měď je důležitá pro zrání červených krvinek a je součástí řady tkání, v nichž je vázána na bílkoviny a enzymy.

Shrnutí důležitých bodů o mědi:

  • Měď je mikroelement, který hraje důležitou roli v lidském těle a je nezbytná pro správnou funkci mnoha enzymů, které jsou potřebné pro metabolismus kyslíku a kolagenu, stejně jako pro správnou funkci nervového systému a imunitního systému.
  • Doporučená denní dávka pro dospělého je 900-1000 mcg.
  • Měď se nachází v potravinách jako jsou maso, ryby, celozrnné výrobky, fazole, luštěniny, ořechy a houby.
  • Měď má prospěšné účinky na zdraví jako podpora správné funkce nervového systému, zvyšování odolnosti těla proti infekcím a podpora růstu a regeneraci kostí.
  • Nedostatek mědi se vyskytuje zřídka, ale může vést k poruchám nervového systému, ztrátě chuti k jídlu, snížení růstu a zvýšenému riziku infekcí. Předávkování mědí může způsobit problémy s játry, ledvinami a krvácením.
  • Některé skupiny lidí by se měly vyvarovat užívání mědi nebo se před užíváním doplňků mědi poradit s lékařem jako těhotné ženy, kojící matky, lidé s problémy s játry nebo ledvinami a lidé s některými druhy anémie.
  • Předávkování mědí může mít škodlivé účinky na zdraví, proto by měla být doporučená denní dávka dodržována a před užíváním jakéhokoliv doplňku stravy je vhodné se poradit s odborníkem.

Nedostatek mědi se vyskytuje zřídka, ale může vést k poruchám nervového systému, ztrátě chuti k jídlu, snížení růstu a zvýšenému riziku infekcí. Předávkování mědí může způsobit problémy s játry, ledvinami a krvácením.

Některé skupiny lidí by se měly vyvarovat užívání mědi nebo se před užíváním doplňků mědi poradit s lékařem. Patří sem například těhotné ženy, kojící matky, lidé s problémy s játry nebo ledvinami a lidé s některými druhy anémie.

Měď se používá jako součást multivitaminových přípravků k doplnění tohoto stopového prvku u osob, které mají dlouhodobě jednostrannou stravu nebo osob ve vyšším věku a u dětí ve vývoji a dospívání. Při nedostatku zinku v těle, neboť současně dochází také k deficitu mědi. Měď se používá také v roztocích s jinými stopovými prvky k doplnění jejich potřeby u dospělých a dětí v přípravcích určených k výživě a v multivitaminových přípravcích.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.