Zinek

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Zinek – je součástí přes 100 enzymů, podílí se na energetickém metabolismu, štěpení bílkovin, syntéze nukleových kyselin, je nutný pro uvolňování vit. A z jater, pro tvorbu inzulínu, hojení ran, jizev, má vliv na růst a vývoj, zvyšuje imunitu, napomáhá odstraňovat kožní defekty, zúčastňuje se na zneškodňování toxických látek, je důležitý pro obranyschopnost, léčí ztrátu čichu a chuti.

DDD 15mg, zvyšuje se při stresu a při požívání alkoholu.

Zdroje Zn – semena dýní, pšeničné otruby a klíčky, houby, mořské ryby, hovězí játra, maso, mléko, mléčné výrobky, obiloviny, ořechy, luštěniny, droždí, vejce, červená řepa.

Zinek je nepostradatelným stopovým prvkem pro lidský organismus. Je aktivátorem řady enzymů, jako je např. tzv. antioxidační enzym, který chrání buňky proti škodlivému působení volných radikálů vyvolaných stresem. Je také důležitý pro posílení imunitních reakcí probíhajících v těle.

Jeho nedostatek v těle se může projevit sníženou chutí k jídlu, vývojovými vadami a zpomalením růstu, dále kožními problémy, sníženou schopností hojení ran, vypadáváním vlasů, sníženou funkcí pohlavních žláz.

K nedostatku zinku v těle může dojít i při dlouhodobé zátěži, kterou jsou vystaveni např.: sportovci, těžce pracující jedinci a pacienti při hojení většího rozsahu popálenin. K narušení množství zinku v těle může dojít i při poruše vylučování látek ledvinami nebo v případě hormonálních poruch.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.