Chrom

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace

Chrom je důležitý minerál, který se nachází v lidském těle. Je to silný antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Chrom také hraje důležitou roli při regulaci metabolismu cukrů a tuků v těle.

Chrom je jedním z nepostradatelných stopových prvků, který se nejhůře vstřebává a uvolňuje z potravin. Chrom se vylučuje rychle z těla močí, málo potem a žlučí. Jeho funkce v těle spočívá v tom, že zesiluje působení inzulinu, tzn. podporuje vstřebávání glukózy buňkami.

Chrom se v těle nachází ve formě chromových pikolinátů nebo chromových polynicotinatech. Tyto formy chromu jsou snadno vstřebatelné a účinné. Chrom se nejvíce nachází v játrech, ledvinách, mozku a svalové tkáni.

Chrom je nezbytný pro správnou funkci inzulínu, hormonu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Pomáhá také při snižování hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi. Chrom může také pomoci při hubnutí, protože podporuje spalování tuků a zvyšuje energetický výdej.

Nedostatek chromu může vést k několika zdravotním problémům, jako je diabetes, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, ztráta hmotnosti a zhoršení imunity. Příznaky nedostatku chromu zahrnují únavu, konstantní chuť na sladké, nadměrné pocení, nespavost a bolesti hlavy.

Doporučená denní dávka chromu pro dospělé je 35-45 mcg. Chrom se nachází v potravinách jako jsou maso, ryby, vejce, celozrnné výrobky, ořechy a luštěniny. Jeho dodávání z potravin je však málo, proto se často doporučuje užívání chromových doplňků stravy, které jsou dostupné v lékárnách.

Chrom by měl být vedle jeho pravidelného příjmu v potravinách užíván pouze u starých osob, u nemocných cukrovkou a u osob s onemocněním srdečně-cévním.

Je důležité si uvědomit, že příliš mnoho chromu může také být škodlivé, proto je důležité dodržovat doporučené dávkování a konzultovat s lékařem nebo diet.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

1 komentář

Lukáš 8.2.2022 - 16:14

Ano, chrom je nejlepší čerpat z přirozených potravin a nespoléhat na suplementaci tabletkami.

Odpovědět

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.