Hlavní Životní styl Co je aromaterapie a jaké má účinky

Co je aromaterapie a jaké má účinky

by redakce

Znáte ten pocit, že určitá vůně vám automaticky zvedne náladu? Nebo ji máte spojenou s něčím příjemným, takže se podvědomě usmějete, jen takovou vůni ucítíte? Látky přírodního původu mohou stimulovat lidský organismus, ať už jen svou pouhou vůní, nebo i průnikem přes pokožku. Této speciální alternativní léčebné či relaxační metodě terapie se říká aromaterapie. S vhodným vybavením si ji můžete kdykoli dopřát i vy sami doma.

Co je to aromaterapie

V doslovném překladu je aromaterapie léčení za pomoci vůní. Aromaterapie využívá přírodní rostlinné látky, což mohou být například éterické oleje nebo jiné vonné složky přírodního původu, pro ovlivnění psychického stavu i zlepšení fyzického zdraví.

Pro správný výsledek lze vonné látky používat k inhalování z vody či difuzéru, přidávat do koupele, masážních emulzí, krémů, mastí apod., aplikovat na pokožku, ale i jen jednoduše zpříjemňovat prostředí v místnosti díky vonným svíčkám či aroma lampám, případně zvlhčovačům vzduchu.

Mějte ale na paměti, že různé vůně mohou na různé lidi působit odlišně. Ne vždy je jejich vliv jen pozitivní. Ostatně, představit si to můžete, když si třeba vaše kolegyně v práci pořídí nový parfém, který miluje, ale vás z něj bolí hlava. Podobně to funguje i při terapii vůněmi.

Jak aromaterapie funguje

Aromaterapie může být preventivním opatřením, ale i plánovanou léčbou. Aromaterapii by měli vyzkoušet lidé, kteří se necítí psychicky v pohodě, případně čelí stresu, ale také lidé, kteří jsou často nemocní. Jedná se třeba o onemocnění, která nejsou vážná, ale pokud se příliš často opakují, mohou značně znepříjemnit život, například opakovaná nachlazení, virózy či angína. Aromaterapie může příznivě ovlivnit i pacienty s chronickým onemocněním pohybového ústrojí, například postižené revmatismem nebo artritidou.

Co je co v aromaterapii a kosmetice

Různé přírodní i umělé vonné látky mají různé vlastnosti, ale ne každý se v nich vyzná. Některé se hodí jak pro aromaterapii, tak pro kosmetiku, jiné se využijí jen v kosmetice. Pojďme si je popsat podrobněji.

Esenciální oleje

Esenciální nebo jinak také éterické oleje, případně také silice jsou přírodní oleje, které se získávají z listů, plodů, květů i dalších částí rostlin, ale také ze dřeva stromů či keřů. Získat je lze lisováním, destilací pomocí páry, případně extrakcí za použití chemických látek.

Esenciální olej je těkavá látka, která obsahuje složky nerozpustné ve vodě. Jedná se o stoprocentně přírodní a velmi koncentrovanou kapalinu s konzistencí méně hustého oleje a intenzivní vůní. Při použití v aromaterapii se obvykle musí ředit, nebo používat jen po kapkách. U citlivých osob pak existuje i potenciální riziko alergické reakce.

Skutečný esenciální olej také  není levný, nenechte se napálit levnými náhražkami. Ty přírodní obvykle najdete v tmavých lahvičkách, protože čiré sklo jim při skladování vadí. Pravý éterický olej vám vydrží i po otevření několik let a jeho vůně bude dlouho velmi silná. Běžně se přitom používá asi 200 druhů silic, takže je rozhodně z čeho vybírat.

Květinová voda

Květinová voda nebo jinak také hydrolát je sice také přírodního původu, ale vlastnosti éterického oleje nemá. Obsahuje ho totiž jen stopové množství a také aktivních látek je v něm velmi málo. Vyrábí se pomocí destilace jak aromatických, tak i nearomatických rostlin, ale hlavní součástí je voda, případně alkohol, nikoli olej.

Vůně v hydrolátu je méně silná, proto také na ni není tolik lidí citlivých či alergických. Vydrží ale mnohem kratší dobu vonět. Skladovat se musí v chladničce a jen po omezenou domu. Oproti esenciálnímu oleji je podstatně levnější, ale z hlediska aromaterapie může mít i podstatně odlišné účinky než esenciální olej ze stejné rostliny.

Kosmetická vůně a silice

Některé vůně nelze z přírodních zdrojů v podobě éterického oleje získat, respektive získat ji lze, ale vůně je úplně jiná než u původní rostliny. Proto se v kosmetickém průmyslu používají také syntetické vůně a silice, které se ale pro aromaterapii nehodí, protože nemají účinky přírodních látek. Opět pozor na nabídku velmi levných „přírodních“ olejů. Velmi pravděpodobně půjde o téměř bezcenné umělé náhražky.

Nosný olej

Nosný olej je olej rostlinného původu, který se získává lisováním semen, ořechů, jader a dalších částí rostlin. Používá se k míchání s esenciální olejem na menší koncentraci, aby se mohl používat přímo na pokožku bez rizika kožní reakce. Ve specializovaných obchodech vám do nosného oleje namíchají koncentraci pro vás na míru a vy pak můžete výsledný produkt používat třeba na masáže.

Co budete potřebovat pro aromaterapii

Za aromaterapií nemusíte jen do specializovaných salonů či do lázní, ale blahodárné účinky vůní si můžete dopřát i u sebe doma. Budete ale potřebovat určité vybavení.

Aroma lampa

Velmi oblíbenou je u aromaterapie lampa. Pro rozptylování vůně a dalších látek z esenciálního oleje potřebuje aroma lampa nějaký zdroj tepla. Nejčastěji se jedná o svíčku. Problémem je, že teplotu nelze regulovat a pro některé esenciální oleje může být až příliš vysoká, takže se příznivé účinky dané látky neprojeví plně, nebo dokonce ztratí. Provozní náklady jsou sice minimální, rizikem je však vznik požáru, takže je třeba jí věnovat pozornost. Aroma lampy mohou být i zajímavým designovým prvkem, který vám třeba pomůže vyzdobit si obývací pokoj.

Difuzér

Další možností pro aromaterapii je difuzér. Jedná se vlastně o moderní variantu aroma lampy, která je schopna rozptylovat vůni bez použití plamene. Difuzér může být poháněný elektřinou, ale existuje i čistě mechanický tyčinkový difuzér.

Photo by volant on Unsplash

Ultrazvukový difuzér

Využívá elektřinu (případně baterie) k vytváření vibrací, které do vzduchu uvolňují esenciální oleje rozložené na molekuly, tedy jako chladnou páru. Kombinuje se tak vůně a zvlhčení vzduchu za použití jednoho přístroje. Někdy je také označován jako aromatický zvlhčovač vzduchu.

Nebulizační difuzér

Tento difuzér také potřebuje elektřinu, ale pracuje na jiném principu.  Esenciální oleje neředí vodou a do vzduchu je posílá za pomoci rozprašovače, a to v silné koncentraci. Proto je vhodný spíše do velkých místností.

Tyčinkový difuzér

Velmi jednoduchý difuzér využívá ratanová stébla. Ta se ponoří do náplně a provoní místnost i na několik týdnů. Intenzita vůně závisí na počtu vložených ratanových tyčinek. Čím je jich více, tím je vůně silnější. Nepotřebujete ani elektřinu, ani teplo, jen si koupit sadu tyčinek a náplně s vybranou vůní.

Zvlhčovač vzduchu a aromaterapie

Zvlhčovače vzduchu se používají hlavně v bytech se suchým vzduchem, případně v domácnostech alergiků a astmatiků. Některé z nich jsou vybaveny aroma difuzérem, buď se zásobníkem na esenciální olej nebo s vonnými polštářky.

Aromatické koupele

Oleje se mohou přidávat i do koupelí. Na to nebudete potřebovat žádné speciální vybavení, jen dodržet doporučené množství oleje a nepřekročit v teplé koupeli déle než 20 minut. Alternativou mohou být také koupací soli se sušenými bylinkami.

Inhalace

Zejména při nachlazení se hojně využívají inhalace. Éterický olej si kápněte do misky s teplou vodou a vdechujte, třeba s hlavou přikrytou ručníkem, aby byl účinek silnější. Alternativou jsou také osvěžovače vzduchu s esenciálními oleji, které se používají třeba pro příjemné usínání, pročištění dýchacích cest apod.

Jaké vůně fungují a na co?

Esenciální oleje se dají koupit buď jednotlivě, nebo jako sada pro aromaterapie. Víte, jaké jsou nejčastěji používané esenciální oleje a na co se používají?

Nachlazení a léčba bakteriální či mikrobiální infekce

Zde mohou pomoci esenciální oleje eukalyptus, máta, citronová tráva, cedrové dřevo, tymián, borovice, tea tree, či vavřín.

Virová infekce

Vyzkoušet můžete esenciální oleje levandule, tea tree, dobromysl, bergamot.

Hojení ran

V této souvislosti se hovoří o esenciálních olejích eukalyptus, borovice, cypřiš, vanilka, bergamot, myrta, fenykl, tea tree.

Lepší trávení

S lepším trávením může pomoci zase mátový esenciální olej, anýz, bergamot, myrta. meduňka.

Na uvolnění, zlepšení nálady a pro lepší spánek

Pro uvolnění jsou často používány esenciální oleje jasmín, levandule, vanilka, ylang-ylang, citron, šalvěj, muškátový oříšek, bazalka, CBD oleje, meduňka, hřebíček.

Afrodiziakum

Afrodiziakální účinky se připisují esenciálním olejům skořice, jasmín, ylang-ylang, rozmarýn.

Na co si dát pozor

I když se může aromaterapie zdát zcela nevinnou metodou, jak si zlepšit život, i u ní je třeba dávat pozor na několik věcí:

  • není vždy vhodná pro těhotné a kojící ženy, musíte vybírat jen výrobky určené pro tuto cílovou skupinu,
  • také u dětí vybírejte jen vhodné výrobky,
  • velmi opatrně zkoušejte účinky jednotlivých éterických olejů na alergiky,
  • pozor by si měli dávat také lidé trpící migrénami, vysokým či nízkým tlakem, nebo zvýšenou citlivostí na sluneční paprsky,
  • nikdy nepřehánějte délku působení aromaterapie,
  • pokud jste dosud danou silici nezkoušeli, nedělejte to sami, alergické reakce mohou být nečekané a velmi prudké, i když jste dosud alergičtí nebyli.

Kéž vám aromaterapie pomůže zlepšit zdraví i psychickou pohodu.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.