Hlavní Zdraví Zubní implantáty: typy a materiály, které můžete zvážit

Zubní implantáty: typy a materiály, které můžete zvážit

by Martin Balko

Ztráta zubů může mít zásadní vliv na kvalitu života. Není to jen o estetice, problém můžete mít i s mluvením nebo příjmem potravy. Naštěstí však moderní stomatologie nabízí řešení, které vám dokáže vrátit úsměv – zubní implantáty. 

Zubní implantáty jsou v podstatě umělé zubní kořeny, které jsou vloženy do čelisti a slouží jako pevná základna pro náhradní chrup. Vypadají velmi přirozené a jsou pevné, proto se staly jednou z nejpopulárnějších metod náhrady zubů. 

Jaké typy zubních implantátů existují? Jaké materiály se využívají při jejich výrobě? Kolik stojí? 

Výhody zubních implantátů 

Zubní implantáty přináší řadu výhod. Mezi hlavní výhody zubních implantátů patří: 

Estetika

Estetické hledisko je jednou z největších výhod zubních implantátů, kterou člověk pocítí. Zubní implantáty vypadají přirozeně a můžete díky nim získat zpátky zářivý úsměv. 

Vyšší sebevědomí 

S estetickým hlediskem souvisí do určité míry i zvýšení sebevědomí. Díky implantátům se můžete začít cítit sebevědomě. Někdy stačí úplně drobná změna vzhledu k tomu, aby si člověk začal více věřit. 

Funkčnost

Pokud jste na vlastní kůži pocítili, jaké to je kousat bez zubů nebo neustále svému okolí opakovat, co říkáte, protože vám kvůli chybějícím zubům není dostatečně rozumět, jistě oceníte to, že zubní implantáty funkčně obnovují i schopnost mluvit a žvýkat. Na rozdíl od jiných typů náhradních zubů implantáty nekloužou a nevypadávají, protože jsou pevně zasazeny v kosti.  

Ochrana zubů 

Na rozdíl od zubních můstků nebo částečných zubních náhrad nevyžadují zubní implantáty broušení okolních zubů, které jsou zdravé. 

Dlouhodobá životnost

Pokud se o své zubní implantáty budete dobře starat, mohou vám vydržet opravdu dlouho, někdy až celý život. Jsou totiž vyrobeny z velmi odolných materiálů, jakými je například titan. 

Typy zubních implantátů 

Pokud se rozhodnete pro zubní implantáty, je třeba zjistit si nějaké informace. Záhy dojdete ke zjištění, že není implantát jako implantát a existuje jich celá řada. Liší se nejen svým tvarem a materiálem, ale také způsobem, jakým jsou v dutině ústní umístěny. 

Při výběru zubního implantátu musíte zvážit všechna pro a proti. Důležité je si ale také uvědomit, že každý pacient je individuální. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Proto je na místě poradit se se zubařem ohledně nejvhodnějšího typu implantátu přesně pro vás. 

Inspirujte se: I o zubní implantáty byste se ale měli řádně starat. Přečtěte si, jak si udržet zdravé zuby.

Podle umístění 

Z hlediska umístění lze rozlišit tzv. endoseální implantáty a subperiostální implantáty. 

Endoseální implantáty 

Tento typ implantátů se používá nejčastěji. Jde o implantáty, které jsou vloženy přímo do kosti a slouží jako základna pro náhradní zub. Mohou mít různé tvary. Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu tohoto typu implantátu je titan. 

Při vkládání implantátu musí dojít k chirurgickému zákroku, během kterého se v čelisti vytvoří otvor. Do toho je následně vložen implantát a kost se nechá zahojit. Doba hojení může být různě dlouhá, může jít o několik týdnů i měsíců. Po zahojení se připevní k implantátu korunka nebo protéza, která slouží jako náhrada za chybějící zub. 

Důležité je, aby vložení implantátu provedl zkušený zubní chirurg se znalostmi a zkušenostmi. Správné umístění implantátu a následný průběh hojení má totiž zásadní vliv pro úspěšnou implantaci. 

Subperiostální implantáty

Tento typ implantátů není umístěn přímo v kosti, ale nad kostí, pod sliznicí. Tyto implantáty se používají u pacientů, kteří nemají dostatek kosti nebo nemohou z různých důvodů podstoupit chirurgický zákrok. Jsou však méně časté a využívají se hlavně v případě náhrady více zubů najednou. 

Podle materiálu

Pro výrobu zubních implantátů se využívají různé materiály. 

Titanové implantáty 

Titan je jeden z nejčastěji používaných materiálů pro výrobu zubních implantátů. Je tomu tak hlavně proto, že titan je materiál, který je obecně lidským tělem dobře přijímán a nevyvolává alergické reakce. Zároveň je velmi pevný, odolný, poskytuje stabilitu a zůstává dlouhodobě funkční. 

Rizika spojená s použitím titanových implantátů jsou nízká. Obecně jsou považovány za bezpečné. Existují však určitá rizika. Každý chirurgický zákrok s sebou nese riziko infekce. Proto je důležité dodržovat správnou ústní hygienu. A i když je titan dobře přijímán lidským tělem, může se v některých případech objevit odmítnutí implantátu. 

Tip: Znáte výhody dentální hygieny? Mimo jiné může přispět ke zdraví vašich zubů či prevenci šíření infekce po implantaci.

Zirkonové implantáty

Zirkonové implantáty, keramické,  jsou vyrobeny z oxidu zirkoničitého a používají se jako alternativa k titanovým implantátům. Mají několik výhod a jejich popularita v oblasti stomatologie vzrůstá. 

Zirkonové implantáty jsou přirozeně bělejší než titanové, vypadají tedy esteticky ještě lépe. Jsou také odolné vůči korozi a oxidaci, čímž je zajištěna jejich dlouhodobá funkčnost. 

Limitace v použití zubních implantátů

I když se zubní implantáty mohou zdát jako úžasné řešení, ani tento způsob náhrady zubů není vhodný pro každého. 

Existují například různá specifická zdravotní omezení, která mohou ovlivnit použití zubních implantátů. Mezi pacienty, kteří mohou mít se zubními implantáty velké obtíže, patří diabetici, osoby s různým typem autoimunitních onemocnění nebo osoby s osteoporózou a další. 

Důležitá je totiž kvalita kosti v místě, kde má být implantát umístěn. Pokud kost není dost široká nebo nemá kvalitní složení, není možné implantát dostatečně upevnit. V některých případech je možné přistoupit také k augmentaci kosti, aby implantát mohl být dostatečně upevněn. 

Kromě kvality kosti může použití zubních implantátů limitovat také anatomie. Pokud se implantát má implantovat do těsné blízkosti nervů, rozhodně se vyplatí zvážit alternativní řešení, kterými může být protéza nebo můstek. 

Omezit vás do určité míry může také cena zubních implantátů. Ceny se mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech, včetně složitosti implantace, typu implantátu, počtu implantátů a dalších. Pohybují se však v řádech deseti tisíc korun. Celkové náklady však nezahrnují jen samotnou implantaci, ale také například zhotovení korunek. 

Alena Mrvíková, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.