Hlavní Nemoci a jejich léčba Inspirace a tipy pro péči o pacienta na domácí dialýze

Inspirace a tipy pro péči o pacienta na domácí dialýze

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Dialýza – klíčový způsob léčby pro mnoho pacientů s pokročilými stadii selhání ledvin. V případě, že vás nebo vaše blízké čeká domácí dialýza, je dobré se na ni připravit. Přece jen se jedná o proceduru, která má pomoct pacientům s onemocněním ledvin zkvalitnit život. Podívejte se tedy s námi, co vás čeká a nemine.

Co to je dialýza?

Jedná se o medicínský proces, který se používá k čištění krve pacienta, když selhávají  funkce ledvin. Ledviny jsou zodpovědné za filtraci toxinů a odpadních látek z krve a udržování rovnováhy elektrolytů a tekutin v těle. 

Pokud dojde k selhání ledvin, mohou se v krvi hromadit škodlivé látky, což může vést k vážným zdravotním problémům.

Jaké jsou typy léčby?

Léčba selhávajících ledvin na Slovensku a Česku má tři typy léčby, které ale záleží na stavu a anamnéze pacienta od pacienta. 

  • peritoneální dialýza
  • hemodialýza
  • transplantace ledvin

Peritoneální dialýza 

Peritoneální dialýza se provádí pomocí speciálního roztoku, který se vstřikuje do břišní dutiny. Tento roztok absorbuje odpadní látky z krve prostřednictvím stěn břišní dutiny. Poté se roztok odstraňuje a nahrazuje se novým. 

Peritoneální dialýza se může provádět v domácím prostředí a je vhodná pro pacienty, kteří nejsou schopni vyhledat nemocnici a raději volí léčbu doma. Tato léčba ale záleží na tom, zda to stav pacienta dovoluje.

Hemodialýza

Hemodialýza se aplikuje pomocí speciálního přístroje, jež pomocí krevního řečiště odstraňuje odpadní látky a udržuje rovnováhu elektrolytů a tekutin v těle. Hemodialýza se obvykle provádí v nemocničním prostředí a trvá několik hodin.

Tip k průběhu hemodialýzy: Protože hemodialýza trvá až několik hodin, může se pacient snadno nudit. Aby pro něj tyto hodiny nebyly “ztracený” čas, můžete mu dělat společnost. Stačí přibalit nějaké společenské či karetní hry a o zábavu je hned postaráno. V případě, že pacient musí vyrazit na proceduru sám, dohlédněte, že si sbalil oblíbenou knížku, sluchátka a má stažený film či oblíbený podcast.

Transplantace ledvin

Třetí typ léčby je pomocí chirurgického zákroku, při kterém se nahrazuje funkce postižených ledvin transplantací zdravé ledviny od dárce. Tento zákrok je nezbytný pro pacienty trpící chronickým selháním ledvin, kdy ledviny přestávají plnit svou funkci a pacient potřebuje pravidelnou dialýzu nebo transplantaci.

Po transplantaci ledvin mohou pacienti očekávat zlepšení kvality svého života. Nová ledvina začíná okamžitě fungovat a čistit krev, což umožňuje pacientovi zbavit se nutnosti pravidelné dialýzy. 

Avšak i přesto, že transplantace ledvin může být život zachraňující, mohou se vyskytnout i komplikace jako infekce, trombóza, imunologické reakce nebo selhání transplantátu. Nutno dodat, že na dárce ledvin ze seznamu se čeká i mnoho let. Ale protože je ledvina párovým orgánem, může vám ji darovat i někdo z vašich blízkých – tzv. žijící dárce, podstatná je ovšem shoda dárce a pacienta.

Jak připravit domácnost pro pacienta na domácí dialýze

Autor/ka fotografie: Gustavo Fring

Pokud má pacient být na domácí dialýze, je důležité správně připravit domácnost. Níže uvádíme nejdůležitější kroky, které je nutné udělat, aby mohl pacient v pohodlí a bezpečí zahájit svou léčbu.

Prvním krokem je vybrat vhodné místo pro dialýzu ve vašem domově. Ideální je místnost, která je blízko elektrické zásuvky a má dostatek místa pro všechny potřebné přístroje. Místnost by měla být vybavena pohodlným křeslem nebo gaučem, stolkem na odložení věcí a dostatečným osvětlením.

Druhým krokem je instalace všech potřebných přístrojů. Ty jsou většinou dodány od lékaře nebo dialyzační společnosti. Je nutné se ujistit, že jsou všechny přístroje správně nainstalovány a funkční, aby mohl pacient zahájit dialýzu co nejdříve a bezpečně.

Dále v pořadí je zajištění dostatku potřebných lékařských potřeb. Ty mohou zahrnovat filtry na dialýzu, sterilní igelitové pytle, injekční stříkačky a další. Je nutné mít vždy dostatek zásob, aby pacient nemusel během dialýzy přerušovat svou léčbu kvůli nedostatku potřebných věcí.

Důležité je též, aby měl pacient během dialýzy k dispozici dostatek tekutin. Je to především z toho důvodu, aby se zabránilo dehydrataci a aby se udržovala rovnováha tekutin v těle. Nejlépe poskytněte karafu s vodou, neperlivé nápoje nebo další tekutiny, které pacient může potřebovat.

Starost o člověka na dialýze

Péče o pacienta na domácí dialýze vyžaduje zodpovědnost, pozornost a trpělivost. Rodina, přátelé a zdravotnický tým by měli spolupracovat jako jeden tým. Díky tomu bude pacient v pohodě a pomůže mu to k lepšímu zdravotnímu stavu.

Základní péče především zahrnuje sledování a úpravu stravy a pitného režimu, dodržování lékařských pokynů a pravidelnou údržbu dialyzačního zařízení.

Strava a pitný režim jsou klíčovými faktory pro úspěšnou léčbu. Je nutné dodržovat jídelníček, který je pacientovi předepsán, a omezit příjem tekutin, pokud je to nutné. Měli byste poskytnout dostatečnou konzumaci bílkovin. O jídelníčku si však povíme ještě později.

Měli byste také pravidelně udržovat dialyzační zařízení pro zajištění jeho správného fungování. Díky tomu tak zajistíte bezpečnost pacienta. Dbejte i na kontrolu zařízení a na případnou opravu. V neposlední řadě pak dbejte na hygienická pravidla.

Psychická podpora

Starost o pacienta vyžaduje nejen praktické znalosti, co se údržby zařízení týče, ale také schopnost podporovat psychickou a emoční stránku pacienta. Tyto aspekty totiž mají významný vliv na kvalitu života a je nutné je vzít v úvahu.

Rodina, přátelé a zdravotnický tým jsou pro pacienta silnou oporou a mohou mu pomoci překonat tuto těžkou situaci. Stres a deprese jsou totiž běžnými důsledky života na dialýze. Pacient by se neměl bát vyjádřit své pocity a říct si o pomoc.

Komunikace je taktéž velmi klíčová a je potřeba, aby pacient měl možnost mluvit o svých obavách a starostech se svými blízkými. Díky tomu se pacient lépe vyrovná s těžkostmi, které přicházejí se životem na dialýze.

Nebojte se dělat pacientovi radost a pokud to jeho stav dovolí, vezměte ho i na výlet přiměřený jeho danému stavu. Změna prostředí, čerstvý vzduch a nové zážitky mohou mít na psychický stav pacienta opravdu velký pozitivní vliv. Léčebná relaxace v lázních může pomoci jak při cukrovce, tak i při dialýze.

Vzhledem k tomu, že domácí dialýza může být fyzicky a emocionálně vyčerpávající, je důležité podporovat pacienta v jeho každodenních činnostech. Což zahrnuje pomoc s úkony péče o tělo, jako je mytí a oblékání.

Zároveň by měl mít pacient možnost udržovat aktivní a zdravý životní styl, například účast na společenských akcích. Právě tyto aktivity pomohou pacientovi udržet dobrou náladu a posílit jeho psychickou odolnost.

Jídelníček pro pacienta na dialýze

Autor/ka fotografie: Jane Doan

​​Výživa a strava hrají zásadní roli při léčbě těchto pacientů. Díky správnému jídelníčku udržuje pacient zdravé tělo a dokáže si kontrolovat hladinu živin v jeho těle. Mezi tyto živiny patří bílkoviny, vápník, draslík, fosfor a sodík. Zdravý životní styl hraje při léčbě pacienta prim. 

Bílkoviny

Pacienti na dialýze by měli konzumovat dostatečné množství bílkovin, aby podpořili své zdraví a udrželi si svou hmotnost. Doporučené množství bílkovin se pohybuje kolem 0,8 až 1,2 gramů na kilogram hmotnosti pacienta. Bílkoviny mohou být získány z potravin, jako je maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky.

Vápník

Vápník je důležitý pro zdravé kosti a zuby a pro správnou funkci svalů a nervů. Doporučuje se konzumovat dostatečné množství vápníku, aby se zabránilo kostní slabosti. Doporučená dávka vápníku se pohybuje kolem 1,2 až 1,5 gramů denně. Najdeme ho v potravinách, jako jsou mléčné výrobky, brokolice a sardinky.

Draslík

Pro správnou funkci srdce, svalů a nervů je podstatný draslík. Avšak u pacientů na dialýze je nutné dodržovat nižší příjem draslíku, protože při dialýze se z těla vylučuje přebytečný draslík. Doporučené dávkování draslíku je kolem 1,5 až 2,5 gramů denně. Potraviny bohaté na draslík jsou například banány, broskve, melouny a fazole.

Fosfor

Ačkoliv je fosfor klíčový pro zdravé kosti a zuby, přebytek může být škodlivý právě pro pacienty s ledvinovými problémy. Doporučená dávka fosforu je kolem 800 až 1000 miligramů denně. Zahrnují ho mléčné výrobky, maso, ryby, obiloviny a luštěniny.

Sodík

Pro udržení rovnováhy tekutin v těle sáhněte po sodíku. Pamatujte ale na to, že přebytečný sodík může zvýšit krevní tlak a zatížit ledviny. Proto je opravdu nutné omezit příjem sodíku. Dávka, která se doporučuje je kolem 2000 až 2500 miligramů denně. Jsou to například solené potraviny, konzervované potraviny a fast food.

Tip: Pozor na cholesterol, který také může nepřímo přispívat k selhání ledvin – víte, jaké jsou správné hodnoty cholesterolu?

U pacientů s dialýzou je nutné, aby dodržovali svůj jídelníček a konzultovali ho se svým lékařem nebo nutričním terapeuem při plánování své stravy. Lékař nebo dietetik může navrhnout individuální plán stravy, který bude vyhovovat jeho potřebám a omezením.

Bílkovinná dieta

Jedná se o dietní plán, který se zaměřuje na vysoký příjem bílkovin a nízký příjem sacharidů a tuků. Tyto plány jsou často používány pro hubnutí a zlepšení tělesného složení. Bílkoviny jsou totiž dobré pro svaly, udržení hmotnosti a regulaci hladiny cukru v krvi.

Bílkovinné diety mohou být výhodné pro některé lidi, zejména pro ty, kteří se snaží zhubnout nebo zvýšit svou svalovou hmotu. Tyto diety mohou také pomoci při kontrole cukru v krvi u některých pacientů s diabetem. Avšak, tato dieta může mít některé nevýhody, jako je nedostatek živin a nedostatečný příjem vlákniny.

Při dodržování této diety by měl být důraz kladen na konzumaci bílkovin z různých zdrojů, jako je maso, ryby, drůbež, vejce, mléčné výrobky a rostlinné zdroje, jako jsou luštěniny a sójové výrobky. Některé zdroje bílkovin mohou být však vyšší v tucích nebo sacharidech, takže je důležité vybrat si správné produkty.

Sacharidy by měly být vybrány ze zdrojů s nízkým glykemickým indexem, jako jsou celozrnné výrobky, zelenina a ovoce. Tuky by měly být vybrány z nenasycených zdrojů, jako jsou avokádo, ořechy, semena a olivový olej.

Bílkovinné diety mohou mít vliv na játra a ledviny, takže by měly být dodržovány pouze po krátkou dobu a nejlépe pod dohledem odborníka. Zkuste si tedy nastudovat problematiku bílkovinné stravy v souvislosti s ledvinami – před a po dialýze.

Může pacient na domácí dialýze vykonávat svoji práci?

Je opravdu možné, aby pacienti na domácí dialýze vykonávali svou práci, pokud jejich stav a léčba umožňují plně se zapojit do běžných aktivit. Podstatné je poradit se s lékařem, zda jim to jejich stav dovoluje a zda mohou pracovat a jaký typ práce mohou vykonávat.

V některých případech může pacientův stav vyžadovat, aby se věnovali pouze lehkým aktivitám, zatímco jiní pacienti mohou být schopni vykonávat svou práci bez omezení. Důležité je vzít v úvahu faktory, jako je například frekvence dialýz, nutnost dodržovat jídelníček a pitný režim a přítomnost jakýchkoliv dalších zdravotních problémů.

Může pacient na dialýze cestovat?

Ano, možné to je, nicméně cestování pacienta, který je na dialýze, vyžaduje několik kroků, aby bylo zajištěno bezpečné a příjemné cestování pro jeho zdraví.

Plánování s předstihem

Před cestou je nutné konzultace lékaře, aby zjistil, zda je pacient připraven cestovat. Lékař může také poskytnout informace o tom, jak nejlépe zajistit nutnost dialýzy během cesty a poradí ohledně potřebných léků a zdravotnických potřeb.

Hledání dialýzy na místě

Před cestou je nutné vyhledat dialyzační centra v místě pobytu, aby se pacient mohl dostavit na dialýzu i přesto, že je na dovolené. Informujte se o dostupnosti a rezervujte si místo. Toto není nutné, pokud je pacient na peritoneální léčbě.

Příprava na cestu

Vezměte s sebou veškeré léky a zdravotnické potřeby, jako jsou například náhradní dávky dialyzačních filtrů, sterilní voda, katétry, atd. Mějte u sebe také záznamy o dialýze a lécích, aby v případě problémů mohl lékař na místě pacienta správně vyšetřit.

Tip: Jak cestovat na dovolené s diabetikem?

Po návratu

Sledujte případné příznaky, jako je například bolest břicha, nevolnost, zvracení, atd. a nepřehlížejte tyto symptomy.

Kontrola u lékaře

Po návratu domů navštivte lékaře a informujte ho o průběhu cesty a dialýzy. Cestování sice může být výzvou, ale pokud se dostatečně připravíte a budete vše dodržovat, není se čeho bát.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.