Hlavní Byliny Domácí pěstování bylinek

Domácí pěstování bylinek

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Domácí pěstování bylinek

Pěstování vlastních bylin dodá novou tvář vašemu vaření a poskytne možnost ušetřit peníze za bylinné čaje, tinktury a masti. Někdo má za to, že je potřeba mít přístup alespoň k části venkovní půdy, ale pravda je ve skutečnosti jinde. I když žijete v bytě bez pozemku, můžete si bylinky vypěstovat uvnitř.

Volba správných rostlin

Nejdřív se musíte zamyslet nad potenciálem, jaký váš byt má. V ideálním případě je dobré mít okno na jižní straně, kde by měly rostliny dostatek slunečního svitu. Pokud se nacházíte směrem k severu nebo máte okna zastíněná vedlejšími domy, zvolte bylinky, které mají menší nároky na světlo, popřípadě můžete zainvestovat do vhodného pěstitelského osvětlení a časovače. Zamyslete se také nad zdroji tepla. Bylinky pěstované uvnitř bývají vystaveny večernímu chladu, ovšem uškodit jim může i přemíra horka.

Další nutností je zvážit své vlastní návyky. Býváte často pryč nebo nejste schopni se o bylinky denně starat? Při pěstování v bytě postrádají rostliny déšť, takže si musíte vybrat takové, které jsou na vodu nenáročné. Pokud máte nějaké domácí mazlíčky, dejte pozor, aby se k nim nedostali.

I když jste pokročilým zahrádkářem, začněte s nenáročnými rostlinami. Pažitka je skvělá pro ty, kteří žijí v chladnějším prostředí nebo ty, kteří nemají přístup ke slunečnímu svitu. I petržel nevyžaduje tolik slunce, ale na rozdíl od pažitky neroste tak rychle. Bobkový list je snadný na pěstování, ovšem trvá delší dobu, než ho budete moct sklízet. Tato rostlina je náchylná k přelévání, takže budete muset udržovat sušší prostředí.

Oregáno, rozmarýn a tymián jsou dobrou volbou pro začátečníky a mají velké využití ve středomořské kuchyni. Uvědomte si však, že jejich přirozené prostředí je teplejší, takže budete potřebovat více slunečního světla.

Péče o rostliny

Pokud jste se rozhodli a zvážili, jaké rostliny pořídíte, nakupte si vybavení a semínka. Raději vždy zkontrolujte datum spotřeby na obale. Je dobré zasadit více semínek, než kolik využijete, protože ne všechny musí vyklíčit.

Jsou i rostliny (jako citronová tráva), které rostou ve vodě, pro ty ostatní však budete muset obstarat vhodnou zeminu. Investujte i do dobrého ekologického hnojiva. Nakupte truhlíky a květináče – mnohé z nich už mají skvěle řešený systém odtoku vody a zavlažování, takže odvedou práci za vás. Každý květináč by měl být o něco větší, než je bylinka, aby v nich měla dost prostoru pro růst kořene.

Mnoho rostlin vyžaduje větší vlhkost, než jaká je v bytech. Je dobré dát několik malých květináčů do většího společného truhlíku, na dno poskládat kamínky a zalít nízkou hladinou vody, ne moc vysokou, abyste nezpůsobili hnilobu kořenů. Jak se bude voda vypařovat, vlhkost se dotkne i spodních částí listů.

Když budete bylinku sklízet, neberte si nikdy víc než polovinu, pokud chcete, aby vám znovu dorostla.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.