Hlavní Byliny Vyrazte na lov: 6 květnových bylinek, které dodají energii a podpoří imunitu

Vyrazte na lov: 6 květnových bylinek, které dodají energii a podpoří imunitu

by Vladimír
Publikováno: Poslední aktualizace

Během května se začíná příroda kolem nás konečně pomalu probouzet ze zimního spánku. A to je ideální doba vyrazit ven pro první jarní bylinky. Mladé lístečky v sobě totiž ukrývají obrovskou sílu, bohatou zásobárnu vitamínů a dalších cenných látek, které naše tělo po náročné zimě potřebuje a hlavně zvýší imunitu. Na jaké bylinky se při procházce přírodou zaměřit? Máme pro vás šest tipů.

Medvědí česnek

O tom, že se ve vašem okolí tahle aromatická bylinka nachází, vás bude už zdálky informovat intenzivní vůně. Medvědí česnek tak prakticky nemůžete minout. Bylinka, která obsahuje řadu vitamínů, silic, minerálů a specifický allicin – látku se silnými antibakteriálními účinky, je ideální do salátů, polévek nebo jako příloha k hlavnímu jídlu. A co tenhle malý zelený zázrak zvládne? Je skvělý třeba při léčbě virových nemocí, bakteriálních zánětů, zvýší imunitu, pomůže při nachlazení nebo léčbě dalších tělesných neduhů.

Prvosenka jarní

Petrklíč je skvělým pečovatelem o naše dýchací cesty. Díky látce zvané saponin účinně ředí hleny v průduškách a plících, takže usnadňuje odkašlávání. Kromě toho je prvosenka jarní skvělou pomocnicí při nachlazení, chřipkách, astmatu a bronchitidách. Kromě dýchacích problémů je prvosenka účinná i při léčbě neuróz, stresu, migrén a chronické nespavosti.

Sedmikráska chudobka

Malé drobné kvítky byly dříve považovány za univerzální všelék. Ani dnes se na jejich sílu naštěstí nezapomíná. Jarní bylinka dokáže pomoct při kašli, zahlenění, nachlazení, nechutenství, poruchách trávení, kožních problémech či hmyzím bodnutí. Kromě toho je skvělou bylinkou, která podpoří jarní detoxikaci

Mladý ječmen

Zelený ječmen sice nepatří mezi typické jarní bylinky, přesto jsme ho do našeho výčtu u příležitosti nadcházejících velikonočních svátků museli zařadit. Mladé a šťavnaté výhonky ječmene si můžete vypěstovat celkem snadno doma, nebo zvolit jeho užívání ve formě tablet či prášku, který jednoduše rozmícháte v oblíbeném nápoji. A k čemu je mladý ječmen dobrý? Zejména v tom, že pomáhá detoxikovat organismus, vytváří zásadité prostředí, posiluje imunitu, a harmonizuje metabolické procesy v těle.

Kopřiva dvoudomá

Mnohá velikonoční nádivka se bez ní neobejde. O čem je řeč? Samozřejmě o kopřivě dvoudomé – respektive jejích mladých lístcích, které jsou plné vitaminu C a minerálů. Šťavnaté lístky při pravidelné konzumaci pomáhají pročišťovat krev, snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu a slouží též jako podpůrná léčba při virových a bakteriálních onemocněních.

Podběl lékařský

Krásné, nápadné, sytě žluté květy můžeme nejen obdivovat – má smysl je i sbírat. Můžou se totiž pochlubit protizánětlivými účinky, díky nimž nám mohou pomoci například při zánětu průdušek. Květy podbělu lékařského jsou navíc účinné také proti kašli, bolesti v krku i zánětů dásní.

Všechny tyto bylinky můžete pěstovat na Vaší zahradě. Podívejte se na náš magazín Rady pro zahrady a dozvíte se víc.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.