Hlavní Zdravá výživa Jak vybrat výživového poradce?

Jak vybrat výživového poradce?

by redakce
Jak vybrat výživového poradce?

Zdravý životní styl je nyní téma, o které se zajímá nejeden z nás. Důvodem je touha po krásné a štíhlé postavě, jiný chce přechodem na lepší stravování posílit své zdraví, a především imunitní systém, který je zejména v současné době nadmíru zkoušen. Jelikož otázku výživy je důležité zodpovědět správně, nabízí se otázka, jak vybrat výživového poradce?

Podobných odborníků se totiž všude hemží mraky. Za takzvaného “výživového kouče” se nyní považuje každý, kdo studoval tělovýchovu nebo sport. Také se za něj označuje i pouhopouhý distributor doplňků stravy nebo instruktor ve fitness centru. Člověk mající zájem o skutečně dobrého výživového poradce tak vůbec neví, na koho se obrátit. Naštěstí mu pomocnou ruku podává náš seznam tipů, jak toho kvalitního kouče najít.

Pomoct může online srovnání

Stejně jako lze srovnat půjčky nebo banky, u kterých si necháte sjednat nový osobní účet, lze srovnat i výživové poradce. Na internetu narazíte na rovnou několik srovnání výživového poradenství, které pro vás může být pomyslným odrazovým můstkem.

Výsledky jednotlivých srovnání většinou nabízí i odkazy na webové stránky, díky čemuž budete šetřit svůj čas. Na webech se nachází jak informace o prodělaném vzdělání, tak o zkušenostech, které vyplývají z povolání, jež daný člověk po několik let vykonával.

Správně si definujte výživového poradce

Co je při výběru také klíčové, je správná definice výživového poradce. Mezi námi totiž existují tři typy lidí, a to nutriční terapeuti, kteří mají vystudovanou vyšší odbornou zdravotnickou školu zaměřenou na nutriční terapii, poté zde jsou dietologové, kteří jsou absolventy lékařské fakulty, a nakonec se dostáváme k výživovým poradcům, kteří podnikají volnou živností a většinou za sebou mají absolvování kurzu, což prokazuje získaný certifikát.

Koho tedy hledáte vy? Stále jste zůstali u výživového poradenství nebo jste zjistili, že hledáte na špatné adrese?

Kvalitního poradce prozradí i jeho postup

Možná vám po dlouhém hledání vykouklo několik favoritů, mezi kterými se rozhodujete. Pokud si stále nejste jistí tím, pro kterého se rozhodnout, oslovte všechny. Samozřejmě nemusíte platit všem, stačí sledovat jejich postup, který jejich kvalitu do značné míry odhalí.

Toho správného poznáte tak, že nejdříve zjistí vaše potřeby jakožto klienta. Pokusí se o vás zjistit co nejvíce informací, ať už se týkají metabolismu nebo zdravotního stavu. Probere se dosavadní způsob stravování a vaše fyzická aktivita. A poté bude následovat navržení stravovacího plánu či doporučení konkrétních výživových doplňků.

Dobrá komunikace je klíčem všeho

Jakožto klient vyžadujete, aby vám byl výživový poradce co nejvíce k dispozici. Pokud se mu dlouhé hodiny nemůžete dovolat, pokud vám už pár dní nebo týdnů neodepisuje na zprávy, je něco špatně. Podle komunikace tak můžete už z počátku poznat, jestli jste narazili na skutečně dobrého a kvalitního odborníka či nikoliv.

Dobrá komunikace však tkví i v podkladech a materiálech, které vám dává k dispozici. Pokud získané podklady zahrnují nejen recepty, ale také tipy na nákupní seznam, vysvětlení pojmu ketodieta, rady na skladování potravin nebo tipy na používání technologií pro zpracování, strefili jste se do černého.

Neustálé vzdělávání je na místě

Co taktéž zvyšuje kvalitu výživového odborníka je jeho neustálé vzdělávání se. Mluvíme o jedné z důležitých vlastností každého specialisty. Nikdo totiž neví všechno, ale je důležité si své nedostatky uvědomit a začít na nich pracovat. Pokud poradce pracuje nejdříve na sobě a zjištěné postupy na sobě prvně aplikuje, našli jste toho pravého.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.