Hlavní Potraviny Praktické tipy jak si vyprodukovat vlastní, zdravá a kvalitní domácí vajíčka

Praktické tipy jak si vyprodukovat vlastní, zdravá a kvalitní domácí vajíčka

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Vajíčka k snídani, na pečení i do hlavních chodů. Tato surovina je mezi Čechy stále oblíbenější. Ale co stojí za její produkcí? Zákaz klecového chovu se dostává do popředí. Rozhodli jste se tento byznys nepodporovat, ale vajíček se vzdát nechcete? Máme pro vás řešení. Přinášíme jednoduchý návod na chov slepiček i pro úplného začátečníka.

Chov slepic samozřejmě přináší spoustu otázek, na které je třeba si prvně odpovědět.

  • Zvládnu to? Jako každé zvíře i slepice mají své potřeby a je nutné jim věnovat svůj čas a úsilí.
  • Mám pro ně místo? Přestože chov slepic ve městě není nemožný, může být problém. I na vesnici nezapomeňte zvážit pochopení sousedů, prostorové kapacity a finanční stránku věci.

Plemeno a počet slepic

Jako je to i u jiných zvířat, i slepice mají mnoho různých plemen. Každé plemeno má své specifické potřeby, je jinak náročné na chov a jinak i nese. Plemena můžeme rozdělit do 3 skupin:

  • Lehčí plemena: skvěle nesou, ale masa mají tak na jednu porci.
  • Středně těžká plemena: jak se říká: “Zlatá střední cesta.” Tyto plemena poměrně dobře snáší a na pekáči se z nich taky najíte.
  • Těžká plemena: jsou vhodnější spíše na chov pro maso, moc vajec nepřinesou.

Pokud chcete mít zdravá vajíčka, musíte mít spokojené slepice. Taková spokojená slepička ročně snese zhruba 200 vajíček. Ale pozor, není to žádný vlk samotář. Aby produkce vajíček stála za to, doporučujeme pořídit slepiček více. Mají rády společnost a v partě vždycky snáší lépe.

Tip: Nejoblíbenějším plemenem jsou u nás plymutky nebo zlaté české kropenky. Aby se slepice netoulaly, pořiďte jim kohouta – potřebují tvrdou chlapskou ruku. Nebo spíš křídlo?

Kde je nechat zabydlet

V případě, že uvažujete o chovu, první na co musíte myslet je kurník pro slepice. Slepičky se musí někam schovat před špatným počasím a před predátory. Proto by měli mít svůj vlastní příbytek. A jak by měl vypadat?

Sucho a příjemná teplota

V kurníku by mělo být v první řadě sucho. Proto je potřeba, aby mělo pevnou podlahu a pravidelně měnit podestýlku. Nemělo by chybět ani okno. Pravidelné větrání zajistí čerstvý vzduch a příjemnou teplotu. Topení také není od věci – v zimě by teplota neměla klesat pod 10°C, aby slepice stále nesly.

Hřady

Co slepice milují je hřadování. Stejně jako kočka má v krvi geny šelmy, tak slepice mají geny ptáků z džungle. Z toho důvodu nezapomeňte na umístění dostatku bidýlek. Za tyto hřady budete rádi i vy. Slepice nebudou spát v noci na zemi a tak vám usnadní práci při čištění kurníku.

Hnízda

Každý kurník by měl mít svá hnízda. Hnízdo by mělo být velké tak, aby se v něm slepička nemačkala, zhruba 30x30x40 cm. Do těchto hnízd slepice snášejí vajíčka. Obecně platí pravidlo, že stačí jedno hnízdo na 5 slepic, ale když jich budete mít víc, nic se nestane.

Tip: Podkladky, tzv. falešná vejce, se dávají do hnízda hlavně proto, aby slepice věděla, kam má vajíčka snášet.

Zelený výběh = šťastné slepice

Slepice, jako každý živý tvor potřebuje dostatek místa a pohybu. Abyste slepičkám zajistili co nejlepší podmínky pro život, je potřeba jim vytvořit výběh. Pro jednu slípku obvykle stačí zhruba 20 – 30 m2.

Ve výběhu nesmí chybět zelená tráva a nějaký ten stín. Slepičky moc rády hrabou a dokáží si najít něco na zub i na zahradě. Sem tam uloví nějakého červíka či brouka. Připravte se na to, že pro jejich hrabání tráva ve výběhu dlouho nevydrží. Z toho důvodu je dobré, výběhy střídat.

Bezpečí slípek

Je dobré se také připravit na nezvané hosty. Takovými hosty můžou být například lasičky či kuny. Z toho důvodu je potřeba slepice každý večer zavírat do kurníku a ráno je zase vypustit.

Dobře zajistěte výběh, aby se predátoři nemohli ke slepicím dostat. Nebudou vám chodit pouze na vejce, ale může se stát, že jejich útok odnese i nějaká slepička.

Tip: Dobrý parťákem pro hlídání slepic je pes. Pro pejska byste měli brát v úvahu přepravku a klec, aby přesuny s ním byly o něco snazší. Ale pozor! Pes musí být na slepice zvyklý. Kdyby je proháněl, mohl by jim způsobit šok.

Správný jídelníček je základ pro zdravá vejce

Nejen u lidí platí pořekadlo: “Jste to co jíte.” Tento fakt můžete vypozorovat i u slepic. Ale nebojte, slepice jsou všežravci a nakrmit je není žádná věda.

Žádná slepice nepohrdne zbytky z kuchyně. To jim ale nestačí! Aby měli dobrá a zdravá vejce, musí mít dostatek vitaminu, tuků a bílkovin.

Nejlepší a nejjednodušší je krmit směsí obilí a semínek. Také můžete narazit na krmení ve formě granulí. Výběr je jen na vašich preferencích. Radost jim udělá i nějaká hrst zeleniny a nebo žížala, kterou si sami uloví. Nezapomeňte ale na dostatek čisté vody.

Tip: Když chcete slepičkám dávat skořápky od vajec, předem je rozdrobte na malé kousky. Tak předejte tomu, že se slepice naučí požírat vlastní vajíčka.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.