Hlavní Zdraví Znáte výhody nošení kvalitní zdravotní obuvi a jak je poznat od nekvalitních?

Znáte výhody nošení kvalitní zdravotní obuvi a jak je poznat od nekvalitních?

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Dnešní trh s obuví je přesycen prodejci, kteří svůj výrobek prezentují, jako nejpohodlnější a nejlepší obuv. Často bývá ale opak pravdou a nám se dělají puchýře, tlačí nás palec, bolí chodidla a nakonec zjistíme, že nám padá klenba. Pojďme se společně podívat, proč se poohlédnout po zdravotní obuvi a jak rozeznat podvodníky a čestné prodejce.

Ať už se rozhodne pro zdravotnickou obuv z jakéhokoliv důvodu, je dobré vědět o všech výhodách, které vám přináší a jak kvalitní obuv vlastně poznat. Někteří prodejci si říkají, proč obstarávat certifikaci výrobků, když si toho nikdo skoro ani nevšimne. V tom se ale pletou a jsou sami proti sobě. Protože certifikace výrobků je jedna z prvních indicií férovosti.

Jak vybrat výrobce zdravotní obuvi?

Certifikace

Při výběru výrobce byste měli dát pozor na to, zda má výrobek označení CE certifikátu. Všechny výrobky, které se řadí do skupiny výrobků osobních ochranných prostředků, musí mít označení CE. Tato značka nám říká, že výrobek byl nezávisle posouzen a splňuje požadavky na bezpečnost, ochranu zdraví a životního prostředí.

Materiál

Tak asi jako u každého oblečení, bot, či doplňků je důležitý materiál. Při výběru dbejte na to, aby povrch bot byl měkký a zároveň uměl absorbovat vlhkost z pocení.

Není divu, že tím nejvhodnějším materiálem zůstává přírodní kůže a textil. Můžete narazit na dvě kožená provedení – semiš a nubuk.

Nejčastějším a také nejvhodnějším materiálem pro stélku (základ boty) je korek. Díky jeho izolačním vlastnostem je vaše noha chráněná před horkem i chladem. Kvůli jeho tvrdosti je ale vhodné korek doplnit měkkou podešví, která při došlapu bude tlumit nárazy.

U podrážky se zaměřte na to, aby byla protiskluzová. Nechcete se přece natáhnout jak dlouhý tak široký na prvním vlhkém či mokrém povrchu.

Tvar stélky

Jestliže je důvod zdravotní obuvi hrozící plochá noha, věnujte obzvlášť velkou pozornost stélce boty. Pro podporu nožní klenby a správnému držení těla je anatomicky tvarovaná stélka takřka základ. Díky správnému tvaru by měla bota zamezit šmajdání. Tyto ortopedické zdravotní boty by kromě správného tvaru měly být také pevné, odolné a zároveň pohodlné.

Díky patní misce, která se nejčastěji objevuje na pantoflích, domácí obuvi či sandálů, je noha zafixovaná a snižuje tak únavu a námahu. U bot můžete narazit na různou hloubku patních misek, vždy by ji ale měla mít.

Tip: Lze pořídit i tzv. “boty na míru”. Jsou to boty, které se po prvním nošení přizpůsobí vašemu tvaru nohy a tak vám poskytuje tu nejlepší oporu a pohodlí. Ale pozor, tyto boty není dobré s někým sdílet. Po přizpůsobení jedné noze, nikomu jinému sedět nebudou.

Střih

Pro správnou oporu a osové vedení nohy je také dobré tažení kůže, které by mělo jít co nejvíce dozadu. U uzavřených bot je zase velmi důležitý opatek, který by měl být dostatečně vysoký a pevný. A nakonec podešev, která by měla být co nejvíce pružná a flexibilní. To platí hlavně v oblasti prstů.

Při výběru střihu se zamyslete nad účelem bot. Zda je budete nosit doma, v kanceláři nebo na běžné nošení.

  • Pantofle – ideální do kanceláře nebo jako domácí obuv. Respektive ji oceníte, pokud nepotřebujete mít botu neustále na noze, ale žádáte si určité pohodlí.
  • Sandály – jejich vzdušnost oceníte hlavně v létě. Díky nazouvákům (pásku přes patu) noha perfektně drží i při chůzi. Ideální pro zdravotní sestry, lékaře, číšníky a činnosti, kde musíte stát celý den na nohách.
  • Uzavřené pantofle – volnější prsty a špička nohy je lépe chráněna před vlhkostí a případným nepořádkem. Často je volí kadeřnice a podobná zaměstnání.

Jaké jsou tedy výhody zdravotních bot?

Pointa zdravotních bot by byla naprosto zbytečná, kdyby postrádala značné výhody oproti obyčejným botám.

Jaké jsou tedy jejich výhody?

  • Dostatečný prostor pro prsty – boty kopíruje linii nohy, takže by nemělo docházet k deformaci prstů kvůli krčení ani ke smrštění šlach a kloubních pouzder.
  • Správné ohýbání boty – při chůzi by se měla bota ohýbat stejně jako prstní klouby. Díky tomu snižuje únavu, pocení, rizik kostních výrůstků, podporuje klenbu nohy a snižuje riziko zánětu Achillovy šlachy.
  • Prodyšnost a pohodlnost – Přírodní materiál zajistí přizpůsobení vaší noze, a tím maximální pohodlí při chůzi i stání.
  • Tlumení nárazů – Při chůzi po tvrdém povrchu trpí naše klouby, kosti, chrupavky i páteř. Kvalitní zdravotnická obuv tyto nárazy tlumí a vy tak nebudete celý den trpět.
  • Váha – jednou z dalších výhod je i nízká hmotnost. Což snižuje únavu při chůzi.
  • Podpatky akorát – každá bota, dámská i pánská, by měla mít nějaké podpatek. Zdravotní boty mají podpatek tak akorát a otékání lýtek a bolení chodidel a prstů bude ta-tam.
  • Správný vývoj nohy – především u dětí je důležité zajistit kvalitní obuv. Plochá noha může způsobovat skoliózu páteře a další problémy v dospívání a dospělosti. Zdravotní boty zaručí zdravý vývoj kostry a svalů a přizpůsobí se noze dítěte.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.