Bylinné zahrady a jejích typy

by redakce
3 minutes read
Bylinné zahrady a jejích typy

Historie bylin je stará jako lidstvo samo. Od mýtů a kouzel až po přínos pro medicínu a kuchyň patří mezi mimořádné rostliny už 1 500 let. Pro rozvoj pěstování bylin v Evropě však mělo velký význam nařízení císaře Karla Velikého „Capitulare de villis vel curtis imperie“, kde doporučoval, jaké rostliny (např. cibule, šalotka, česnek, šalvěj, rozmarýn, kmín, máta, sléz, libeček, saturejka, estragon) se mají pěstovat v klášterních, královských, šlechtických, měšťanských či selských zahradách na jeho panstvích.„Děti Matky Přírody“ můžete pěstovat kdekoliv – v truhlíku za oknem, v květináči na terase či balkonu nebo venku na zahradě. Ze široké nabídky si může vybrat každý – kuchaři, milovníci bylin nebo jen ti, kteří rádi posedí v zahradě. Styly a půdorysy bylinných zahrad jsou rozmanité jako lidé, kteří milují a pěstují byliny.Slova anglického filozofa Francise Bacona, která napsal ve svém eseji „O zahradách“ dokonale vystihují to, co vám pěstování rostlin přinese.

Typy bylinných zahrad

Anglická bylinná zahrada

Shakespeare psal s oblibou ve svých dílech o více než 80 bylinách a znal dobře jejich použití i symboliku. Plán zahrady vychází z alžbětinského stylu, charakterizovaným stále zelenými keři, loubím, růžemi, květinami a voňavými bylinami, které se často řezaly pro ozdobu.

Aromatická bylinná zahrada

Zahrada vytvořená speciálně pro své aromatické vlastnosti bude potěšením nejen pro vás, ale také pro vaše hosty. Je kombinací vonných rostlin všech druhů a velikostí (např. růže, mařinka, jasmín). Na tomto místě nesmí chybět lavička, na které můžete odpočívat, vdechovat vůni a pozorovat ptáky, včely i motýly, jež sem zavítají.

Kuchyňská bylinná zahrada

Použití bylin při vaření zachycuje kuchařská kniha z 1. století sepsaná římským labužníkem Apiciem. Pohled do fascinujícího světa kombinací bylin v kuchyni je inspirací pro každého gurmána. Procházka po této zahradě zvýší vaši radost z vaření a je spolehlivým způsobem, jak mít „z první ruky“ stále čerstvé bylinky. Ty můžete na záhonu kombinovat se saláty (např. čekanka, roketa, polníček) a zeleninou.

Léčivá bylinná zahrada

V tradiční léčivé zahradě byly vysazovány byliny do záhonů podle nemocí, které se jimi léčily. Ve špitálních či klášterních zahradách tak můžete najít záhony proti kašli, na dobré trávení či proti nespavosti. Záhony jsou pravoúhlé, oddělené travnatými cestičkami, které umožňují přístup k rostlinám. Léčivá zahrada je nejen užitečná, ale také z ní vyzařuje blahodárný klid. Bylinky tak léčí nejenom naše tělesné neduhy, ale i duši – můžeme si sednou na lavičku, zastavit se v každodenním shonu, v klidu rozjímat a pozorovat přírodu.

Provensálská bylinná zahrada

Tato zahrada v rustikálním stylu je inspirací pro gurmány a milovníky francouzské kuchyně. Ten, kdo rád vaří, ví, že za dobrým jídlem se ukrývá tajemství „aromatické alchymie“ – tedy správného výběru a použití koření. Provensálské bylinky jsou také využívány pro své terapeutické i dietní vlastnosti a mohou se z nich připravovat chutné čaje. Založíte-li si tuto zahrádku, odrazí se v ní sluneční paprsky celé Provence.

Římská bylinná zahrada

Římané přivezli během svých taženích do střední Evropy velké množství rostlin, které buď pěstovali na svých zahrádkách nebo divoce rostly v přírodě. Pro obyvatele střední a severní Evropy se však staly novinkou. Bylinky si rychle získaly jejich oblibu a zdomácněly v nových krajinách. V žádné římské zahradě nesměl chybět netřesk střešní. Římané totiž věřili, že je dokáže ochránit před čarodějnicemi, bleskem a požárem. Také kmín měli ve velké oblibě, nejen jako výborné koření, ale používali jej do nápojů lásky. Vavřín připomínal římským legiím domov, neboť jeho listy lidé korunovali hlavy navracejících se vojáků z vítězných taženích. Bylinná zahrada v římském stylu se hodí na atria a slunné dvory, které jsou zaplněné terakotovými květináči, fontánou a vhodnou antickou sochou.

Středověká bylinná zahrada

Přitahuje jednoduchostí, čistotou tvarů a intimitou zákoutí, která vytvářejí protiváhu zmatené, uspěchané a anonymní době. Zahradní architekturu tvoří perspektiva, symetrie a geometrické tvary. Záhony jsou obehnány nízkými ploty vyplétanými z vrbového proutí. Kmeny stromů obepínají kruhovité lavičky a na zahradě by neměly chybět stromy sázené do květináčů, které můžete sestřihovat jako bonsaje do různých tvarů.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.