Hlavní Zdravá výživa Kouzlo z kořenky

Kouzlo z kořenky

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Kouzlo z kořenky

Muži považují koření za nepotřebné kytky. Začínající kuchaři v něm vidí záhadnou a strašidelnou ingredienci, kterou mohou používat jen ti zkušenější. Ve skutečnosti by bylinky a koření měly být stálým vybavením kuchařského arzenálu každého z nás. Nejenže dodávají pokrmům magickou chuť, ale umí také bojovat s tělesnými neduhy. Právě proto jsou v medicíně využívány již tisíciletí. Tady vám představuji pět bylinek a koření, které obohatí vaši chuť i zdraví.

Skořice

Obsahuje železo, vápník, mangan a vlákninu a zažene chuť na sladké. Další její výhodou je stabilizace hladiny cukru v krvi. Přidejte si skořici k ovoci nebo i batátům.

Chilli papričky

Jejich hlavní účinnou látkou je kapsaicin, který urychluje metabolismus a navozuje pocit sytosti. Spaluje tuk a tím je velkým pomocníkem pro ty, kteří nejsou spokojeni se svou postavou. Zvyšují odolnost proti bakteriím v žaludečních buňkách a tím bojují proti vzniku vředů. Přidejte je tam, kde oceníte trochu tepla.

Zázvor

Je prokázáno, že uklidňuje pocity nevolnosti. Mimo jiné zmírňuje kašel a zácpu a jeho prospěch sahá i za hranice léčby běžných onemocnění. Snižuje bolest ve svalech a při artritidě a pomáhá při léčbě rakoviny. Zkuste ho, až si budete příště dávat hrnek čaje nebo polévku.

Šafrán

Je to velký pomocník pro ty, kteří trpí propady nálady, zmírňuje deprese i menstruační symptomy. Výborně se hodí do pokrmů s rýží a rajčatových omáček.

Zdá se, jako by byla některá koření stvořena proto, aby pasovala k určitým jídlům. Příkladem toho je rozmarýn, který je nedílnou součástí mnoha marinád. Díky obsahu antioxidantů je skvělou prevencí proti rakovinnému bujení a při využití ve spojení s masem zabraňuje vzniku heretocyklických aminů, které se vytváří při grilování, pečení a smažení.

Nemějte z bylinek a koření strach. Pokud se užívají s rozumem, mohou vaše jídlo pozvednout do nové úrovně. Takže nahlédněte do svých kořenek!

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.