Říká se: “co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.” My dospěláci už jsme jistě poznali pravdivost tohoto pořekadla. A to je ten důvod, proč na to myslet i při výchově dětí. Jestliže chcete, aby vaše dítě žilo ve fyzické i duševní pohodě od narození až do stáří, je potřeba mu ukázat důležitost a benefity pohybu.
Nikdo z nás nechce být nemocný a už vůbec nechce, aby jeho dítě skolila jakákoliv nemoc. Nejlepší prevencí a bojovníkem proti nemocím je zaručeně pohyb. Zvláště při vývoji dítěte je to něco, co oceníte vy a jednou i vaše ratolest.
Obsah článku
Pohyb a nejnovější technologie
Velká část rodičů si stěžuje na množství času stráveného dětmi u počítače, tabletu či telefonu. Ale s ohledem na dnešní dobu se není čemu divit. Práce s těmito technologiemi je v dnešní době součástí každého života. Doprovází pracovní i studentský život. Pakliže chceme, aby naše děti měli v životě úspěch, nemůžeme jim bránit v učení se s počítačem. Naopak je dobré tuto zálibu či dovednosti respektovat a podporovat je.
Nicméně “čeho je moc, toho je příliš.” A právě proto bychom se měli snažit čas strávený sezením u technologií kompenzovat a vyvažovat dostatkem pohybu. Naučte své dítě najít tuto rovnováhu a bude spokojené, zdravé a v moderní době se rozhodně neztratí.
Zdravotní benefity pohybu u dítěte
Pohyb pro každého znamená hodně. Ovlivňuje jak fyzickou, tak i psychickou kondici a harmonii člověka. S čím tedy pohyb dětem pomáhá?
- Buduje kapacitu všech orgánových systémů pro zátěž v dospělosti, a tak se stává účinnou prevencí proti onemocněním.
- Zajišťuje dostatečný výdej a spotřebu energie. Což snižuje riziko nadváhy či obezity.
- Buduje dostatečnou svalovou sílu a koordinaci.
- Pomáhá držení těla proti gravitaci.
- Zvyšuje efektivitu a schopnost učit se dalším pohybovým aktivitám.
- Učí je vnímat zdravotní i sociální benefity vyplývající z pohybu v dospělosti.
- Učí je vytrvalosti, čelit neúspěchům a radovat se z vítězství.
- Účinně pomáhá v boji proti stresu, dodává pocit sebedůvěry, dobré nálady a přispívá k dobrému psychického stavu.
- Pomáhá vést děti k zodpovědnosti a sebeúctě.
Jaká rizika provází nedostatek pohybu u dítěte?
To, že má aktivní pohyb pro děti značné výhody je evidentní. S nedostatkem pohybu ale vznikají i určitá rizika, se kterými se dítě možná může v budoucnu potýkat.
- Špatná kondice všech orgánových systémů v dospělosti.
- Nedostatečný výdej energie, ukládání cukrů a tuků v těle. Což může způsobovat problémy s váhou až obezitu.
- Nízká svalová síla a špatná koordinace může mít za následek nechuť dítěte zkoušet nové věci, případně snižovat vytrvalost.
- Nedostatečná schopnost držení těla proti gravitaci může být příčinou vadného držení těla, ploché nohy či nohy do “X”.
- Náchylnost k srdečním, dýchacím a kardiovaskulárním onemocněním. Nízká imunita a špatný psychický stav.
- Problém se sociálním kontaktem a začleněním do kolektivu.
Well-being aneb pohyb denním chlebem
Je dobré když dítě už jaké malé pochopí důležitost pohybu. Není nutné chodit každý den do posilovny, honit ho na kole do kopců nebo ho nutit běhat. Ukažte mu, že zdravý pohyb je všude kolem nás a je zadarmo.
Při cestě do školy s ním raději choďte pěšky místo ježdění do školy autem či tramvají. Cestou na nákup zvolte také raději chůzi a dejte přednost schodům před výtahem. Schody nekoušou a pokud to není opravdu nutné, proč si to ulehčovat.
A jak dítě vlastně naučit pravidelnému volnému pohybu?
Dítě by si mělo již v raném věku najít nějakou zálibu ve sportu. Je potřeba, aby si vaše dítě našlo takovou aktivitu, která ho bude bavit a bude se ji chtít pravidelně věnovat a trénovat ji. Může jít o fotbal, hokej, tanec, běhání nebo třeba jízdu na kole. Hlavní je, aby v tom vidělo smysl.
Dobrým způsobem, jak dítě naučit, že pohyb by měl být každodenní záležitost je “být vzorem”. Snažte se efektivně a aktivně trávit volný čas společně s ním. Rozšiřujte dítěti obzory a ukažte mu, že na každé pohybové aktivitě je něco krásného a výhodného pro něj. Samo si potom může rozhodnout, co ho baví a v čem se chce zlepšovat.
Můžete například společně vybrat vhodnou trampolínu nebo zahradní houpačku, na které se dítě vyřádí samo, ale zároveň ji můžete využít i pro společné chvíle. Procházku oživte jízdou na kole nebo in-line bruslích. Je dobré si dát například za cíl výletu lanové centrum.
Ať už dítě učíte čemukoliv, mějte s ním trpělivost! Podporujte ho, chvalte ho a snažte se ho naučit nevzdávat se. Na druhou stranu se snažte, aby se naučilo prohrávat, uznat výhody soupeře a nehroutilo se z prohry. I neúspěch může být pro dítě pozitivní. Přinese mu zkušenosti a ponaučení.