Mumio, někdy také známé jako horská pryskyřice nebo slzy skal je přírodní látka, která vznikla v horských oblastech střední Asie. Používá se více než 3 000 let a říká si zázračný elixír. V dnešní době se používá v jako potravinový doplněk na podporu zdraví. Co to ale vlastně je a jaké jsou účinky této hmoty?
Obsah článku
Co je to mumio?
Mumio je zcela přírodní směs organických a neorganických látek, která se získává ze skulin a trhlin v oblastech střední Asie. Svou hutnou a lepkavou konzistencí připomíná dehet a může mít barvy od bílé až po tmavě hnědou. Původem řecké slovo mumio v překladu znamená “ochraňuje tělo.”
Jaké je složení mumia?
Díky tisícům let vzniku je tato látka obohacena o minerály, vitaminy a další látky prospívající tělu. Mumio obsahuje tyto látky:
- 17 aminokyselin
- vitaminy B2, B6 a B12 aj.
- provitamin D
- organické kyseliny z fosfolizované vegetace (huminová, fulvový, mastné kyseliny,..)
- více než 26 minerálů (vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, zinek,…)
- 65-80% minerálních látek
- 20-35% organické hmoty
- 60 makro a mikroprvků
Trocha historie
Jako první léčivé účinky mumia objevila zvířata, když zraněná olizovala přírodní sedimenty v horách, což jim pomáhalo k brzkému uzdravení. Tohoto faktu si všimli lovci. Je jedním ze základních nástrojů ajurvédské medicíny.
Jaké jsou léčivé vlastnosti mumia?
Tato přírodní látka je zřejmě nejdokonalejším lékem. Může jej užívat každý bez ohledu na jeho věk. Doposud nebyly objeveny žádné vedlejší účinky ani náznak návykovosti. Protože není interaktivní k jiným lékům, je možné je kombinovat s jakýmkoliv dalším lékem.
Účinky mumia
Jak již bylo zmíněno, mumio velmi efektivně podporuje a zlepšuje regenerační procesy a vyživuje tkáně. Při užívání se soustřeďuje na postižené tkáně, a tak léčí pouze daný problém a nijak tak neovlivňuje fungování ostatních zdravých orgánů. Podporuje celkovou obnovu tkání a napomáhá efektivnějšímu využívání energie.
Používá se při léčbě zánětů, otoků a na zlepšení regenerace, krevního obrazu a normalizace látkové výměny.
Kdy mimo užívat?
Mumio je dobré užívat například při těchto problémech:
- Srdeční problémy – choroby, astma, záchvaty, infarkt
- Cévní problémy – onemocnění, zánět žil, trombóza, ateroskleróza
- Léčba nádorů
- Zánět tlustého střeva (hemoroidy)
- Problémy s močovými cestami – poruchy funkce ledvin, močového měchýře
- Nervové bolesti
- Kožní onemocnění – pásový opar, léčba psoriázy
- Poranění, úrazy a nemoci kostí
Použití je zkrátka široké. Nebojte se o použít při jakýchkoliv problémech. Ale POZOR, nikdy jím nenahrazujte léky bez vědomí lékaře. Díky svým schopnostem není mumio agresivní s žádnými léky, ale naopak čistí a chrání tělo od nežádoucích látek a účinků.
Jak se mumio používá?
Užívání mumia se liší. Vždy záleží na zdravotním problému, se kterým se zrovna potýkáte. Ale základní použití je stejné ve všech případech. Mumio je velmi dobře rozpustný ve vodě, od čehož se také odvíjí jeho použití.
Příprava
Mumio se nejčastěji užívá jednou denně. Dávky by měla odpovídat zhruba velikosti pšeničného zrna a po pravidelném užívání lze zvýšit na velikost hrášku. Tuto dávku nechte rozpustit v 200ml teplé vody, čaje nebo mléka o teplotě 39 °C. V případě potřeby je možné dochutit přepuštěným nebo kokosovým máslem či medem.
Mumio lze v tomto podání užívat každý den. Nicméně je doporučováno si po 3 týdnech udělat týdenní přestávku.
Širší využití
Často se používá jako přísada do energetických nápojů, smoothies nebo při vaření.
Své použití mumio našlo také v kosmetice. Používá se pro přípravu peelingů, zábalů a mastí. Protože neobsahuje žádné alergeny, je vhodný pro všechny typy pleti. Lze ho také přidat do denního či nočního krému a tak podpořit omlazení a revitalizaci pleti.
Tip na vlastní mast
Tento tip ocení pravděpodobně především ženy a maminky. Mumio je skvělým bojovníkem proti striím, jizvám a celulitidě. Poradíme vám, jak si připravit mastičku a zatočit tak s nevzhlednými jizvičkami.
1 díl mumia rozpusťte v 200 ml čisté vody. Poté v horké vodní lázni rozpusťte 9 dílů bambuckého másla. Do másla následně přidejte rozpuštěné mumio ve vodě. Směs míchejte dokud není její konzistence spojitá (bez hrudek nebo loužiček vody). Pro lepší vůni lze přidat kapku oblíbeného éterického oleje. Aby mast dostatečně ztuhla, nechte jej vychladnout.
Když je mast hotová stačí jednou až 2x denně vmasírovat na postižené místo (nejlépe po koupeli). Když chcete zvýšit účinek, můžete nanést větší vrstvu a nechat cca 2 hodiny působit. Vlažnou vodou následně opláchněte dané místo. Výsledky by se měly dostavit do 4-6 týdnů.