Paměť, pozornost, postřeh, motorika, kreativita ale i logika – to všechno jsou věci, které je třeba u dětí rozvíjet již v raném věku. Děti se velmi rychle učí a čím více budou danou schopnost používat, tím silnější jsou, což v dospělosti jistě ocení.
Zrak, sluch, hmat, chuť a čich jsou smysly, které se vyvíjí již u miminek. Každé miminko nejdříve svět objevuje svou pusinkou a musí nutně všechno ochutnat. Pak přijde fáze házené a třepání se vším co se dá. Všechny tyto vylomeniny podporují správný vývoj nervových drah k pohybu a řeči u miminka.
Od 2 do 7 let se u dětí začíná vyvíjet řeč. Základem tohoto období je častá a bujná komunikace. V tomto období je také důležité rozvíjet kreativitu, pozornost a pohyb obecně. V předškolním věku je u dětí už zjevný druh paměti – sluchová, vizuální, pohybová nebo hmatová. A základní škola je ten správný čas na rozvoj tzv. selského rozumu neboli logického myšlení.
Pojďme se společně podívat na jednotlivé lidské schopnosti a na to, jak je rozvíjet.
Obsah článku
Emoční inteligence (EQ)
Vysoce emočně inteligentní člověk je takový člověk, který dokáže rozeznat, ovládnout a pojmenovat své emoce. Je to člověk, který se zajímá o své okolí, umí se dobře vyrovnat se změnami, neubližuje jiným lidem, vztahovačnost zná jen ze slovníku nebo druhých lidí. Je to člověk, u kterého převažuje pozitivní myšlení nad negativismem a odpuštění u něj najde každý.
Emoční inteligence je velmi důležitá jak u dětí, tak i u dospělých. Rozvíjet emoční inteligenci lze již od předškolního věku. Usnadní jim to budoucí život, posílí vzájemný vztah, komunikaci a porozumění.
Hračky pro rozvoj emoční inteligence se soustředí na oblast poznání vlastních emocí, ovládání emocí, motivace sama sebe, vnímání emocí druhých a rozvoj začlenění se neboli navazování mezilidských vztahů.
Logické myšlení
Logické myšlení je něco, co by chtěl každý. Využití logiky nacházíme v každé oblasti i věku života. Vyvinuté logické myšlení ulehčuje studentský i pracovní život. Místo pekelného učení se obsáhlých definic či postupů lidé s dobrým logickým myšlením vidí souvislosti a proto je pro ně proces učení snadnější. Navíc pomůže i v komunikaci, kdy lépe bude chápat argumenty, veškeré souvislosti a možné následky.
Hry pro rozvoj logiky bývají navázány na nějaké prostředí nebo příběh, který vtáhne “diváka” do děje. Proto i hry, při kterých se dítě přemýšlením zapotí jej budou bavit a nadchnou jej. Každé dítě ocení, když není na zábavu samo. Se vzdělávacími společenskými hrami se může zapojit celá rodina.
Paměť
Trénovat paměť bychom měli v každém věku. Není nezvyklé, že i mladý člověk ve věku např. 25 let si musí vše zapsat a co si nezapíše, to neví. S přibývajícími povinnostmi je těžší a těžší si vše zapamatovat. Když si dítě při čtení pohádky nepamatuje, co bylo na začátku nebo co vám slíbilo udělat, je to signál špatné paměti.
Posilování paměti není nic těžkého. Existuje na to nespočet her a taktik, od učení se básniček, písniček, přes hraní karet či pexesa až po tancování. Právě hudba je velmi dobrým pomocníkem. Poslouchání oblíbených písniček a koordinované tancování rozvíjí nejen paměť, ale i smysl pro rytmus a sluchové vnímání a pohybovou koordinaci.
Tip: Multifunkční hračky jsou např. hračky eeboo. Jsou vyrobené z recyklovaných kartonů a rostlinných olejů. Vyhráli několik prestižních ocenění. A najdete zde hry pro rozvoj všech schopností.
Soustředění a postřeh
Ten moment, když chcete obléct vašeho miláčka před odchodem a on vydrží v klidu asi jen 5 vteřin, zná jistě každý rodič. Jedna ruka v rukávu a najednou: “Jůů ono prší! Kde mám čepičku? Přijde taky babička? Budou tam děti? Chci vzít s sebou svýho robota..Mami koukni, támhle je veverka..” A rázem je z oblékání noční můra rodičů.
Malé dítě se nechá snadno rozptýlit okolními vlivy. Aby pobyt ve škole nebyl jako oblékání je důležité naučit děti soustředění. Říká se, že prvňáčci udrží plnou pozornost pouze 15 až 20 minut v kuse. Je proto potřeba koncentraci pilovat již od raného věku. Naučit se udržet pozornost můžete s dětmi vyšíváním, rybařením, ale i zajímavými příběhy.
Reagovat rychle a pružně by měl umět každý. Přizpůsobit se novým situacím, všímat si dění kolem nás, vnímat co nám někdo říká a nebo prostě jen chytit letící míček. Postřeh je založen na vysoké soustředěnosti. Abyste posílili schopnost rychle reagovat u dětí, hrajte s nimi hry jako je např. Chodí Pešek okolo, Dobble nebo Uno.
Představivost a kreativita
Pro děti je svět pohádkovou říší. Jejich představivost většinou nezná hranic. Neviditelný kamarád, létající draci nebo mluvící kytičky – proč ne? U dětí je představivost rozhodně dobrá a nutná věc. Aby představivost nebyla jen na škodu a dítě rozeznalo realitu od představivosti je nutné ji kultivovat, naučit ho s ní pracovat a využít ve svůj prospěch. Proto nezapomeňte fantazii propojovat se skutečnými situacemi.
Tvořivost a kreativita do jisté míry z představivosti vychází. Pro rozvoj myšlení, motoriky i citu k umění je důležité kreativitu v dítěti podpořit. Vidět řešení tam, kde ho jiní nevidí a nebo přijít s originálním nápadem – to je něco, co vaše dítě využije i v dospělosti. Kreativitu lze rozvíjet mnoha způsoby – malováním, stavěním ale i hudbou.
Znalost
Kdo by nechtěl dítě, které o světě ví víc než jeho vrstevníci. Znát zvuky zvířat, vědět, čím se krmí a kde žijí, vědět, proč letadla létají nebo kde se bere déšť. Rozvíjet znalosti svých dětí byste neměli nechávat až na učitele ve škole. Osvojit si znalosti lze různě: hrát zábavné vědomostní a enviromentální společenské hry, jezdit na výlety, číst si nebo sledovat dokumenty.
Tip: Každá hračka či hra bývá označená, abyste věděli, jakou schopnost právě rozvíjí.
Kdo by to byl řekl, že hry mohou rozvíjet tolik schopností? Nezapomeňte, že učení je hra! Hrou můžete u dětí posílit i další důležité schopnosti jako je motorika, orientace, plánování, spolupráce nebo komunikace.