Přemýšleli jste někdy nad tím, co jí dlouhověcí lidé? V jejich jídelníčku se mimo jiné objevuje jako zdroj zdraví prospěšných látek také mléko, nejčastěji kozí. Dnes se můžete často setkat s názory, že mléko není vhodnou potravinou a našemu tělu škodí. Stačí ale hledat ověřené informace a zjistíte, že jde spíše o mýty než pravdy.
Mléko a mléčné výrobky byste neměli úplně vyřazovat ze svého jídelníčku. Mléko přináší našemu tělu zdraví prospěšné látky jako jsou vitamíny A, B12, B3 a D, vápník a je také dobrým zdrojem bílkovin.
Proto je dobré pít mléko i v těhotenství. Mléko obsahuje také aminokyseliny a mastné kyseliny důležité pro vývoj nervové soustavy plodu a značné množství jódu.
Existují ale skupiny lidí, kterým mléko opravdu nedělá dobře a je lepší, aby tito lidé mléko živočišného původu vynechali. Patří mezi ně například lidé s alergií nebo intolerancí na kravské mléko.
Obsah článku
Jak mléko nahradit?
V případě, že mléko pít nemůžete ze zdravotních důvodů, přichází tak vaše tělo o pravidelný přísun potřebných živin. Jak tedy mléko nahradit? Je potřeba se porozhlédnout po vhodných a chutných alternativách.
Alternativy mléka jsou sice o něco dražší než obyčejné kravské mléko, ale zdraví by v tomto případě mělo být naší prioritou a do čeho jiného se vyplatí investovat než do nás samých a našeho zdraví?
Vhodnou alternativou jsou v případě intolerance bezlaktózové produkty, které dnes už najdete v každém větším supermarketu a dokonce už obchody nabízí i poměrně širokou nabídku těchto produktů.
Dalším způsobem je vyhýbat se živočišnému mléku a zkusit sáhnout po rostlinném. Zase se jedná o dražší variantu, ale víte, že za zlomek ceny si můžete rostlinná mléka vyrábět i sami doma?
Druhy rostlinných mlék
Sójové mléko
Sójové mléko je jednou z nejvíce prodávanou náhražkou mléka. Přináší mnoho pozitivních účinků pro naše tělo jako je snížení krevního tlaku nebo lepší trávení. Pozitivně působí na srdce a kardiovaskulární systém.
Sójové mléko ocení i ženy v přechodu, pomáhá totiž udržovat hladinu estrogenu, ženského pohlavního hormonu, v menopauze a ulevit tak od problémů spojenými s menopauzou.
Kokosové mléko
Kokosové mléko patří k těm nejvýživnějším. Obsahuje zdraví prospěšné látky jako je hořčík, vápník, fosfor, železo, vitamíny i mastné kyseliny.
Kokosové mléko přináší velké množství zdravotních benefitů. Podporuje imunitní systém, má protizánětlivé účinky. Zlepšuje trávení a podporuje vyprazdňování, také pročišťuje ledviny a močové cesty.
S kokosovým mlékem vám také půjde snadněji hubnutí, zvyšuje totiž rychlost metabolismu a zahání nadbytečné chutě na sladké! Vhodné je také pro diabetiky, protože snižuje vysoký krevní tlak a normalizuje hladiny cukru v krvi.
Kromě samotné konzumace se využívá také v kosmetickém průmyslu pro své hydratační a regenerační účinky na pleť, eliminuje vrásky a podporuje pevnost nehtů a vlasů
Mandlové mléko
Mandlové mléko není tak výživné jako ostatní rostlinná mléka, proto by mělo být spíš takovým zpestřením jídelníčku.
- Mandlové mléko obsahuje méně kalorií
- Je zdrojem vitamínů D a E
Další ořechová mléka
Mandle nejsou jedinými ořechy, z kterých se vyrábí rostlinná mléka. Můžete se setkat také s mléky z vlašských ořechů, lískových ořechů, kešu, arašídů, pistácií a dalších.
Ořechová mléka obsahují vyšší obsah tuku oproti třeba mléku sójovému nebo ovesnému.
Ovesné mléko
Ovesné mléko přináší velké množství benefitů:
- Vhodné pro celiaky, protože neobsahuje lepek a je jednoduše stravitelné
- Obsahuje vlákninu
- Díky nízkému glykemického indexu je vhodné pro osoby s cukrovkou nebo vysokým cholesterolem
Rýžové mléko
Rýžové mléko ocení osoby s trávicími obtížemi, neobsahuje totiž vůbec žádnou laktózu. Rýžové mléko stejně jako další druhy rostlinných mlék neobsahuje lepek a dodá vám potřebnou energii.
Je výživné a obsahuje méně kalorií, takže je ideální také pro kontrolu hmotnosti.
Semenná mléka
Jestliže se zajímáte o zdravou stravu, používáte semínka- ať už chia, lněné, konopné, sezamové nebo třeba slunečnicové. Věděli jste, že i z nich se dá vyrobit rostlinné mléko?