Hlavní Potraviny Víte, jaké existují rostlinné alternativy mléka a jaké jsou jejich zdravotní benefity?

Víte, jaké existují rostlinné alternativy mléka a jaké jsou jejich zdravotní benefity?

by Martin Balko

Přemýšleli jste někdy nad tím, co jí dlouhověcí lidé? V jejich jídelníčku se mimo jiné objevuje jako zdroj zdraví prospěšných látek také mléko, nejčastěji kozí. Dnes se můžete často setkat s názory, že mléko není vhodnou potravinou a našemu tělu škodí. Stačí ale hledat ověřené informace a zjistíte, že jde spíše o mýty než pravdy. 

Mléko a mléčné výrobky byste neměli úplně vyřazovat ze svého jídelníčku. Mléko přináší našemu tělu zdraví prospěšné látky jako jsou vitamíny A, B12, B3 a D, vápník a je také dobrým zdrojem bílkovin. 

Proto je dobré pít mléko i v těhotenství. Mléko obsahuje také aminokyseliny a mastné kyseliny důležité pro vývoj nervové soustavy plodu a značné množství jódu. 

Existují ale skupiny lidí, kterým mléko opravdu nedělá dobře a je lepší, aby tito lidé mléko živočišného původu vynechali. Patří mezi ně například lidé s alergií nebo intolerancí na kravské mléko

Jak mléko nahradit? 

V případě, že mléko pít nemůžete ze zdravotních důvodů, přichází tak vaše tělo o pravidelný přísun potřebných živin. Jak tedy mléko nahradit? Je potřeba se porozhlédnout po vhodných a chutných alternativách. 

Alternativy mléka jsou sice o něco dražší než obyčejné kravské mléko, ale zdraví by v tomto případě mělo být naší prioritou a do čeho jiného se vyplatí investovat než do nás samých a našeho zdraví? 

Vhodnou alternativou jsou v případě intolerance bezlaktózové produkty, které dnes už najdete v každém větším supermarketu a dokonce už obchody nabízí i poměrně širokou nabídku těchto produktů. 

Dalším způsobem je vyhýbat se živočišnému mléku a zkusit sáhnout po rostlinném. Zase se jedná o dražší variantu, ale víte, že za zlomek ceny si můžete rostlinná mléka vyrábět i sami doma? 

Druhy rostlinných mlék

Sójové mléko

Sójové mléko je jednou z nejvíce prodávanou náhražkou mléka. Přináší mnoho pozitivních účinků pro naše tělo jako je snížení krevního tlaku nebo lepší trávení. Pozitivně působí na srdce a kardiovaskulární systém. 

Sójové mléko ocení i ženy v přechodu, pomáhá totiž udržovat hladinu estrogenu, ženského pohlavního hormonu, v menopauze a ulevit tak od problémů spojenými s menopauzou. 

Kokosové mléko 

Kokosové mléko patří k těm nejvýživnějším. Obsahuje zdraví prospěšné látky jako je hořčík, vápník, fosfor, železo, vitamíny i mastné kyseliny. 

Kokosové mléko přináší velké množství zdravotních benefitů. Podporuje imunitní systém, má protizánětlivé účinky. Zlepšuje trávení a podporuje vyprazdňování, také pročišťuje ledviny a močové cesty. 

S kokosovým mlékem vám také půjde snadněji hubnutí, zvyšuje totiž rychlost metabolismu a zahání nadbytečné chutě na sladké! Vhodné je také pro diabetiky, protože snižuje vysoký krevní tlak a normalizuje hladiny cukru v krvi.  

Kromě samotné konzumace se využívá také v kosmetickém průmyslu pro své hydratační a regenerační účinky na pleť, eliminuje vrásky a podporuje pevnost nehtů a vlasů 

Mandlové mléko 

Mandlové mléko není tak výživné jako ostatní rostlinná mléka, proto by mělo být spíš takovým zpestřením jídelníčku. 

  • Mandlové mléko obsahuje méně kalorií 
  • Je zdrojem vitamínů D a E 

Další ořechová mléka 

Mandle nejsou jedinými ořechy, z kterých se vyrábí rostlinná mléka. Můžete se setkat také s mléky z vlašských ořechů, lískových ořechů, kešu, arašídů, pistácií a dalších. 

Ořechová mléka obsahují vyšší obsah tuku oproti třeba mléku sójovému nebo ovesnému. 

Ovesné mléko 

Ovesné mléko přináší velké množství benefitů: 

  • Vhodné pro celiaky, protože neobsahuje lepek a je jednoduše stravitelné 
  • Obsahuje vlákninu 
  • Díky nízkému glykemického indexu je vhodné pro osoby s cukrovkou nebo vysokým cholesterolem 

Rýžové mléko 

Rýžové mléko ocení osoby s trávicími obtížemi, neobsahuje totiž vůbec žádnou laktózu. Rýžové mléko stejně jako další druhy rostlinných mlék neobsahuje lepek a dodá vám potřebnou energii. 

Je výživné a obsahuje méně kalorií, takže je ideální také pro kontrolu hmotnosti. 

Semenná mléka

Jestliže se zajímáte o zdravou stravu, používáte semínka- ať už chia, lněné, konopné, sezamové nebo třeba slunečnicové. Věděli jste, že i z nich se dá vyrobit rostlinné mléko?

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.