Hlavní Životní styl Toxické látky: víte, jaké oblečení může škodit vašemu zdraví?

Toxické látky: víte, jaké oblečení může škodit vašemu zdraví?

by Martin Balko

Když vyrazíte na nákupy nového oblečení do vašeho šatníku, pravděpodobně se díváte po stylových kouscích. Vybíráte si podle stylu, střihu, barvy, ceny – možná někdy mrknete ještě na informaci, jak správně oblečení prát a jde se domů s úlovky!  

Dobře sedí? Je to pohodlné? Sluší vám to? To je to, na čem záleží. Vyloženě o složení a kvalitu materiálu se zajímá málokdo. Přitom nebezpečí číhá všude. I v oblečení. Některé látky obsahují toxické a pro zdraví nebezpečné látky. Víte, kterým materiálům se vyhnout? 

Nebezpečné textilie

Ačkoli se teď budeme bavit hlavně o látkách a oblékání, uvědomte si, že textil není jenom o šatech, které nosíte. Látky tvoří také povlečení, v kterém spíte nebo ručníky, do kterých se každý den utíráte. I při výběru jiných textiliích do domu byste měli tedy dbát na jejich kvalitu.  

Textilie napuštěné chemickými látkami mohou způsobovat řadu problémů, mezi ty nejčastější patří: 

  • Kožní problémy jako vyrážky, zarudnutí, svědění
  • Alergické reakce
  • Ekzémy 
  • Bolesti hlavy
  • Nevolnosti, závratě 

Fotka od Anastasia Gepp ze služby Pixabay

 

TIP: Není to jen o tom vyhýbat se nebezpečným materiálům a toxickým látkám. Důležitá je také správná péče o vaše oblečení. Vybírejte proto také ekologické čistící prostředky, které budete používat při praní. 

 

 

Polyester 

Obecně můžeme říci, že tělu škodí syntetické látky. Tou nejrozšířenější z nich je právě polyester. Polyester je neprodyšný, naše pokožka pod takovou látkou nemůže dýchat a to může vést k různým projevům podráždění kůže jako je zarudnutí, svědění a vyrážka. 

Polyester zároveň patří k materiálům, který škodí i životnímu prostředí. Vyrábí se totiž částečně z ropy a při jeho výrobě se spotřebuje velké množství vody. 

Nylon 

Silonky, punčocháče, spodní prádlo a další – to vše se vyrábí z nylonu. Tato látka je přitom stejně jako polyester neprodyšná. Zvlášť v oblasti intimních partií se pak zvyšuje vlhkost. V takovém prostředí se daří plísním a kvasinkám. Potom vznikají různé infekce a kožní problémy. 

Všem ženám, které často trápí kvasinkové nebo jiné infekce by proto mohla pomoci i změna spodního prádla – vyzkoušejte bavlnu nebo jiné přírodní materiály. Spodní prádlo by také nemělo být příliš těsné. U mužů může mít těsné spodní prádlo negativní vliv i na kvalitu spermií. 

Viskóza 

Viskóza je druh látky, která bývá považována za lepší alternativu polyesteru. Omyl! Viskóza je naprosto nešetrná k životnímu prostředí i zdraví člověka. Viskóza se vyrábí z celulózy a během nošení uvolňuje nebezpečné látky. Ty mohou způsobovat i problémy, které byste určitě nečekali. Patří mezi ně bolesti hlavy, problémy s nespavostí nebo bolesti na hrudi. 

Akrylové tkaniny

Akryl se používá hlavně při výrobě zimního oblečení jako jsou mikiny, rukavice nebo čepice. Stejně jako ostatní synteticky vyrobené látky může způsobit nepříjemnosti jako jsou bolesti hlavy. Zároveň také škodí životnímu prostředí.  

Jaké materiály uvítat v šatníku? 

Po výčtu materiálů, které mohou škodit vašemu zdraví vás jistě zajímá, jakým materiálům udělat místo v policích skříně. Klíčem k úspěchu jsou přírodní materiály.

Chybu neuděláte s lněnými látkami, biobavlnou nebo bambusovými vlákny. Oblíbené jsou také materiály jako merino vlna, kašmír nebo konopí. 

Přírodní materiály přináší i mnoho výhod. Například biobavlna patří mezi hypoalergenní materiály, a tak se při jejím nošení nemusíte být alergických reakcích. Konopí má zase antibakteriální vlastnosti. 

Toxické látky v oblečení 

Proč se vůbec v textiliích toxické látky objevují? Dnes musí oblečení vyhovovat vysokým nárokům společnosti – barevné, zajímavé, příjemné na dotek. Ještě více oceníme, když kvalita zůstává i po opakovaném nošení a praní. To jsou důvody, proč jsou často látky ošetřeny chemickými pomocníky. 

Azobarviva

Azobarviva patří mezi škodlivé sloučeniny. Věděli jste, že některé z nich mohou být i karcinogenní? V České republice je zakázáno používat azobarviva při výrobě oblečení pro děti, stejně tak i zdravotně nezávadných hraček

Pokud se i vy chcete vyhnout těmto barvivům, vybírejte ověřené značky oblečení a hledejte ty, které mají certifikát o nezávadnosti pro zdraví. Samozřejmě kvalita oblečení a nezávadnost na zdraví se odráží i na ceně takových módních kousků. 

Ftaláty 

S ftaláty se v rámci oblečení setkáte hlavně u potisku. Přitom ftaláty patří mezi látky, které mohou narušovat činnost žláz s vnitřní sekrecí nebo přispět k narušení reprodukčních schopností. 

Formaldehyd

Formaldehyd je látka, kterou je často oblečení napouštěno, aby se tolik nemačkalo. Může ale vyvolávat nepříjemné alergické reakce, podobně jako třeba latex. 

Toxické kovy 

Mezi toxické kovy patří například nikl, chrom, měď nebo rtuť. Jejich úkolem je vázat barvivo a udržovat barvu látek i po několika vypráních. Tyto kovy se ale hromadí v lidském těle a mohou zapříčinit spousty nepříznivých účinků včetně rakoviny. 

Tip: Pokud sháníte originální dárek, který potěší, pořiďte kvalitní oblečení z ekologických, přírodních materiálů, které vydrží déle než sezónu a neobsahuje škodlivé látky. Jestli nevěříte, že se trefíte do vkusu, radost udělá i poukaz.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.