Hlavní Zdraví Zeleň a zdraví: Proč je pobyt v přírodě tak důležitý?

Zeleň a zdraví: Proč je pobyt v přírodě tak důležitý?

by redakce
Zeleň a zdraví: Proč je pobyt v přírodě tak důležitý?

Existuje nespočet různých studií, které potvrzují, že lidé pravidelně navštěvující přírodu se cítí zdravější a ve větší psychické pohodě. Mezi lety 2014 až 2016 se britští vědci pomocí dotazníků předloženým obyvatelům Anglie snažili zjistit, jak zeleň působí na zdraví fyzické i duševní. Z šetření vyšlo najevo, že lidé, kteří strávili v přírodě tři až pět hodin týdně, se díky tomuto pobytu cítili lépe. Proč tomu tak je? Na to se pojďme podívat v následujícím článku.

Působení zeleně na fyzické zdraví

Už ze starých přísloví z celého světa můžeme vědět, že “zeleň léčí”. Je tomu tak doopravdy? Samozřejmě ano. Stromy, ale i všechny ostatní fotosyntetizující rostliny, skvěle zbavují ovzduší oxidu uhličitého, který je problémem hlavně ve městech. Díky bujné vegetaci je tedy vzduch mnohem čistější a obyvatelům se tak lépe dýchá. Podle Frenche a kol. (2006) je zeleň schopna zachytit z ovzduší také těžké kovy a polétavý prach, který by se jinak mohl usazovat v plicních sklípcích.

Další nespornou výhodou je nastavení příjemnějšího mikroklimatu, což je během horkých letních dnů důležité nejen pro člověka, ale také pro další živé organismy. V neposlední řadě bychom měli myslet i na účinky konkrétních rostlin na lidské zdraví – například léčivých bylin, které se pro své účinky využívají již po celá staletí.

Zahradní terapie

Podle psychologů působí zelená barva na lidskou mysl doslova jako doping. Zelená symbolizuje život a energii, prokazatelně zlepšuje náladu a pomáhá při depresích, úzkostech a jiných psychických obtížích. U rostlin je z nějakého důvodu její působení ještě silnější. V roce 1984 se americký psycholog Robert Ulrich pustil do výzkumu, který ukázal, že pacienti po operacích, kteří mají z okna výhled do přírody, se uzdravují mnohem rychleji než ti, kteří jej nemají.

Kromě toho, že jsou lidé, kteří se často pohybují v parcích, na zahradách nebo upřednostňují pobyt v lese, vyrovnanější a klidnější, působí zeleň také na jejich smyslové vnímání, soustředěnost a logické myšlení. Při velmi stresujících životních situacích nebo při náročném povolání se taktéž doporučuje chodit na časté procházky do přírody.

Práce i odpočinek na zahradě

Máte-li zahradu, měli byste na ní trávit co nejvíce volného času. Dejte se do zahradničení, grilujte, chovejte domácí zvířata, prostě cokoliv. Pobyt na čerstvém vzduchu má řadu výhod – dochází k lepšímu zásobování těla kyslíkem, ze slunečního záření získáváme tolik důležitý vitamín D, a hlavně se jedná o stěžejní bod psychohygieny.

Nejsou to však jen vystresovaní dospělí, kteří by si měli zahradu užívat co nejčastěji. Také dětem každodenní pobyt venku prospívá, a to ze stejných důvodu jako u dospělých. Tyto skutečnosti bychom neměli podceňovat, protože pro děti ve vývoji je zmiňovaný vitamín D, ale i dostatečná psychická pohoda ještě důležitější. Většina z nich pobyt venku miluje, je ovšem na místě jim ho trošku zpříjemnit. Pořiďte si třeba montovaný zahradní domek a naplňte jej všemožnými hračkami jako jsou odrážedla, sekačky na trávu, přenosná pískoviště a různé vybavení pro venkovní sporty.

A co ve městě?

Bydlíte-li na vesnici, není s pobytem v přírodě a na čerstvém vzduchu až takový problém. Ovzduší je zde obecně čistější a rodinné domy většinou disponují již zmíněnými zahradami, které nabízejí řadu aktivit. U městských lidí jsou psychické problémy častější a možnosti pobytu v přírodě omezenější. Pokud bydlíte na betonovém sídlišti, udělejte si alespoň dvakrát týdně čas na procházku do parku, lesa nebo třeba kolem řeky. Množství zeleně ve vašem městě sice neovlivníte, ale jí alespoň obohatit svůj balkon a truhlíky na okenních parapetech, což vám pohled ven jistě zpříjemní.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.