Hlavní Životní styl Psycholog u rozvodu, ve spojení s traumaty dětí při nebo po rozvodu rodičů

Psycholog u rozvodu, ve spojení s traumaty dětí při nebo po rozvodu rodičů

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Vliv rozvodu na dětskou psychiku

Jak přežít rozvod a nezhroutit se?

Chci se rozvést!“ Věta, která značí definitivní konec vztahu. Rozvody nejsou výdobytkem moderní doby, byly zde odpradávna, avšak dnes zažívají velký boom, zhruba polovina všech manželství skončí před rozvodovým soudem. Mnohdy ze zcela banálních příčin, manželé nejsou schopni své problémy vyřešit a neví, jak vztah zachránit, rozvod se jim pak jeví jako jediné možné řešení. Jenže si páry často neuvědomují, že rozvodové řízení, respektive celý proces před a po rozvodu není procházkou růžovým sadem. Jestliže tedy nepatříte k těm šťastným, kteří se dokáží na všem vzájemně dohodnout a rozvod před soudem je pro ně pouhou banalitou, připravte se na období plné bolesti, vytahování nejrůznější špíny, boje o děti a majetkové vyrovnání.

Hlavní příčinou rozvodů je manželství.“ Tuto větu pronesl známý fyzik A. Einstein a měl ve své podstatě pravdu. Pokud je manželství postaveno od začátku na vratkých základech, nejsou-li partneři schopni řešit konflikty, vstoupí-li do vztahu někdo třetí, je manželství odsouzeno k záhubě. Samozřejmě záleží na úhlu pohledu při výkladu Einsteinova tvrzení, bez manželství by nebyly rozvody, avšak neznamená to, že by partneři spolu žili šťastně až do smrti. Ovšem o tomto bychom mohli debatovat donekonečna, my se však chceme zaměřit na to, jak zvládnout rozvod bez újmy na zdraví, zejména tom psychickém. A nesmíme zapomenout na děti, které rozvodem rodičů utrpí nejvíce.

Role psychologa při rozvodu

Jakmile padne osudová věta o rozvodu, každý se ihned pustí do hledání rozvodového právníka. Při všem tom shonu, v područí myšlenek na nejistou budoucnost lidé často zapomínají na to nejdůležitější – svou psychiku. Přitom ta utrží vážné rány, které v některých případech mohou přerůst až ve vážné psychické problémy. Při rozvodu manželství jsou na denním pořádku pocity nejistoty, stres, beznaděj a zoufalost. Tyto negativní emoce se postupem času mohou proměnit v silné deprese, trauma, nízké sebevědomí, či v krajním případě v pocit naprosté ztráty smyslu života, což vede až k sebevražedným myšlenkám a pokusům.

Otázkou tedy zůstává, proč se manžel/é neobracejí na psychologa nejlépe ještě před samotným rozvodem? Odpovědí se naskýtá mnoho. V každém případě zde hrají hlavní roli šok a strach. Šok z toho, že jsme se v takovéto situaci ocitli, snažíme se ji popírat a doufáme, že k rozvodu nakonec vůbec nedojde. Mimo to se obáváme, že návštěvou psychologické poradny projevíme slabost a dáme partnerovi do rukou ten největší trumf. I v dnešním moderně uvažujícím světě totiž převládají zažitá dogmata a návštěva u psychologa vás rovnou zařadí do škatulky blázen.

A takové označení vám u soudu rozhodně neprospěje, zejména pokud budete řešit také svěření dětí do péče. Pravdou zůstává, že konzultace s psychologem vám u soudu může být spíše ku prospěchu (samozřejmě pokud se nejedná o léčbu vážných duševních onemocnění), protože tímto krokem demonstrujete svou snahu o to neupozaďovat problémy, ale stavět se jim čelem. Rozhodně také bude u soudu lépe působit po všech ohledech vyrovnaná osobnost než člověk na pokraji nervového zhroucení. Mnohdy je konzultace u psychologa navržena přímo právníkem, aby se docílilo lepší domluvy mezi partnery. Psycholog pomůže klientům snáze zpracovat jejich pocity a vyrovnat se s nastalou situací, doporučí, jak se zachovat při řešení důležitých témat a také se zaměří na odstranění negativních důsledků rozvodu.

Vliv rozvodu na dětskou psychiku

Kdo utrpí rozvodem více než manželé? Ano, jsou to jejich děti. Vyrovnat se s rozvodem rodičů není pro dítě vůbec jednoduché, někdy to trvá měsíce, jsou však i situace, kdy ani v dospělosti nedokáže matce a otci rozvod odpustit. V souvislosti s rozvodem můžeme u dítěte pozorovat vznik různých problémů – noční pomočování, problémy se spánkem, koktání, dítě přestane komunikovat s okolím, útěk z domova jako způsob citového vydírání rodičů, nenávist k jednomu či oběma rodičům, nepřiměřená agrese, zhoršený prospěch ve škole, různé psychické problémy (deprese, úzkosti), nedůvěra v ženy/muže, problémy s alkoholem, drogami apod.

Jak dětem ulehčit období při a po rozvodu?

Mnoho rodičů zastává názor, že v nevědomosti je síla. Opak je pravdou, pokud totiž dítěti nevysvětlíte, proč se dosud fungující rodina rozpadla, bude hledat vinu u sebe. Pokuste se tedy (nejlépe i s partnerem) svým dětem vysvětlit, proč se budete rozvádět. Veďte plnohodnotný rozhovor, popište své pocity, nechte dítě, aby vyjádřilo svůj názor a odpovídejte mu na všechny dotazy. Dovolte dítěti, aby se s novou situací vyrovnalo po svém, některé jeho prožitky chápat nemusíte, ale vězte, že je potřebuje prožít. Buďte svému dítěti oporou, ramenem, o které se může opřít, milujícím rodičem. Právě v období rozvodu potřebuje dítě vaši lásku více než kdy předtím. Pokud se jeden z manželů odstěhuje, měl by při budování nového bydlení myslet i na zázemí pro své dítě. Jen tak mu dá najevo, že je pro něj stále důležité, že je u něj vítané. Nikdy, ale opravdu NIKDY! se nesnižte k tomu, že budete druhého rodiče před dítětem pomlouvat a očerňovat. Děti mají rády oba rodiče stejnou měrou, nevnucujte jim svůj pohled, vyhněte se soutěžení o jejich přízeň. Jestliže se ve vašem životě objeví nový partner, nenuťte dítě, aby jej ihned přijalo. Nesnažte se nic uspěchat, dítě musí mít čas na to, aby se s rozvodem rodičů vyrovnalo, uvědomilo si, že už se k sobě nevrátí, což může být otázka týdnů, měsíců i let.

Pokud se ocitnete v situaci, kdy se vaše dítě neumí s rozvodem vyrovnat, trpí depresemi nebo jinými psychickými obtížemi, neváhejte s návštěvou dětského psychologa. Ten vám nejlépe pomůže zvládnout správnou komunikaci s dítětem, vyslechne jej a najde nejlepší řešení, jak se s nastalou situací vyrovnat.

Jestliže pak nechcete složitě dojíždět do soukromé ordinace psychologa, či na jeho pomoc čekat dlouhé měsíce, obraťte se na Psychology online poradny Mojra.cz, kteří se vám, případně vašim dětem budou věnovat prakticky ihned.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.