Hlavní Zdraví Konzultace s psychologem online – jednoduše a dostupně

Konzultace s psychologem online – jednoduše a dostupně

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Konzultace s psychologem online

Online psychologické poradenství a terapie dnes

Po ovládnutí ohně je internet dalším z největších průlomových vynálezů v dějinách lidstva. Přes prvotní nedostatky a dlouhé minuty načítání stránek za neutichajícího zvuku vytáčení internetového připojení, je dnes internet něčím, bez čeho si nedokážeme svůj život představit. Nepřeberné množství služeb získalo online podobu, díky čemuž se skoro nemusíme hnout z domu a získáme vše, co potřebujeme. Ať už je to rezervace hotelu, objednávka dovolené, nákup dárků, oblečení, elektroniky, bot… Nehledě na to, že díky rozvoji sociálních sítí zůstáváme v kontaktu s přáteli, rychle s nimi sdílíme své zážitky, fotky i videa, nacházíme přátele nové. Tak jako u ohně i zde platí, že internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Závislosti na internetu a dalším úskalím spojeným s nadužíváním internetu však tento článek věnovat nechceme, naopak se zaměříme na to, jak moc může internet pomáhat. Konkrétně jak dosáhnout na psychologickou pomoc, aniž bychom museli, obrazně řečeno, vytáhnout paty z domu.

 

Co je online psychologická poradna Mojra.cz?

Mojra.cz je první psychologickou poradnou v České republice a její zakladatelkou a patronkou je PhDr. Michaela Miechová. Ta si při své práci v kamenné poradně začala všímat určitých překážek, které lidem znesnadňují návštěvu psychologa – v první řadě velmi dlouhé objednací lhůty, dále pak nutnost dojíždět za pomocí i několik desítek kilometrů apod. A právě z myšlenky, že lidé potřebují psychologickou pomoc a podporu co nejdříve, vznikla Mojra.cz, jejímž hlavním cílem je zpřístupnění služeb psychologů lidem.

 

Proč se lidé často vyhýbají psychologické poradně?

 1. Nedostatek času
  Čím víc jde doba kupředu, tím míň paradoxně stíháme. Jsou na nás kladeny vysoké nároky, a to nejen v práci, ale i doma. Zaměstnavatel nás nerad uvolní z práce, kvůli návštěvě psychologické ordinace, nehledě na to, že nechceme, aby se o nás šířily různé pomluvy. A Dalším faktorem, který souvisí s nedostatkem času jsou dlouhé, až několikaměsíční, objednací lhůty k psychologům.
 2. Nedostupnost poradny
  Mnoho psychologických poraden je situováno do velkých měst, klienti jsou tak nuceni za pomocí dojíždět. Někteří si sami raději zvolí psychologa, jehož ordinace leží v co největší vzdálenosti od jejich místa bydliště, aby se vyhnuli nechtěným střetnutím se známými a dostali se tak do řečí.
 3. Strach
  Přiznat sami sobě, že máme problém bývá obtížné. A svěřit se s tím někomu druhému, respektive cizímu člověku? Nepředstavitelné! Některým vadí i sterilita prostředí ordinace, necítí se tam dobře, připadají si více jako blázni a nechtějí se psychologovi naplno otevřít.
 4. Imobilita a jiné
  Jsou i tací, kteří se nemohou dostavit do kamenné poradny ne proto, že by nechtěli, ale jednoduše nemůžou. Do takovéto skupiny lze zařadit seniory, osoby s tělesným postižením, po úrazech, amputaci, jedince trpící úzkostmi a sociální fobií. Složitou situaci řeší často i maminky na mateřské dovolené, které nemají pro své děti hlídání, tudíž nemohou absolvovat sezení s psychologem. Případně může jít o oběti domácího násilí, týrání apod.

  Význam terapeuta v životě člověka je nezanedbatelný, zejména pokud se ocitneme v krizi. Proto bylo zapotřebí na výše uvedené překážky reagovat, odstranit je. A jak lépe toho dosáhnout než s využitím online komunikačních kanálů? Díky tomuto řešení mohou klienti napříč celou republikou, ale i ti, kteří žijí, pracují nebo cestují do zahraničí získat psychologickou pomoc rychle a efektivně. Bez zbytečně dlouhých objednacích lhůt a nutnosti kamkoliv dojíždět. Ke komunikaci s psychologem jim postačí mít po ruce počítač, internetové připojení nebo mobil.

 

Jak funguje online psychologická poradna?

Konzultace s psychology online poradny Mojra.cz probíhají nejčastěji formou videohovoru přes Skype, WhatsApp nebo Viber. Klienti však mají možnost využít i konzultace po telefonu, případně prostřednictvím emailu. Jednoduše si na stránkách www.mojra.cz vyberou typ konzultace, který jim nejvíce vyhovuje, zvolí si svého psychologa a objednají termín. Jelikož jsou psychologové dostupní po celý týden i v odpoledních a večerních hodinách, mohou klienti získat pomoc reálně do hodiny od uskutečnění objednávky, bez ohledu na to, zda je všední den, či víkend.

Přestože se mnozí stále ještě takovéto inovace v oblasti psychologie obávají, nebo dokonce zaujímají ryze odmítavý postoj, není to namístě. Mnoho odborných publikací současnosti vyvrací zažitá dogmata a staví online poradenství svou účinností na stejnou úroveň jako osobní kontakt s psychologem v jeho ordinaci. Nehledě na to, že tento způsob řešení problémů na dálku je např. v USA již běžnou praxí. Samozřejmě, pokud klient zvolí anonymní konzultaci, při které si nechá vypnutou kameru (psycholog ji má zapnutou vždy) je práce psychologa značně ztížena, nemůže sledovat nonverbální projevy klienta apod. Oproti tomu však získává výhodu toho, že „vidí“ klienta v jeho přirozeném prostředí, klient se cítí v bezpečí, a proto se psychologovi snáze a rychleji otevře atd.

Psychologové online poradny Mojra.cz si uvědomují, že ne vždy je pomoc na dálku možná. Obecně vzato se na ně můžete obrátit s jakýmikoliv problémy, jejichž řešení nesnese odkladu – krize v osobním, partnerském, rodinném životě, pracovní problémy, výchovné problémy u dětí, podpůrná terapie při léčbě závislostí apod. Vážná psychická onemocnění a poruchy si však vždy žádají osobní kontakt a dozor odborníka, případně hospitalizaci na psychiatrickém oddělení.

Projekt Mojra.cz staví nové základy budoucnosti v oboru psychologické péče. Lidé by se měli přestat obávat využívat nové možnosti, překonat zažité konvence a začít pečovat i o své psychické zdraví, třeba právě prostřednictvím poradenství přes internet.

Konzultace s psychologem online

Nepřehlédněte - další zajímavé články

1 komentář

kolčava 22.10.2020 - 14:02

nevím jak začít, ale už nemohu dál.Navštěvuji psichyatričku,ale to je jenom o prášcívh.Nemám se komu vyspovídat nikdo mě nechápe .Už přemýšlm ,že se na všechno vy…a skončím to ať mám už klid

Odpovědět

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.