Hlavní Životní styl Co jste netušili o samurajích?

Co jste netušili o samurajích?

by redakce
Co jste netušili o samurajích?

Samurajové jsou mou vášní už od dětství. Na základní škole mě každou středu po vyučování vyzvedával děda a první místo, kam jsme spolu zamířili, byla videopůjčovna. Dovoloval mi vybrat kterýkoliv film jsem chtěl. Dodnes si pamatuji, jak jsem si odnášel svou první kazetu s filmem o samurajích a děda mi vyprávěl, jací jsou to udatní bojovníci. Přirozeně mě jako malého kluka nejvíce zajímal boj a chtěl jsem mít svůj vlastní samurajský meč, ale v dospívání jsem se o historii samurajů začal více zajímat a uvědomovat si, jak fascinující je jejich učení.

Samurajové dnes

Dnes jsou bohužel samurajové spojovaní pouze s bojem a málokdo ví, že jejich doménou byla také filozofie. Manuál samuraje totiž nebyl jen soupis bojových technik se samurajskými meči, ale i sbírka velice zajímavých filozofických pojednaní a textů o východní kultuře. O Japoncích je obecně známo, že jsou velmi pracovití, vytrvalí a mají výbornou schopnost adaptace. Je to tím, že vyrůstají v kultuře, kterou po staletí formovali právě samurajové. A my se od samurajských bojovníků můžeme naučit mnohem víc, než si myslíme, a to především od nejslavnějšího, nikdy neporaženého samuraje a ikony bojových umění, Mijamota Musashi.

Mijamoto Musashi, také známý pod jménem Takezó Šinmen se narodil do bídy v malé vesničce na ostrově Honšú. Po strastiplném dospívání se stal nezávislým samurajem. Vzdal se osobního života, aby mohl ztělesňovat a předávat dalším generacím základní prvky starých bojových a strategický tradic. Na sklonku svého života napsal knihu Go rin no šo (v češtině známá jako Kniha pěti kruhů, ale doslovný překlad by byl spíše Kniha pěti sfér), ve které se zabývá válečným uměním. Musashi se však v knize zaměřuje pouze na pragmatickou stránku bojových umění, odmítá jejich předvádění a komercializaci. Soustředí své myšlenky především na psychologické a fyzické otázky, které člověka dovedou k vítězství. Rád bych vám představil 3 ze základních samurajských principů, kterými se řídím, a věřím, že mohou pomoci i vám na vaší vlastní cestě za vítězstvím.

„Studuj strategii v průběhu let, abys dosáhl ducha bojovníka.“ Mijamoto Musashi

Každý samuraj nejprve velmi dlouho studoval a trénoval. Byl si vědom toho, že být opravdovým samurajským bojovníkem vyžaduje velké množství času, úsilí, a především nepřetržitého učení se novým věcem. Musashi pokračoval ve studiu a tréninku celý život. Samurajská cesta je neustálé vzdělávání a zdokonalování se, které nekončí v určitém věku nebo na konkrétním stupni života. Jsou smyslem spokojeného a naplněného života jako takového, a proto nemají konec.

„Rychlost není součástí skutečného způsobu strategie.“ Mijamoto Musashi

Nejlepším samurajem se Musashi nestal během prvního, druhého, ale ani desátého roku tréninku. I on opakovaně prohrával a trápily ho pochyby. O jeho úspěchu však nerozhodla rychlost, ale jeho vytrvalost. Aby dokázal Musashi dosáhnout svého celoživotního cíle stát se neporazitelným, musel nejprve prokázat své odhodlání, nikdy na své cestě neustrnul. Houževnatost a vytrvalost jsou základními vlastnostmi dobrého bojovníka. I u většiny fotbalových zápasů se rozhodne až v posledních 15 minutách utkání.

„Nikdy nelituj toho, že ses zúčastnil nějaké cesty.“ Mijamoto Musashi

Neúspěch je zcela přirozenou součástí života každého člověka. Není to věc, za kterou bychom se měli stydět. Někdy nás totiž jeden neúspěch dokáže naučit mnohem více věcem než tisíc úspěchů. Neúspěch není ostuda. Schopnost přiznat si, že se nám něco nepovedlo a umět se ze selhání poučit se musel naučit každý samurajský bojovník.

Rady samurajských bojovníků

Radami samurajských bojovníků se dnes řídí nejúspěšnější manažeři a businessmani v zemi vycházejícího slunce, ale i mnoho profesionálních sportovců. U nás je nejznámějším propagátorem učení samurajů bezesporu Jiří Procházka. Filozofie samurajských bojovníků mě provází v životě každý den, a přestože vůbec neovládám bojová umění, vím, že mé mladší já by na mě bylo pyšné, že jsem se jedním ze samurajů tak trochu stal.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.