Hlavní Potraviny Bezlaktózové produkty jako řešení při alergii na mléko

Bezlaktózové produkty jako řešení při alergii na mléko

by Martin Balko

Mléčné výrobky jsou důležitou součástí zdraví prospěšného jídelníčku. Problém nastává ve chvíli, kdy vám konzumace mléka nedělá dobře a objevují se trávicí nebo jiné obtíže. Proč se tak stává? A co je to laktózová intolerance?

Intolerance laktózy

Co je to laktóza?

Laktóza je druh sacharidu, který nalezneme v mléce a mléčných výrobcích. V našem těle si s tímto sacharidem hravě poradí enzym laktáza, který rozkládá laktóza na jednodušší, lehčeji stravitelnější, formy sacharidů.

V případě, že vaše tělo není schopno produkovat dostatek laktázy, dostává se složitý cukr, laktóza, dál do tlustého střevu a způsobí problémy s trávením.

První problémy se objevují asi 30 minut až dvě hodiny po konzumaci výrobků obsahujících laktózu.

Laktóza se nachází v mléčných produktech jako jsou například:

  • Mléko, včetně sušeného mléka
  • Jogurty a tvarohy
  • Sýry, másla, smetany
  • Pudinky, zákysy a další

Dále se s laktózou setkáme i ve výrobcích, kde byste ji možná nečekali. Jsou to potraviny jako třeba sladké pečivo, některé čokolády, lupínky nebo uzeniny.

Tip: S laktózou se můžeme setkat také u volně prodejných léků a léků na předpis. Proto v případě, že máte intoleranci, kontrolujte příbalovou informaci léčiv. 

Jak na intoleranci?

Pokud trpíte intolerancí laktózy, nejste v tom zdaleka sami. V České republice má s tímto onemocněním trávicího traktu problém každý 10. Čech. Za posledních 20 let se počty podle stastistik až ztrojnásobily.

To je také důvodem, proč kvalitní mlékárny začaly produkovat i bezlaktózové produkty. Dnes se v supermarketech setkáte s poměrně širokým výběrem. Jejich nevýhodou je však vyšší cena než cena běžných výrobků.

Bezlaktózová dieta

V případě, že vám lékař potvrdí intoleranci laktózy je dobré začít dodržovat “bezlaktózovou dietu.”  Pro většinu osob to však neznamená úplné vyřazení mléčných výrobků.

Míra konzumace laktózy je však individuální a každý si musí na to, co mu ještě dělá dobře a co už ne, přijít sám.

Tip: Nejčastěji se setkáte s označením výrobků bez laktózy nebo anglickým lactose free. Mnoho bezlaktózových výrobků je dováženo z Německa, a tak můžete narazit i na označení laktosefrei. 

Delaktózované mléčné produkty

Doporučujeme do vašeho jídelníčku zařadit delaktózované mléčné produkty, které vám pomohou s příjmem dostatku vápníku. Vedle nich se můžeme setkat i s produkty se sníženým obsahem laktózy.

Delaktózované mléčné výrobky jsou pro osoby s intolerancí díky sníženému množství laktózy lehce stravitelné. Jde o produkty jako jsou například:

  • Bezlaktózové mléko, sýry a jogurty
  • Bezlaktózové pomazánky
  • Bezlaktózové čokolády, zmrzlina a další

Mnoho lidí se také bojí chuti. Je to zbytečné. Většina těchto produktů chutná v podstatě stejně jako ty klasické.

Tip: V případě, že se vám po klasickém mléku bude stýskat, doporučujeme vyzkoušet rostlinná mléka. Ty jsou dnes už taky velmi rozšířená, můžete tak ochutnat například mléko ze sójy, rýže, ovsa, mandlí a dalších plodin. 

Možná, že se vám teď, na začátku vaší cesty zdá bezlaktózová dieta jako velké omezení. Věřte ale, že to nebude tak zlé. Dnes už existuje velké množství náhražek, které vám vše ulehčí. Navíc se vám uleví po zdravotní stránce.

V případě, že si zakládáte na zdravém jídelníčku a mléko do něj dodnes neodmyslitelně patřilo, určitě zařaďte bezlaktózové produkty a postupně zkoušejte, jaké mléčné výrobky si  můžete dovolit bez větších obtíží. I bez mléka stále můžete poskládat pestrý talíř. Dále si můžete pochutnat na zdravých domácích vajíčkách, mase, zelenině, ovoci a dalších potravinách.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.