Hlavní Zdravá výživa Stévie sladká – stručně

Stévie sladká – stručně

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Stévie sladká - stručně

Stévie sladká je zajímavá rostlina, která pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, z Paraguaye a místní jí dodnes říkají Caa-chee, neboli medový list. Tuto rostlinu používali už velmi dávno některé kmeny jihoamerických indiánů, a to jako přírodní sladidlo.  Je to bylina z čeledi Asteraceae a ze 110 testovaných různých rostlin této čeledi jich má pouze 19 sladkou chuť. Při testování se ukázalo, že nejsladší je druh Stevia rebaudiana, z jejichž extraktů se vyrábí přírodní sladidlo.

Stévie má díky steviol glykosidům sladkou chuť jako cukr, ale má jiné chemické vlastnosti, takže se jako cukr nechová. Zásadní rozdíly v jejím využití oproti cukru jsou ty, že stévie nekaramelizuje a nefermentuje. Není tedy vhodná do těst jako růstové médium pro kvasinky, ani jako pojivo namísto karamelu a vzhledem k velmi vysoké sladivosti se jí oproti cukru používá při doslazování potravin minimální množství.

V průběhu let byly mnohokrát studovány její účinky. Některé studie zjistily dokonce různé nežádoucí a nepříjemné účinky této rostliny, jako je například toxicita.

Do roku 2010 se o bezpečném používání stévie pochybovalo. Stály za tím především zájmy cukrovarnického průmyslu, protože stévie je opravdu velký konkurent cukru. Cukrovarničtí lobbisté tvrdili, že stévie může být díky obsaženým steviol glykosidům karcinogenní a má negativní vliv na vývoj plodu. Ve stejném roce však Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) po dlouhém a složitém zkoumání dospěl k závěru, že konzumace stévie je bezpečné nejen jako alternativa cukru, ale i umělých sladidel.

Většina těchto domněnek byla ale zanedlouho vyvrácena experimentálně. Každopádně dnes už víme, že stévie sladká má velmi pozitivní účinky na organismus. Je především vhodná pro nemocné cukrovkou, jelikož se dá použít jako neškodlivé, nekalorické přírodní sladidlo. Stévie sladká nachází také užití při léčbě nadváhy, či obezity, opět při použití jako alternativa k cukru. Ani zdravý člověk ale nepohrdne možností používat nekalorické sladidlo, které přispívá k jeho zdraví do budoucna.

Díky už zmíněné zvláštní lobby ještě pořád nevidíme stévii sladkou v regálech našich obchodů, a to i po prokázání jejích účinků. Můžeme polemizovat, proč tomu tak je, ale v podstatě kromě států “západu” lze sehnat stévii sladkou po celém světě. V České republice ale přesto není až takový problém tuto rostlinu sehnat. Není sice naprosto jednoduše dostupná v supermarketech, ale v obchodech se zdravou výživou ji určitě najdeme. Mimoto se dá stévie sladká pěstovat také doma.

Tohle ale není pro nezkušené příliš doporučováno, jelikož stévie si žádá speciální podmínky a péči, kterou musíme před pěstováním důkladně nastudovat.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.