Hlavní Zdravá výživa Kurkuma – neocenitelný zlatavý zázrak?

Kurkuma – neocenitelný zlatavý zázrak?

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Kurkuma – neocenitelný zlatavý zázrak?

Kurkuma – co to je?

Kurkuma, které se někdy říká také indický šafrán, je koření z kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Pochází z jihovýchodní Asie, kde se od pradávna používala nejen jako koření s nezaměnitelně zemitou, nahořklou a příjemně pepřovou chutí, ale i jako nazlátlé barvivo. Především jako koření ji ostatně používáme i my, ale je to velká škoda, protože kurkuma toho dokáže daleko víc!

V ájurvédské medicíně se tato rostlina využívá již minimálně 4000 let a hraje v ní velmi významnou roli nejen při léčení, ale i při celkové tonizaci organismu. Indové ji používají po generace hlavně jako prostředek pro urychlení hojení ran a zklidnění podrážděného žaludku. Nicméně to je jen zlomek jejích vlastností. Netušili totiž, že právě konzumací kurkumy předcházejí civilizačním nemocem.

To, co Indové věděli intuitivně po tisíciletí, to už bylo dokonce vědecky prokázáno a pojmenováno – je to kurkumin. Tato neuvěřitelně “chytrá“ látka umí nejen odlišit rakovinové buňky od těch zdravých, ale dokáže dokonce zastavit škodlivé procesy v organismu a potlačit vznik rakoviny už v jejím prvopočátku.

Kurkuma v kuchyni i v lékárničce

Kurkumu oceníte jako přírodní lék i jako koření, které dodá neuvěřitelný šmrnc vašemu kulinářskému umění při přípravě například masa, rýže, zeleniny, omáček, nebo salátů. Nejvhodnější je přidat ji k jídlu hned na začátku jeho přípravy a měla by být rozpuštěna v olivovém, řepkovém, nebo lněném oleji, protože právě v nich se uvolňuje nejvíce kurkuminu. Kurkuma bývá přimíchávána do kari koření, ale pozor! Tyto směsi jí obsahují většinou jen okolo 20%, takže jsou v nich její účinky daleko menší.

Co ještě kurkuma umí?

  • Snižuje hladinu cholesterolu a glukózy.
  • Příznivě působí proti rakovině ve všech stádiích.
  • Zklidňuje podrážděný žaludek.
  • Působí preventivně proti Alzheimerově chorobě.
  • Používá se při léčbě akné a jiných kožních onemocnění.
  • Má vynikající úspěchy při léčení zácpy a nadýmání.
  • Léčí záněty žlučníku, žlučových cest, žlučových kamenů a poruchy trávení.
  • Je nedocenitelná při prevenci a léčbě diabetu a artritidy.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.