Hlavní Potraviny Vařit si obědy doma nebo chodit do restaurací? Jaká jsou pro a proti?

Vařit si obědy doma nebo chodit do restaurací? Jaká jsou pro a proti?

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Vařit si obědy doma nebo chodit do restaurací? Jaká jsou pro a proti?

Zajít si na jídlo do restaurace je pro mnohé z nás svátek. Ušetříme starosti s nákupem, neběháme kolem plotny, jídlo nám pak mnohem víc chutná. Jak teď ale vše zdražuje, mnozí z nás si pokládají otázku, jak nějakou korunu do rodinného rozpočtu ušetřit. Jedním z řešení je i vaření doma. Opravdu se vyplatí? Nebo je lepší dál chodit na obědy do restaurace?

Kdo rád vaří, ten má asi jasno

Vaření doma má spoustu pro a proti, asi nejvíc ale záleží na tom, zda vás vaření baví. Pokud patříte mezi hobby kuchaře, kteří si při této činnosti odpočinou, do restaurace jistě chodíte jen výjimečně, třeba za odměnu. Když ale vaření nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, asi přemýšlíte, proč s tím vůbec ztrácet čas.

Domácí vaření má své kouzlo i mnoho předností. Jaké?

 • Uvaříte si jídlo sami sobě na míru, přesně vystihnete své chutě. Solíte hodně nebo málo? Používáte víc koření, nebo s ním spíš šetříte? Patříte mezi milovníky pikantních jídel, nebo naopak těch jemných?
 • Suroviny si sami nakoupíte, víte tak, z čeho vaříte. Můžete si pohlídat jejich kvalitu, víte, kolik které suroviny si dopřejete.
 • Díky vaření doma můžete i výrazně ušetřit, a to klidně i tisícikoruny měsíčně.
 • Do vaření můžete zapojit všechny členy svojí domácnosti, včetně dětí. Pobavíte se u toho a strávíte spolu vzácný čas.
 • Můžete si navařit třeba na dva dny dopředu, jídlo si pak v práci nebo doma jen ohřejete.
 • Posílíte rodinné vazby, protože jídlo má na mezilidské vztahy pozitivní vliv. Proč byste taky vařili jen pro sebe?

Kde jsou klady, tam se automaticky objeví i nějaké zápory. V případě vaření doma mezi ta proti patří čas, který přípravě jídla musíte věnovat, vůně nebo pro někoho možná i zápach z připravovaného jídla a také logistika. V čem uvařit? Do čeho si jídlo dát, abyste si ho odnesli do práce?

Jaké jsou (ne)výhody stravování v restauraci?

 • Nebudete s sebou do práce tahat různé krabičky.
 • V restauraci si vyberete, na co máte zrovna teď chuť.
 • Nemusíte řešit přípravu jídla, takže ušetříte čas.
 • Ne vždy restaurace má takové jídlo, jaké chcete, navíc nemusí odpovídat třeba nějaké dietě.
 • Pravidelné návštěvy restaurací lezou do peněz.
 • Musíte mít poblíž zaměstnání dobrou restauraci.

Udělejte si radost a pořiďte si vhodné vybavení do kuchyně

Říkáte si, že na tom vaření nemůže být nic tak těžkého, a když vám to pomůže vrátit finance do rodinného rozpočtu, taky to zkusíte? Nebo jen chcete trávit čas se svými nejbližšími nad nějakou smysluplnou činností? Skvělé rozhodnutí! Aby vám to šlo jako po másle, budete potřebovat i vhodné kuchyňské vybavení. Co žádnému kuchaři nesmí chybět, aby příprava jídla byla co nejjednodušší a nejzábavnější?

Nože jsou základ

Žádný kuchař se bez nich neobejde, patří mezi to nejzákladnější vybavení každé kuchyně. Ano, řeč je o nožích. Jeden je málo, dva také nestačí, ideální je mít jich víc a různého typu. Neztratí se malý nůž na zeleninu, univerzální nůž, nůž na pečivo, vykosťovací nůž, nůž santoku, filetovací nůž, sekáček na maso ani další.

Víte, že důležité je i dobře vybrané prkénko, na kterém suroviny budete krájet? Výběr prkénka ovlivňuje nejen to, jak se vám budou suroviny krájet, ale i životnost nožů. Nepodceňujte ho.

Bez hrnců a pánviček to také nepůjde

Suroviny máme nakrájené, do čeho je teď dáme? Do misky? Nebo už jdeme rovnou vařit či péct? Pak budete potřebovat i hrnce, pánvičky a pekáčky. Ideální je, když od každého máte alespoň dvě velikosti.

Další pomocníci, které oceníte

Vhod přijdou i pomůcky jako struhadlo, metlička na šlehání, naběračka na polévku, kleště na maso, lis na česnek a další.

Nepodceňujte ani výběr jídelní sady

Tím, že jídlo uvaříte, nic nekončí. Naopak. Když jídlo uvaříte, musíte se s ním pochlubit a dát ochutnat vašim nejbližším. Servírovat ho z jednoho hrnce není vždy to nejlepší řešení, pořiďte si i jídelní soupravu talířů, talířků, misek a možná i hrnečku a stojánků na vajíčka.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.