Hlavní Životní styl 5 tipů, které pomohou stereotyp ve vztahu překonat

5 tipů, které pomohou stereotyp ve vztahu překonat

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
5 tipů, které pomohou stereotyp ve vztahu překonat

Stereotyp je nedílnou součástí našeho osobního života, který jej může ovlivnit nejen pozitivně, ale i negativně. V pozitivním slova smyslu potřebujeme mít nějaké jistoty, na které se můžeme spolehnout. V negativním pojetí ale stereotyp může narušit náš partnerský vztah a může být příčinou mnoha partnerských krizí a rozchodů.

Ze zahraničních průzkumů vyplývá, že udržet si partnerský vztah je obtížné pro více než 30 procent lidí. Vědci z řecké University of Nicosia popsali ve své studii nejčastější důvody a problémové oblasti, které brání lidem zůstat spolu. Mezi ně patří vytrácející se nadšení, dlouhá pracovní doba a nedostatek osobního času a prostoru.

Přestože se stereotypům v dlouhodobých vztazích prakticky nelze vyhnout, můžeme podniknout určité kroky, abychom se ve vztahu nezačali nudit. Přinášíme pět tipů, jak vztah oživit.

Vneste do vztahu spontánnost

Ze vztahu by se nikdy neměla vytratit spontánnost. Právě tato vlastnost vztah dokonale okoření a vyvede ho z každodenního stereotypu. Buďte spontánní, snažte se vykročit ze své komfortní zóny a udělejte něco, co váš partner nebo partnerka nečeká. Připravte si překvapení, které bude inspirovat a motivovat k dalších vzrušujícím zážitkům ve vašem vztahu. Podle odborníků může být spontánní jednání klíčem ke štěstí.

Najděte si společné aktivity

Pro každý vztah je důležitý čas strávený společně. Partneři by měli mít nějaké společné koníčky nebo aktivity, kterým se pravidelně věnují. Ať už se jedná o společné cvičení, hraní her, vaření, sledování filmů nebo procházky do přírody, důležitým pojítkem jsou společné zážitky, které s sebou společné zájmy nesou. Na druhou stranu není dobré se upínat pouze na vztah, věnujte se také sami sobě a svým zájmům, které máte rádi. Je důležité dopřát partnerovi či partnerce vlastní osobní prostor a pocit svobody.

Okořeňte svůj sexuální život

Pokud se stereotyp a rutina promítá do vašeho sexuálního života, je nutné s tím něco udělat. Mnoho výzkumů totiž potvrdilo souvislost mezi sexuální spokojeností a spokojeností ve vztahu. Zkuste proto oživit váš sexuální život a experimentovat v posteli. Pobavte se s partnerem nebo partnerkou o tom, co byste rádi vyzkoušeli – ať už novou sexuální polohu, sex na neobvyklém místě či novou erotickou pomůcku.

Komunikujte a smějte se

Komunikace mezi partnery je ve vztahu jedna z klíčových věcí. Důležité je mluvit o každodenních záležitostech, o starostech, přáních nebo touhách toho druhého. Partnerská komunikace je totiž tou nejúčinnější prevencí proti vzájemnému odcizení. Mít si o čem povídat je stejně potřebné jako umět se i společně smát. Vědecký tým pod vedením profesora Roberta Levensona přišel se zjištěním, že páry, které se spolu smějí, spolu zůstanou.

Podporujte se, chvalte se a uznejte svou chybu

Podpora ve vztahu je dalším stěžejním tmelícím a výživným faktorem. Podle psychologů není vzájemná podpora důležitá jen z toho důvodu, že partneři pak spolu lépe zvládají stresové situace a jiné nepříjemnosti, ale také kvůli snaze učit se, růst, dosahovat cílů, nalézat další smysl a význam života. Kromě podpory je ve vztahu potřebná i pochvala a ocenění. Správně podávanou pochvalou totiž můžeme výrazně zlepšit to, jak bude partnerství fungovat. Pozitivní slova směrem k partnerovi jsou navíc jedním z nejsnadnějších způsobů vyjádření lásky. V neposlední řadě si dlouhodobě fungující páry osvojily dovednosti, a to uznat svou chybu a omluvit se. Nedávný průzkum potvrdil, že spokojenější lidé ve vztazích se více omlouvají.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.