Hlavní Životní styl Jak si vybudovat hezký vztah s dítětem?

Jak si vybudovat hezký vztah s dítětem?

by richard
Publikováno: Poslední aktualizace
Jak si vybudovat hezký vztah s dítětem?

Vztah mezi maminkou a dítětem se vytváří již v době těhotenství. V bříšku je totiž dostatek nervových zakončení, které přenášejí pohyby a doteky plodu. U otců to tak nebývá, tam se láska většinou naplno projeví až po porodu, kdy si jej mohou pochovat a pomazlit se s ním. To je však jen začátek budování vztahu s dítětem.

Vybudování skvělého vztahu s dítětem je důležitým úkolem pro každého rodiče. Někdy to může být náročné, ale má to smysl. V tomto článku vám přinášíme několik osvědčených tipů, jak si vybudovat hezký vztah s dítětem.

Začněte hned od narození

Miminko je zcela závislé na člověku, který se o něj stará. Péči maminky a tatínka nic nenahradí. Je však dobré, pokud se oba rodiče snaží péči o miminko, co nejvíce rozdělit mezi sebe. Výzkumy totiž ukázaly, že otcové, kteří si po narození dítěte vezmou týden nebo více volna, mají se svým dítětem bližší vztah. Maminky to mají jednodušší, protože takové kojení umí krásně upevnit vztah s dítětem.

Upřednostněte čas strávený s dítětem

Jednou z klíčových složek hezkého vztahu je trávení kvalitního společného času. To znamená odložit telefon a plně se soustředit na své dítě. Věnujte se činnostem, které vás oba baví. Ve vztahu bez kvantity není kvalita. V nižším věku je to především o hraní si s dítětem. Jakmile je dítě starší tak to mohou být výlety či sportovní aktivity venku. Když už vaše dítě staré na to, abyste si spolu hráli, tak můžete společný čas trávit vařením, výrobou nábytku nebo třeba výrobou domácí kosmetiky.

Budujte důvěru

Důvěra začíná už v dětství, kdy se dítě učí, zda se na vás může spolehnout, že ho nakrmíte či přebalíte. Postupem času si důvěru dětí získáváme i jinými způsoby. Například dodržením slibu, že si s nimi později zahrajeme nějakou hru. Důvěra však neznamená slepě věřit tomu, co vám vaše dítě říká. Dbejte na to, abyste dítěti naslouchali a umožnili mu otevřeně a upřímně vyjádřit své myšlenky a pocity. Buďte otevření a upřímní i ve své vlastní komunikaci.

Projevujte fyzickou náklonnost

Nezapomeňte dětem projevovat svou lásku a náklonnost objímáním, polibky a dalšími formami fyzického doteku. Pomůže to vašemu dítěti cítit se bezpečně a milovaně.

Povzbuzujte

Děti si utvářejí svůj pohled na sebe sama a na svět každý den. Potřebují vaše povzbuzení, aby se viděly jako lidé, kteří jsou schopni dobrých věcí. A potřebují vědět, že jste na jejich straně. Pokud většina toho, co z vašich úst zazní, bude oprava nebo kritika, nebudou se cítit dobře a nebudou mít pocit, že jste jejich spojenec. Je důležité, abyste byli trpěliví a měli pro své dítě pochopení. Nezapomínejte, že na své cestě bude dělat chyby. 

Budujte vzájemný respekt

Celkem zřejmé, že? Ale my na to u svých dětí zapomínáme, protože víme, že my máme být šéfem. Stále můžete (a musíte) stanovovat hranice, ale pokud to budete dělat s respektem a empatií, vaše dítě se samo naučí respektu.

Naslouchejte

Posloucháte, když vaše dítě nekonečně žvatlá o svých kamarádech ve školce, i když máte důležitější věci na přemýšlení? Pak je pravděpodobnější, že vám bude vaše dítě vyprávět o svém dnu také až mu bude čtrnáct. Někdy je těžké dávat pozor dítěti naslouchat, zvláště když spěcháte, ale pokud to neděláte, tak se stanou dvě věci. Přijdete o příležitost dozvědět se něco o svém dítěti a dítě zjistí, že nemá smysl se vám svěřovat.

Řešte problémy rychle

Pokud mezi vámi něco není v pořádku, tak se to snažte vyřešit okamžitě a pokud možno pozitivně. Pokud problém necháte “uležet”, tak jeho řešení je zpravidla o to náročnější.

Proč je hezký vztah s dítětem důležitý?

Silný a zdravý vztah s dítětem mu může poskytnout pocit bezpečí a pohody. Když děti cítí, že jsou milovány a podporovány, je pravděpodobnější, že budou sebevědomé, což jim může pomoci ve všech aspektech jejich života.

Dobrý vztah s dítětem může navíc přispět i ke zlepšení jeho duševního a emocionálního zdraví. U dětí, které mají pozitivní vztah s rodiči, je méně pravděpodobné, že se budou potýkat s úzkostmi, depresemi a dalšími problémy s duševním zdravím. Je také pravděpodobnější, že budou mít lepší sociální dovednosti a budou si lépe vytvářet zdravé vztahy se svými vrstevníky.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.