Cítit se dobře znamená jíst zdravě a bez diet

by redakce
4 minutes read
Zdravé jídlo je prostě takové jídlo, které prospívá našemu zdraví

Možná vás trápí oslabená imunita, možná máte nějaké kilo navíc, možná se jen chcete cítit lépe. Cesta k tomu vede přes zdravé stravování, které by mělo být samozřejmou součástí našich životů. I když si to uvědomuje stále víc a víc lidí, mnozí si myslí, že to znamená brokolice vařená v páře, dušené maso, vyhýbání se pečivu apod. Nutně to tak ale být nemusí.

Když se řekne zdravě jíst

Zdravé stravování je zásadní pro celý náš organismus. Bohužel se s ním pojí celá řada mýtů a mnozí si myslí, že když chtějí zdravě jíst, musí ze stravy vyřadit maso, lepek, cukr i další suroviny, nebo držet nějakou tu dietu. Na grilování mohou zapomenout, stejně jako na občasnou návštěvu cukrárny. I v tomto případě ale platí staré známé pořekadlo všeho s mírou. Naše tělo trochu od každé živiny potřebuje, dokonce i ty sacharidy.

Zdravé jídlo je prostě takové jídlo, které prospívá našemu zdraví, neobsahuje žádné umělé látky, ani přespříliš cukru nebo tuku. Co na tom, že si ho připravíte třeba na kvalitním grilu?

Proč jíst zdravě?

Správné stravování vás potěší hned z několika důvodů. Zdravé stravovací návyky snižují riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí a rakoviny, snižují riziko obezity a vzniku cukrovky typu 2, zlepší zažívání, pomůže vám k lepší náladě a taky se zlepší vaše výkonnost.

Jak se cítit dobře i bez toho, abyste drželi dietu?

Ať už chcete shodit pár kilogramů, nebo se prostě jen chcete dobře cítit a udělat něco pro svoje zdraví, není nutné se hned uchylovat k nějaké dietě. Co si budeme povídat, když od ní pak upustíme nebo ve snaze jen polevíme, často to netrvá dlouho a vrátíme se zase na začátek. Tak jak na to?

Jezte pravidelně a menší porce

Abyste svůj metabolismus udrželi v chodu, je naprosto zásadní pravidelnost stravování. Jezte menší porce, ale častěji, klidně každé 2 až 4 hodiny. Tak bude mít tělo šanci potravu strávit, zároveň ale nedojde k tomu, že budete mít hlad. Poslední jídlo si pak dopřejte asi 2 hodiny před spánkem.

Jezte ale střídmě, nepřejídejte se. Jídlo si dopředu naplánujte, ať máte vždy, když vás přepadne hlad, něco po ruce, na jídlo si udělejte čas. Jezte v klidu, nespěchejte, každé sousto dobře rozžvýkejte.

Zaměřte se na pestrý jídelníček

Jíst neustále to samé, to našemu tělu rozhodně neprospívá. Jídelníček by měl být vyvážený a pestrý. Abyste mu dodali všechny potřebné vitamíny, minerály, aminokyseliny i polysacharidy, jezte čerstvou zeleninu, ovoce, nezapomínejte ani na luštěniny, maso, ořechy, mléčné výrobky apod.

Udržujte správný poměr živin

Vyřadit z jídelníčku zcela cukry, tuky ani bílkoviny není možné, naše tělo je pro správné fungování potřebuje. Měli byste si ale hlídat optimální poměr jednotlivých živin. Zdravý jedinec bez problémů s nadváhou by měl přijímat 55-60 % sacharidů, 25-30 % tuků a 10-15 % bílkovin.

Zdrojem sacharidů jsou obiloviny, ovoce i zelenina, tuky najdeme v rybách, avokádu a olivách, perfektním zdrojem jsou i ořechy a semena. Bílkoviny, které označujeme jako proteiny, jsou základním stavebním kamenem našeho těla, jejich zdrojem je libové maso, ořechy, semena, mléčné výrobky, vejce, luštěniny, obiloviny nebo tofu, tempeh apod.

Hlídejte si pitný režim

Pitný režim je pro naše správné fungování naprosto nezbytný, navíc voda tvoří víc než polovinu našeho těla. Když nebudeme dostatečně pít, dojde k dehydrataci organismu, dostaví se bolest hlavy, únava, zhorší se i kvalita vlasů, nehtů a pleti celkově.

Dopřejte si dostatek spánku

Ano, i spánek je důležitý a pomůže nám cítit se dobře. Právě během něj tělo regeneruje. Kvalitní a ničím nerušený spánek je i prevencí různých nemocí, pomáhá i s udržením té správné tělesné hmotnosti. Kdo málo spí, ten je nervózní, má častěji hlad, výjimkou nejsou ani noční nájezdy na ledničku.

Hýbejte se

Naše tělo je stvořené pro pohyb, tak mu ho dopřejte. Vysedávání u televize nebo počítače nám neprospívá, pohyb k nám prostě patří. Budete se díky němu cítit lépe, zlepší vám náladu a pozitivně zapůsobí i na imunitu nebo vaši výkonnost. Nemusíte hned vyrážet do posilovny, začněte svižnými procházkami, jděte si zaplavat nebo aspoň protáhněte tělo krátkým cvičením doma. Postupně můžete zátěž zvyšovat, třeba se vydáte i do té posilovny.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.