Hlavní Životní styl Máte náladu pod psa? Zkuste jógu

Máte náladu pod psa? Zkuste jógu

by redakce
Jóga pro začátečníky: Co vědět před první lekcí?

Podzim nemusí být pouze obdobím chmur. Zapalte si vonnou svíčku, vytáhněte karimatku, zapněte si relaxační hudbu a vyzkoušejte jógu. Ta má totiž přímo magické účinky. Proč je jóga aktuálně tolik populární, na co se připravit před první lekcí a proč s ní začít zrovna na podzim?

Kde se vzala jóga

Jóga je dnes velmi populární záležitostí. Odkud ale vlastně jóga pochází? Jóga, kterou znáte dnes, si svou podobou brousila déle než jedno tisíciletí. První dochované zmínky o józe najdete v sanskrtských textech, konkrétně v indických védách. Tehdy však slovo „yoga“ představovalo tažné nebo válečné zvíře s vozem a návaznost na dnešní jógové proudy byste zde hledali jen stěží.

Zlom nastal ve 3. století př. n. l., kdy vznikla první systematická filozofie jógy. Ta byla popsána ve spisech zvaných upanišady. Na jejich stránkách je popsána jógová praxe, která představuje jednotu těla, duše a intelektu. Nechybí také zmínka o mantrách a posvátné slabice ÓM, která je alfou a omegou celé jógové filozofie. Ta se dále formovala v průběhu stovek let, kdy vznikaly nejrůznější druhy jógy. V 19. století začaly v západním světě vznikat první jógové školy a z jógy se velmi brzy stal trend, kterému podlehlo už tisíce lidí. Dnes je jóga pro mnoho z nich nejen cvičením, ale také životním stylem, jejž vyznávají i mimo jógovou podložku.

Proč začít s jógou zrovna na podzim?

Jóga je ideálním typem cvičení, s nímž můžete začít na podzim. Proč? Požitek z jógy tvoří minimálně z poloviny atmosféra, kterou jste obklopeni. A tu nejlépe vykouzlíte lehkým přítmím, plápolajícími svíčkami a poklidnou hudbou. Co se týče přítmí, toho je na podzim více než dost. Pokud patříte mezi ranní ptáčata, můžete si jógu zacvičit ráno, jste-li ale spíše večerním typem, zajógujte si klidně později odpoledne. Na podzim bývá tma relativně brzy, a tak budete mít o tlumené světlo postaráno.

Většina druhů jógy patří spíše ke klidnějšímu cvičení. A jelikož podzim sám o sobě má vybízet ke zklidnění a zpomalení, je jóga ideálním způsobem, jak toho docílit.

TIP: V dopoledních hodinách praktikujte spíše jemnější jógu. Svaly jsou po dlouhé noci zkrácené, proto jim dopřejte dostatečný čas pro protažení. Odpoledne nebo večer se naopak můžete uchýlit k dynamičtějšímu cvičení.

Jóga pro začátečníky: Co vědět před první lekcí?

Abyste se mohli vydat na svou první lekci jógy, nemusíte být automaticky ostříleným cvičencem. Stačí si sbalit pohodlné oblečení na jógu spolu s odvahou, také odhodit stud a vyrazit do studia. Většina z nich nabízí lekce pro začátečníky, a pokud takové ve svém okolí nemáte, nezoufejte. Lektoři se vždy na začátku hodiny ptají, kdo je na jógové praxi poprvé, a díky tomu pro vás mohou být větší oporou. Rozhodně své začátečnictví neskrývejte, zbytečně byste si mohli ublížit nevhodným praktikováním pozic.

Jak se tedy připravit na svou první lekci? V prvé řadě se nebojte toho, že by vás kdokoliv odsuzoval za to, že něco nevíte či neumíte. Zkušený jogín rozhodně z nebe nespadl, a i ti nejohebnější z nich někde začínali. Při výběru prvních lekcí se zaměřte na klidnější a pomalejší styly jógy. Perfektní volbou bude hatha jóga, jin jóga nebo přímo jóga pro začátečníky. Jógová studia mnohdy uvádějí obtížnost přímo v popisku lekce, proto si tuto část bedlivě pročtěte, než se přihlásíte na hodinu.

Vinyasa jóga, hatha jóga, power jóga a hormonální jóga

Na své cestě za dokonalým psem hlavou dolů se můžete setkat hned s několika druhy jógy. Jaké jsou ty nejznámější a co vám mohou přinést do života?

  • Vinyasa jóga – jedná se o dynamičtější styl jógy, který se zaměřuje na postupné přechody mezi jednotlivými pozicemi s maximálním důrazem na dech. Vinyasa józe se též přezdívá flow jóga, a to právě kvůli plynulému toku pohybů, nádechů a výdechů, které tvoří zcela jedinečný celek a prožitek z celého jógového cvičení.
  • Hatha jóga – tento jógový styl v sobě ukrývá propojení dvou energií. Sluneční energie ha a měsíční síly tha. Hatha jóga je ideální pro ty z vás, kteří hledají cestu k propojení vnitřních kontrastů a protipólů. Hatha jóga nabádá ke zklidnění, ztišení a také k sebeovládání.
  • Power jóga – jestliže vás baví spíše dynamičtější cvičení, u kterého posílíte celé tělo a zároveň se i zapotíte, pak bude power jóga tou správnou volbou pro vás. Power jóga odsouvá stranou filozofickou stránku jógy a soustředí se pouze na samotné cvičení. Těšit se tak můžete na rychlejší sekvenci jednotlivých pozic, balanční cvičení i posílení středu těla.
  • Hormonální jóga – poslední dobou velmi oblíbený typ jógy. Skládá se ze specifické jógové sestavy, která pomáhá ženám s menstruačními bolestmi, PMS syndromem, a dokonce napomáhá početí.Je však nutné ji cvičit opravdu dlouhodobě, svědomitě a pravidelně.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh jógy, pamatujte především na správné provedení pozic. Je lepší být pomalejší a provádět pohyby precizně tak, aby měly maximální efekt, než uhánět rychlým tempem a přivodit si namožení svalů či v horším případě úraz.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.