Co jíst před a co po tréninku pro lepší výkon?

by redakce
3 minutes read

Pravidelný pohyb je pro naše tělo zcela zásadní, kdo se ale hýbe, ten musí taky správně jíst. Tělo by nemělo strádat, navíc vhodná strava může pozitivně ovlivnit i váš výkon. Co jíst před tréninkem a co po něm?

Kdo cvičí, ten chce výsledky

Ať už cvičíte proto, že chcete být v kondici, chcete zhubnout, nebo si vyrýsovat postavu, vždy očekáváte nějaké výsledky. Chcete se zbavit přebytečných kilogramů, chcete se líbit sami sobě i svému okolí, chcete zvýšit svoji výkonnost a výdrž apod. Nic z toho by ale nešlo bez posledního vhodného jídla před tréninkem a dobře vybraného jídla po něm.

Co může jídelníček ovlivnit?

Dobře vybraný jídelníček má kouzelnou moc.

  • Před výkonem doplní energii.
  • Stabilizuje hladinu krevního cukru jak během tréninku, tak po něm.
  • Zavodní buňky v těle, které nebudou dehydrované.
  • Postará se o pocit sytosti.
  • Pomůže ke správnému zpracování bílkovin v těle.
  • Je poslední šancí, jak do těla doplnit zásoby glykogenu před cvičením.
  • Mírní katabolismus z tréninku.
  • Podpoří tvorbu nových svalových bílkovin.

Před cvičením si dopřejte sacharidy

Na cvičení je potřeba energie. Když se do něj pustíme hladoví a unavení, kvalitní určitě nebude. Proto je důležité tělu před cvičením dodat palivo, které mu tu energii dodá. Ideální jsou pokrmy s nízkým glykemickým indexem, abyste se vyhnuli výkyvům v hladině cukru v krvi.

Zhruba hodinu a půl před cvičením je tak fajn si dát menší svačinu, která obsahuje asi 30 g komplexních sacharidů, jejichž zdrojem jsou třeba ovesné vločky, rýže apod. a 10 g bílkovin. Na vydatné jídlo zapomeňte, jen tak se vyhnete těžkému žaludku a potížím s trávením.

Víte, že si před tréninkem můžete dát nemastné polévky, ovoce, vařenou zeleninu, kuřecí nebo krůtí maso, celozrnné pečivo se šunkou nebo jogurt s ovocem?

Co si před cvičením určitě nedávat?

Když víte, že vás čeká trénink, dejte si energeticky vyvážené jídlo, které vám pomůže k lepšímu výkonu, vyhněte se ale tučným a mastným jídlům, sladkým jídlům, kořeněným pokrmům, ale i nadměrnému příjmu vlákniny.

Někdo by řekl, že vláknina je přece fajn, jenže když ji do sebe dostanete moc, bude brzdit uvolňování cukru do krve. Proto si na ni dejte pozor.

Náš tip: Jaké doplňky stravy si můžete dát před tréninkem?

Vyvážená strava je sice základ, sportovní výživa ale není jen o ní. Dneska už hrají u sportovců důležitou roli i doplňky stravy. Jaké si bez obav můžete dát před tréninkem?

  • Syrovátkový protein jako zdroj proteinů.
  • Gainer, který obsahuje jak sacharidy, tak bílkoviny, a je oblíbený hlavně mezi těmi, kteří běžnou stravou nepokryjí potřebný energetický příjem, ale chtějí zároveň nabrat svalovou hmotu.
  • Kreatin jako pohotový zdroj energie, který zvýší výkonnost a oddálí únavu.
  • BCAA, které chrání svalovou hmotu před rozpadem a podporují tvorbu nových svalových bílkovin.
  • Spalovače tuku, který urychlí metabolismus.
  • Nakopávače a pre-workouty, které mohou zlepšit vytrvalostní i silový výkon.

Po cvičení jsou důležité bílkoviny

Tak, co si máme dát před tréninkem, to už víme. Ale co po něm? Během tréninku se potrhá nejedno svalové vlákno (to je také cíl), navíc dojde k vyčerpání glykogenových zásob. Dobře zvolená strava zásoby glykogenu doplní, dostane tělo z katabolického stavu do anabolického a podpoří regeneraci a růst svalů.

Jídlo po výkonu se odvíjí od toho, čeho vlastně chcete dosáhnout. Kdo chce zhubnout, ten si těsně po cvičení nedá nic, až zhruba po 30-60 minutách si může dopřát bílkoviny doplněné o sacharidy. Ideální jsou v takovém případě třeba povařená vajíčka, mořské plody, ryby, cereálie nebo luštěniny.

Kdo chce nabrat svalovou hmotu, ten by do 30 minut po tréninku měl sníst jídlo bohaté na sacharidy, třeba proteinový nápoj obohacený banánem apod. Hodinu až dvě po výkonu je pak čas na jídlo bohaté na bílkoviny a přírodní sacharidy. Vhodné je maso, vejce, brambory a zelenina.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.