Hlavní Zdraví Jak předejít podzimnímu nachlazení? Začněte u oblečení!

Jak předejít podzimnímu nachlazení? Začněte u oblečení!

by redakce
Jak předejít podzimnímu nachlazení? Začněte u oblečení!

Listy na stromech mění barvu a opadávají, na stromech dozrávají jablka a hrušky. Ráno bývá chladno, během dne teploty dosahují příjemných hodnot, přece jenom už to ale není to, na co jsme byli zvyklí z léta. Není se čemu divit, že stačí málo a prochladneme. Nachlazení na sebe pak nenechá dlouho čekat. Co s tím? Jak podzimnímu nachlazení předejít?

Sychravé počasí přeje šíření bacilů

Na podzim není o rýmu, kašel nebo jiné nemoci nouze, bacily se šíří ohromnou rychlostí. Nachlazení k podzimu prostě patří stejně jako ty barevné listy na stromech, o tom není pochyb. Známe ho i pod pojmy jako rýma, nasofaryngitida, rinofaryngitida a další. Všechna tato onemocnění mají virový původ a snadno se šíří, mezi nejčastější příznaky patří kašel, rýma, horečka a bolest v krku.

Nejúčinnější je prevence

Kdo by chtěl zrovna teď ležet v posteli pod peřinou, popíjet horký čaj a nudit se? Pár dnů se to dá zvládnout, ale týden? To už bychom se ukousali nudou. Přitom právě zhruba za týden až deset dní ustoupí většina příznaků nachlazení.  Kdo se mu chce vyhnout, ten musí být vždy o krok napřed.

Tip číslo jedna: Dobře se oblékněte

Ráno je chladno, že by člověk skoro oblékl zimní bundu, odpoledne ale svítí sluníčko, takže se raz dva zpotíme. Pak už stačí bundu rozepnout, ofoukneme a druhý den máme plný nos a škrábe nás v krku. Na podzim je obzvlášť důležité vědět, jak se oblékat.

 • První vrstvu by mělo tvořit termoprádlo, které rychle odvede pot od těla a vy zůstanete pěkně v suchu.
 • Druhá vrstva je zateplovací, může mít třeba podobu fleecové mikiny, kterou snadno a rychle sundáte, když vám bude příliš teplo. Do dalších vrstev dobře odvádí vlhkost, zároveň i hřeje.
 • Třetí vrstva pak má ochránit před vnějšími vlivy jako je vítr, déšť a chlad. Ideální je nepromokavé oblečení, které neprofoukne, ale je prodyšné a hřeje.

Víte, že na podzim je jako stvořené třeba spodní prádlo z merino vlny? I když si vlnu spojujeme spíš se zimou, v tomto případě oceníte kousky z merina i na podzim.

Merino je jemnější a měkčí než klasická bavlna, získává se ze srsti ovcí merino, které jsou typickými obyvateli pastvin na Novém Zélandu a v Austrálii. Odolává teplotám od -20 °C až do +35 °C a na těle je skoro neucítíte.

Rozhodně nebude kousat jako klasická vlna a má hromadu dalších pozitivních vlastností, které na podzim přijdou vhod. Mezi ně patří:

 • Odolnost vůči zápachu, který pohlcuje, ale uvolní ho až při praní.
 • Má antibakteriální účinky, takže v ní bakterie nový domov nenajdou.
 • Snadno uvolňuje vodu, takže když prádlo z merina vyperete, rychle uschne.
 • Odolává krčení, takže není třeba oblečení žehlit.
 • Merino je prodyšné a dobře saje pot.
 • Pyšní se báječnými termoregulačními vlastnostmi.
 • Je ideální pro vrstvení oblečení.
 • Merino se dá prát v pračce při nízkých teplotách, nesráží se a snadno pouští skvrny.
 • Je šetrné i k citlivé pokožce.
 • Chrání před škodlivým UV zářením.

Tip číslo dva: Posilujte svoji imunitu

Už před příchodem podzimu je ideální začít na posílení imunity pracovat, ani teď ale není nic ztraceno. Zdravá strava by měla být naprostým základem, v období, kdy tělo potřebuje zvýšený přísun vitamínů a minerálů ale nestačí. Na pomoc si musíme přizvat i doplňky stravy.

Mezi osvědčené vitamíny, které posílí imunitu patří vitamín C, ještě lépe v kombinaci se zinkem. Dalším osvědčeným pomocníkem je echinacea nebo různé multivitaminové doplňky stravy.

Náš tip: Pokud vám nevadí česnek, zařaďte ho na jídelníček. Jeho antibakteriální účinky jsou známé už dlouhé roky.

Tip číslo tři: Nezapomínejte na pohyb ani odpočinek

I když venku panuje nevlídné počasí, neměli bychom zapomínat na pohyb na čerstvém vzduchu. Ten posílí náš kardiovaskulární i imunitní systém, rozproudí celé tělo a zlepší vám i náladu. No a když mluvíme o pohybu, zapomenout nesmíme ani na dostatečný odpočinek. Když budeme unavení a vysílení, imunitě rozhodně neprospějeme. Najděte si chvilku na sebe, dobře se každý den vyspěte.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.