Jak posílit svoje kosti?

by redakce
5 minutes read
Jak posílit svoje kosti. Vápník (Ca) a zdravé kosti.

Je podstatné, abys měl(a) silné kosti, zvláště když stárneš. Lidé, kterým je víc než 85 let, mají 15x větší riziko zlomeniny kyčle než ti, kterým je pod 65 let. Naneštěstí se snižují funkce enzymů a vstřebávání živin, když přesáhneš 40 let. To se ještě urychlí po šedesátce. A přesto jsou věci, které může udělat každý, v každém věku, aby zlepšil kvalitu své kostní hmoty.

Strava

Jez hodně zeleniny, syrové a dušené bez oleje. Ti, kteří mají umělý chrup, mají tendenci nejíst zeleninu, která se špatně jí. Výsledkem toho je, že mají nedostatek hořčíku a vápníku. Měli by jíst zeleninové polévky, draslíkové vývary (zeleninový vývar s bramborovými slupkami), a denně pít zeleninové šťávy.

Hodně vápníku obsahují mrkvové šťávy a brokolice. Dále jez hodně rýže natural, kapusty, tuřín, malé bílé fazolky, sezam, řasu spirulinu a jiné zelené listové zeleniny.

Ze zrnin jez více amaranth a quinou. Nejez pouze ovoce. Jez mořské řasy, které mají vysoký obsah minerálů. Pij šťávu z mladého ječmene či jiných travin, zelené nápoje a jiné nápoje plné chlorofylu. Pro zdravé kosti je také potřebná síra, kterou obsahují ve velké míře česnek a cibule. Dobře kousej, aby vše mohlo být dobře vstřebáno.

Minerály

V krvi musí být neustále určitý obsah vápníku. Pokud se z nějakého důvodu tento obsah sníží, začne se vápník uvolňovat z kostí, aby byl dodán tam, kde je ho potřeba. (Toto platí zvláště při těhotenství a kojení.) Kosti začnou řídnout a kostní hmoty ubývá, jsou křehké.

Hlavním problémem je nedostatek vápníků po dlouhá léta. Dalším problémem je neschopnost tento vápník vstřebat, jako třeba nevyrovnaný příjem vápníku a fosforu, nedostatek cvičení, nedostatek určitých hormonů nebo nadměrné množství bílkovin.

Jak jsme si již řekli, používají se nejrůznější vápníkové suplementy. Vyzkoušej si, jak budou reagovat v tvém žaludku. Dej vápníkovou tabletu do sklenice octu, pokud do třiceti minut není celá rozpuštěná, tak se nerozpustí ani v tvém žaludku!

Pokud máš nedostatek žaludečních kyselin (HCl), může to být způsobeno špatným vstřebáváním vápníku (a jiných minerálů). Proto je někdy potřebné před každý jídlem místo umělých HCl suplementů užívat šťávu z citronu.
Důležitý je také dostatek pohybu, i pokud jsi nemocný, nebo dokonce si léčíš zlomeninu.
Podstatný je i dostatek draslíku a vitaminu C, který se nazývá buněčným cementem.

Vitamíny

Důležitý je vitamin D a to zvláště pro starší lidi. Můžeš ho jednoduše získat, pokud dovolíš v míře slunečním paprskům působit na tvou kůži. Vitamin D je vlastně hormon, který začne tvá kůže poté produkovat a může si ho v těle uchovat pro dobu, kdy je nedostatek slunce, např. v zimě.

Dále je to vitamin A, který je také potřebný pro správné zažívání a vstřebávání živin, stejně jako hraje svou roli v růstu kostí.
Vitaminy skupiny B, vitamin K (nalézá se v vojtěšce alfalfa, zelenině a jiných potravinách s chlorofylem) jsou potřebné pro syntetizaci speciální proteinové složky osteocalcin, který pomáhá vápníků se udržovat v kostech.

Kyselina listová pomáhá zabraňovat, aby se z esenciálních aminokyselin vytvářel jedovatý homocystein. To by poté pomohlo k vytváření osteoporosy. Alkohol, tabák a orální kontraceptiva (hormonální antikoncepce) zvyšují nedostatek kyseliny listové.

Bylinky

Přeslička je dobrým zdrojem křemíku, který je potřebným minerálem pro formování kostí. Spolu s ovesnými klasy je doporučován jako úžasný zdroj křemíku. Až k vám přijde návštěva, odpočiňte si společně nad výborným čajem z ovesných otrub.

Pro dobré kosti je dále dobrá vojtěška, kostival a jilm habrový.

Jakého jídla se vyvarovat?

Následující jídla uvolňují z těla vápník a jiné minerály dřív, než mohou být vstřebány, nebo je dokonce uvolňují z kostí: bílý cukr, čokoláda, kofein a alkohol. Při použití octu a kyselin masa vzniká problém, že na rozdíl od ostatních kyselin, které se později mění na zásadité formy, tyto zůstávají i nadále kyselé (puriny, kyselina močová atd.).

Množství bílkovin, které člověk sní, ovlivňuje obsah vápníku v jeho těle, neboť pro jejich vstřebání je potřeba množství vápníku, který se při nedostatku ve stravě z těla uvolňuje. Proto mají eskymáci nižší hodnoty kostní hmoty než Evropané.
Nejez velké množství tuků, čím je tuk tvrdší, tím je to horší. Nejez velká jídla, nepřejídej se. Pokud jíš hodně cukru, tvůj vápník odchází nevyužit močí ven. Snaž se nepít chlorovanou vodu a kofeinové nápoje, jako je coca-cola apod.

Čokoláda obsahuje kyselinu šťavelovou a ta zabraňuje vstřebávání vápníku.

Některá jídla obsahují zpomalovač vstřebávání vápníku, solanin. To jsou rajčata, lilek, papriky, tabák a zelené brambory.

Čemu dalšímu se vyhnout?

Vyhýbej se chladu. Krysy, které prožívají chlad a stres mají slabé kosti.

Fluorid sodný, který se kdysi podával při osteoporose, je dnes znám jako škodlivý. Zatímco zvyšuje kostní hmotu v páteři, kvalita kostí je velmi snížená. Ženy, které toto užívaly, měli mnohem větší riziko zlomeniny, než ty, které braly placebo.

Dostatek fluoru máme ve stravě a ne v fluorizované vodě nebo tabletách.

Léky jako třeba diuretika snižují vstřebávání vápníku.

Neber samotný estrogen. Toto tě vystavuje velkému risku rakoviny, ačkoliv to zvyšuje kostní hmotu. Zvyšuje riziko rakoviny prsu, mrtvice a taky srdečního infarktu.

Pokud bereš hormony pro štítnou žlázu (thyriod), zvyš svůj příjem vápníku o 25-50%.

Starší lidé, kteří používají uklidňující prostředky (sedativa) mají mnohem větší riziko zlomenin a to až o 70%.

Pohyb

Pohyb zpevňuje vnitřní část kostí tím, že vytváří hustější vnitřní propletení. Je potřeba pravidelné zátěžové cvičení, jako třeba chůze. Takto se mohou dobře ukládat veškeré minerály. Proto starší lidé díky nedostatku pohybu trpí nedostatkem vápníku.

Pohyb venku také umožňuje získání vitaminu D a zpevňuje svalstvo.

NASA experti uvádí, že nejlepší aktivitou pro člověka je gravitační cvičení: chůze nebo běh. Pokud ve staří nepůsobíš proti gravitaci (protože sedíš na židli nebo ležíš v posteli), máš mnohem větší tendenci ztrácet kostní hmotu.

Při zkoumání kostí, které musely být dány do sádry nebo jiných zpevňovacích pouzder, byla vždy prokázána místní osteoporosa. Proto musí mít zdravé části těla dostatek pohybu!

Autor: aka Naše zdraví

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.