Využití a aplikace čárklu (charcoalu, dřevěného uhlí)

by redakce
6 minutes read
Využití a aplikace čárklu (charcoalu, dřevěného uhlí)

Čárkl je v dnešní době dostupný v prodejnách zdravé výživy a lékárnách. Čárkl se prodává v prášku nebo tabletách či kapslích.

Tablety mají jen asi poloviční účinnost díky obsahu přidaných látek, jak je škrob a látky ke stmelení tablety. Dobré je tyto tablety dobře rozkousat. Kapsle jsou pouze práškový čárkl v kapsli, která se např. v Americe vyrábí pouze z rostlinného materiálu, na rozdíl od Česka.

Prášek čárklu se užívá rozmíchaný ve sklenici s vodou. Poměr ústní dávky je jedna polévková lžíce prášku nebo 4 kapsle anebo 8 tablet. Je lepší čárkl jíst mezi jídly. Obsah snězené stravy má redukční vliv na účinek čárklu. Tak stejně i žluč.

Větší množství vnitřního užití čárklu může způsobit zácpu. Tomu se dá lehce předejít konzumací několika polévkových lžic nerozmixovaného nenamočeného lněného semínka a pitím vody.

Není potřeba se bát čárkl užívat, ať vnitřně nebo z venku, protože nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky a jeho použití je velmi jednoduché.

Níže uvádím jen několik z mnoha aplikací čárklu:

Otrava užitím jedu nebo poštípání či pokousání jedovatým zvířetem či rostlinnou

Při ústním užívání čárklu nebyly zjištěny žádné problémy, i když byl užíván pravidelně několik týdnů. Při použití čárklu jako protijedu je velmi dobré sníst dvounásobnou hmotnost čárklu než byla hmotnost jedu. V takovémto případě lze někdy těžko zjistit, kolik jedu bylo požito, proto platí raději více než méně. A tak vezmi raději desetinásobnou dávku.

Čárkl na sebe velmi těžko váže jakékoliv živiny. Takže při otravě solí je potřeba vzít opravdu velmi velké dávky čárklu.
Důležité je podat čárkl velmi rychle, tím se zvyšuje jeho účinnost. Jeho účinek je úžasný i jako protijed na kobří jed. Při otravě aspirinem je také potřeba podat čárkl čím dřív.

Při poštípání okamžitě umyjte postiženou část a poté přiložte obklad s čárklem. Je to vynikající prostředek při poštípání červenými mravenci, včelou, komárem, sršní, jedovatým hadem, jedovatým pavoukem či jiným hmyzem. A to i u lidí, kteří mají na hmyz alergii. V takových případech je nutné okamžitě začít dávat obklady, stejně jako i vypit čárkl s vodou, aby nedošlo k anafylaktickému šoku. Zabrání se tak i otoku a bolesti (např. sršeň). Totéž platí i při otravě houbami.

Průjem, střevní problémy, plynatost

Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Při takovýchto problémech je důležité jíst suché lněné semínko (viz výše).

Pro uklidnění nadýmání si vezmi polévkovou lžíci do sklenice vody a zapij to ještě jednou sklenicí vody. Toto použij i při průjmu a klidně několikrát za den zopakuj.

V případě vážné koliky nebo neobvyklého chronického zánětu střev rozmíchej čárkl ve vodě, nechej usadit několik hodin a poté vypij pouze svrchní část zkalené vody. Tento svrchní roztok můžeš použít i jako vnitřní střevní nálev (klystýr).

Infekce

Čárkl adsorbuje (váže na sebe) bakterie, viry, toxiny a hormony. Je to proto úžasný pomocník při desinfekci vnější i vnitřní. Takto snižuje otok postižené oblasti a vstřebává tekutiny infekce (jako je hnis) a jiné produkty zánětu. V případech vnější infekce je potřeba užívat i uhlí vnitřně, protože vnější projev je pouze výsledkem vnitřních reakcí.

Čárkl proniká do vnitřních orgánů i do lymfatických uzlin

Při obyčejné infekci dýchacích cest je dobré pít čárklový roztok spolu s obklady na postižené oblasti. To stejné platí při zvětšení a zánětu lymfatických uzlin.

Čárkl je velmi užitečný i při léčbě infekcí očí a uší. Při takovýchto problémech si přikládej obklad každou půl hodinu pro udržení stálé teploty. Takto se léčí i zápal středního ucha, či celulitida na tváři či záněty vnějšího ucha i kdekoliv jinde na tváři. Obklady stále navlhčuj a měň.

Žloutenka

Čárkl je ohromně účinný při novorozenecké žloutence. Neboj se podávat svému děťátku hned po narození roztok čárklu ve flašce, aby přešel přes savičku (dudlík). Velice rychle dojde ke snížení bilirubinu v séru, jehož přebytek právě žloutenku způsobuje. To se stává zvláště předčasně narozeným dětem. Nemají ještě dostatečně zralá játra, která by dobře vstřebávala rozkládající se krvinky.

Novorozenecká žloutenka je vážná dokonce smrtelná nemoc, proto je velmi důležité okamžitě nasadit léčbu. Čárkl na sebe váže bilirubin Úplně stačí 2-3 čajové lžičky denně. Můžeme začít již několik hodin po narození. Pokud začneme po 2 hodinách, bude to mít mnohem větší účinek než až po 15, protože první hodiny jsou pro cirkulaci bilirubinu v těle rozhodující. Takto se dá zabránit často nutné výměně krve.

Očkování zvláště u dětí

Při očkování tělo do sebe dostává velmi škodlivé látky, které často způsobí trvalé zdravotní postižení, dokonce i smrt. Pokud nejsme schopni se očkování vyhnout, a to zvláště u dětí, mějme připravený ihned obklad s čárklem na místo vpichu a také ho dejme dítěti vnitřně. Toto zabrání jakékoliv nepříjemné reakci, horečkám, bolesti, otoku atd. A také zneškodní očkované nevhodné látky.

Jak podávat čárkl dětem:

Pokud miminko pít nechce, přiložte k bradavce hadičku, kterou se dá sát čárklový roztok, a dítě při kojení automaticky bude sát do sebe i čárkl. Taky je dobré pomazat bradavku čárklem nebo děťátku během kojení vždy dát trochu hustého čárklu s vodou na prstu (pozor na vdechnutí).

U starších miminek můžeme dát čárkl rozmačkaný s banánem. Děti ještě nemají averzi vůči černé barvě a to i batolata. V akutním případě např. při otravě je velmi účinné rozmíchat čárkl s medem. Neboj se použít velký poměr čárklu a banánu nebo medu.

Dítě to nepozná a nebude muset sníst takto velké množství připraveného léku. Dvouleté děti již mohou bez problému jíst a kousat čárklové tablety.

Je dobré jim to čas od času dát, jen tak z prevence, aby si na čárkl zvykly a v akutním případě jim nedělalo problém sníst větší množství. A to třeba v případu užití petroleje, benzínu, jaru a dalších jedovatých látek nebo při otravě houbami.

Jaterní choroby

Použij obklady i vnitřní užití čárklu několikrát denně. Při akutním selhání jater je potřeba užívat velká množství čárklu.

Bolest

Při bolesti použij obklady. A to při bolestech břicha, krku, ucha, modřinách, artritidě, bolesti zubů atd.

Ženské problémy

Při poporodních infekcí je velmi užitečné dávat čárkl jak ústy, tak taky po umytí do pochvy. Toto je velmi užitečné i při horečkách po porodu, kvasinkových infekcích, rakovině, vředech. Je nutno udržovat hygienu při aplikací do pochvy (aplikátoru, rukou, vody…). Nikdy dovnitř nepoužívej čárklové tablety, jelikož obsahují nerozpustné látky. Aplikovat můžeš pomocí aplikátorů, injekční stříkačky, nebo předem připravených zmrzlých hustých čárklových roztoků… Pozor na zašpinění prádla při aplikaci, ale také ještě několik dní poté.

Hemeroidy

Použij obklady z venku i vnitřní užívání.

Jak udělat obklad s čárklem?

Pro lepší aplikaci je pro obklad zvláště na větší plochu dobré použít také rozemleté lněné semínko. Smíchej několik lžic tohoto mletého semínka se stejným množstvím práškového čárklu. Zamíchej ve skleničce s vodou a nechej asi čtvrthodinu stát. Můžeš i trošku zahřívat, aby to lépe ztuhlo.

Pro velký obklad si připrav utěrku a na ní ještě papírovou utěrku na kterou nanes tuto směs asi do vrstvy jednoho centimetru. Přikryj další papírovou utěrkou nebo ubrouskem. Nezapomeň nechat dvoucentimetrové volné čisté okraje po obvodě, aby směs nevytékala. Přilož na postižené místo, zakryj kouskem igelitu, který překryje celý obklad. A zakryj ještě starou utěrkou a připevni jemně obvazem. Nech působit až deset hodin. Poté umyj a vytři starým ručníkem.

Pro malý obklad rozmíchej lžíci s několika kapkami či lžičkami vody a natři na obklad (třeba papírový kapesník). Potom přilož na potřebnou část těla a jemně přitiskni. Přikryj kouskem ustřiženého sáčku, aby přesahoval obklad a kolem dokola oblep leukoplastí nebo náplastí. To je vhodné třeba po očkování, poštípání hmyzem, při vřídkách apod. Při použití na hlavě použij k přidržení starou čepici. Při použití na dlani použij starou rukavici. Při použití na noze použij starou ponožku.
Pokud nemáš práškový čárkl, rozdrob do vody tabletu či vysyp kapsli. Obklad musí dobře přiléhat k pokožce.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.