Čajovníkový olej je získáván parní destilací z listů stromu Melaleuca alternifolia, a rostliny pocházející z Austrálie.V historii se listy z toho stromu používaly na čaj, proto vznikl název olej z čajovníku. Část, která se používá jako lék, je olej získaný z listů.
Latinský název: Melaleuca alternifolia
Jiné názvy: Melaleuca olej, Australský čajovníkový olej
Obsah článku
Proč lidé používají čajovníkový olej?
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol), díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální.
- Akné
- Atletická noha
- Lupy
- Vaginitida (zánět pochvy)
- Moučnivka
- Nemoc ozubice
- Jako antiseptikum
- Vředy
- Vši
- Ekzém
- Lupenka
- Kvasinkové infekce
- Kožní infekce způsobené zlatým stafylokokem
Zdroje oleje z čajovníku
Olej z čajovníku je většinou k dostání jako čistý olej. Je také součástí mastí, krémů, pleťových mlék, mýdel a šampónů. Čajovníkový olej by neměl být zaměňován za čínský čajovníkový olej, kajeputský olej, kanucký olej, manucký olej, ti čajovníkový olej a niauouli olej.
Co mluví pro olej z čajovníku ?
Je zde pouze pár starších klinických testů, které se zabývaly účinkem olej z čajovníku na lidi.
Atletická noha
Náhodný kontrolovaný test prokázal jako řešení čajovníkový olej ve 25% případů, v druhé skupině 50% řešení čajovníkovým olejem a placebo efekt v 158 případech u lidí s atletickou nohou. Po aplikaci dvakrát denně po dobu 4 týdnů dvě skupiny, které používaly čajovníkový oleje, byly významně účinnější než placebo efekt.
V 50% skupině čajovníkového oleje se 64% lidí vyléčilo, ve srovnání s 31% ve slupině placebo efektu. Čtyři lidi, kteří používali čajovníkový olej studii přerušili, protože se u nich objevila dermatitida (která se zlepšila když přestali používat olej z čajovníku). Kromě toho se neobjevily žádné nežádoucí účinky.
Plísňová infekce u prstů na nohou
Náhodný kontrolovaný test uveřejněný v Journal of Family Practice vzal v úvahu aplikaci čajovníkového oleje u 177 lidí s plísňovou infekcí prstů na nohou. Po 6 měsících došli k závěru, že olej z čajovníku je stejně účinný jako clotrimazol (proti plísňová mast).
Další náhodný kontrolovaný test prokázal účinnost a bezpečnost krému obsahujícího 5% čajovníkový olej u 60 lidí s plísňovým onemocněním na prstech u nohou. Po 16 týdnech se u 80% lidí používajících tento krém prokázalo významné zlepšení ve srovnání s nikým ve skupině s placebo efektem. Mezi vedlejší účinky patřily mírné záněty. .
Třetí studie sledovala 100% čistý čajovníkový olej ve srovnání s clotrimazolem (proti plísňová mast) u 112 lidí s plísní na prstech u nohou. Olej z čajovníku byl stejně tak účinný jako antimykotikum.
Akné
Nezávislá kontrolní studie provedená Dermatologickým oddělením Královské nemocnice prince Alfréda v Austrálii porovnával účinnost a snášenlivost 5% gelu z čajovníkového oleje s 5% benzoylperoxidovým krémem u 124 lidí s mírným nebo středně těžkým akné. Lidé v obou skupinách prokázali značné zlepšení na zanícených a nezanícených postižených místech (otevřené a zavřené rány) po tříměsíčním období, i když byl olej z čajovníku méně účinnější než benzoylperoxid. Sice to čajovníkovému oleji z počátku trvalo déle, než začal být účinný, bylo zde však méně vedlejších účinku. Ve skupině používající benzoylperoxid mělo 79% lidí vedlejší účinky jako je svědění, bodání, pálení a suchost. Badatelé došli k závěru, že ve skupině používající olej z čajovníku bylo mnohem méně vedlejších účinků.
Lupy
Nezávislá studie zjistila pozorovala jak působí používání šampónu s 5% čajovníkovým olejem u 126 lidí s méně nebo středně hodně lupy. Po 4 týdnech šampón z čajovníkového oleje značně snížil příznaky lupů.
Bezpečnostní informace
Jedna studie ukazuje, že olej z čajovníku může měnit hladinu hormonů. Existují tři případy nevysvětlitelného zvětšení prsní tkáně u chlapců. Lidé hormonálně citlivější, lidé mající rakovinu, těhotné nebo kojící ženy by neměly používat olej z čajovníku, pokud mají jinou možnost přírodní léčby.
Občas se mohou objevit alergické reakce, počínaje mírnými dermatitidami až po těžké puchýře. U někoho může čajovníkový olej zapříčinit podrážděnou kůže, zčervenání, a svědění.
Čajovníkový olej by se neměl užívat vnitřně ani v malých dávkách. Může způsobit zhoršenou imunitu, průjem a potenciálně smrtelnou depresi centrálního nervového systému (přílišnou spavost, zmatek, koma).
Olej z čajovníku v zubních pastách a ústních vodách je obecně považován za neškodný, protože se nepolyká.
Neužívejte čajovníkový olej, když jste těhotná nebo kojíte.
Dejte jej pryč z dosahu dětí a zvířat!
Zdroj:
Bassett IB, Pannowitz DL, Barnetson RS. A comparative study of tea-tree oil versus benzoylperoxide in the treatment of acne. Med J Aust. (1990) 153 (8): 455-458.
Buck DS, Nidorf DM, Addino JG. Comparison of two topical preparations for the treatment of onychomycosis: Melaleuca alternifolia (tea tree) oil and clotrimazole. J Fam Pract. (1994) 38 (6): 601-605.
Crawford GH, Sciacca JR, James WD. Tea tree oil: cutaneous effects of the extracted oil of Melaleuca alternifolia. Dermatitis. (2004) 15 (2): 59-66.
Hammer KA, Carson CF, Riley TV, Nielsen JB. A review of the toxicity of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil. Food Chem Toxicol. (2006) 44 (5): 616-625.
Henley D, Lipson N, Korach K, Bloch C.
Prepubertal Gynecomastia Linked to Lavender and Tea Tree Oils. „New England Journal of Medicine“, Feb. 1, 2007.
Morris MC, Donoghue A, Markowitz JA, Osterhoudt KC. Ingestion of tea tree oil (Melaleuca oil) by a 4-year-old boy. Pediatr Emerg Care. (2003) 19 (3): 169-171.
Satchell AC, Saurajen A, Bell C, Barnetson RS. Treatment of interdigital tinea pedis with 25% and 50% tea tree oil solution: a randomized, placebo-controlled, blinded study. Australas J Dermatol. (2002) 43 (3): 175-178.
Satchell AC, Saurajen A, Bell C, Barnetson RS. Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo. J Am Acad Dermatol. (2002) 47(6) :852-855.
Syed TA, Qureshi ZA, Ali SM, Ahmad S, Ahmad SA. Treatment of toenail onychomycosis with 2% butenafine and 5% Melaleuca alternifolia (tea tree) oil in cream. Trop Med Int Health. (1999) 4 (4): 284-287.