Hlavní Zdraví Pitný režim a kdy je správný čas pro pití vody?

Pitný režim a kdy je správný čas pro pití vody?

by redakce
Pitný režim a kdy je správný čas pro pití vody?

Dostatečný příjem vody (pitný režim) je nutný pro správné fungování všech buněk, tkání a orgánů. Zbytky po rozpadu tuků a toxiny se odplavují potem, stolicí a močí. Jestliže přijímáme málo tekutin, tělo začíná byt dehydratované a tělo nemůže vylučovat toxiny.

Kolik tekutin denně vypít?

Denně byste měli vypít 0,25 – 0,40 l. / 10 kg váhy. Mezi nejlepší tekutiny patří čista voda, následně pak ovocné čaje, ředěné ovocné džusy a omezeně minerální vody. Zcela nevhodné jsou sycené limonády (např. 0,33l plechovka slazeného nápoje může mít stejnou kalorickou hodnotu jako 14 kostek cukru!).

Při dostatečném přísunu tekutin se budete cítit svěže a Vaše tělo se bude zbavovat lépe toxických látek. Tekutiny jsou důležité i z důvodu čištění ledvin.

V době od 4 hod. do 12 hod. je tzv. období vylučování, a proto je v tomto čase zapotřebí pít nejvíce. Když není dost vody, odpad (toxické látky) se špatně vylučuje. Vaše ledviny musí vylučovat koncentrovanou moč, což je často příčinnou rakoviny močového měchýře, a když není dost vody, vaše ledviny se doslova zanesou jako síto.

Pít vodu před, při či po jídle?

Ideální je napít se 20-30 minut před jídlem. Po hodině až dvou hodinách po jídle.

Ovocné šťávy a džusy by se neměly pít po jídle, ale vždy jen na lačno a ředěné vodou. V plném žaludku začnou velmi rychle kvasit a vznikají z nich produkty z kvašení – alkoholy, i metylalkohol, který se dostává do krve a může způsobovat, kromě jiného, i silné bolesti hlavy. Měli bychom na lačno vypít alespoň 1 sklenici vody a nejlépe ihned po probuzení. Naučte se vodu pít vždy před jídlem a ne po jídle, čímž zředíte žaludeční šťávy a snižujete tak jejich účinnost.

Nedostatečný pitný režim

Nedostatek tekutin způsobuje ukládání tuků, poruchy trávení, bolesti hlavy, podrážděnost, slabost, únavu, závratě, suchou pokožku a zvýšenou tvorbu vrásek, ochabování svalstva a přispívá ke zvyšování hmotnosti. Voda má nejlepší močopudný účinek a nejlépe vyplavuje nežádoucí látky z mezibuněčného prostoru. A pozor, nedostatek tekutin v mezibuněčném prostoru je považován i za příčinu stárnutí.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.