Hlavní Byliny Kopřiva jak se dá užívat, léčebné účinky – co a jak léčí kopřiva?

Kopřiva jak se dá užívat, léčebné účinky – co a jak léčí kopřiva?

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Kopřiva - co vše kopřiva dvoudomá obsahuje, jak se dá kopřiva také užívat, léčebné účinky kopřiv.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva patří do skupiny bylinek, které mají velké množství léčivých účinků. Má jednak využití v kuchyni, ale také v léčitelství. Kopřiva je výborným lékem v léčbě vyrážky, lupénky a dalších kožních onemocnění.

Po přečtení tohoto webu se dozvíte veškeré informace o kopřivě dvoudomé, zjistíte jaké má účinky na naše zdraví a jak se užívá.

Kopřiva jako bylinka

Kopřiva patří k nejčastěji užívaným bylinkám u nás a má široké možnosti využití. Kopřiva se jednak užívá v kuchyni, kdy ji můžeme přidávat do různých pokrmů a také má široké využití ve farmakologii a léčitelství.

Kopřiva a co to je?

Kopřiva je bylinka, která může být vysoká až 100 cm a nacházíme ji na polích, lesích či příkopech. Je tvořena zelenými listy a celé její tělo je pokryto žahavými chloupky, na které když sáhneme, tak pálí. Kopřiva roste přibližně od května do října, záleží na krajích a teplotě.

Kopřiva a co obsahuje?

Kopřiva obsahuje velké množství c látek a látek potřebných pro náš organismus.

Kopřiva a chlorofyl

Chlorofyl – neboli zelené barvivo, působí proti zánětům, dokáže rychle hojit chronické rány, preparáty z ní se užívají i k léčbě dekubitů. Výborné účinky i u popálenin.

Kopřiva a kyselina křemičitá

Kyselina křemičitá se podílí na snižování krevního tlaku a také snižuje hladinu krevního cukru – glykemie. Působí také močopudně.

Další látky obsažené v kopřivě

Mezi další látky patří vitamíny, zvláště vitamín B1 a vitamín C.

  • Třísloviny – působí proti krvácení
  • Minerály – draslík
  • Flavonoidy – diuretický účinek
  • Histamin, serotonin, kyselina octová, kyselina pantotenová, vosk a také pryskyřičný sekret.

Kopřiva a využití

Kopřivu lze využít jednak v potravinářském průmyslu, ale i v kosmetickém. Dále najde velké uplatnění ve farmakologii a léčitelství.

TIP: Další informace o kopřivě z pohledu zdraví

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.