Obsah článku
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva patří do skupiny bylinek, které mají velké množství léčivých účinků. Má jednak využití v kuchyni, ale také v léčitelství. Kopřiva je výborným lékem v léčbě vyrážky, lupénky a dalších kožních onemocnění.
Po přečtení tohoto webu se dozvíte veškeré informace o kopřivě dvoudomé, zjistíte jaké má účinky na naše zdraví a jak se užívá.
Kopřiva jako bylinka
Kopřiva patří k nejčastěji užívaným bylinkám u nás a má široké možnosti využití. Kopřiva se jednak užívá v kuchyni, kdy ji můžeme přidávat do různých pokrmů a také má široké využití ve farmakologii a léčitelství.
Kopřiva a co to je?
Kopřiva je bylinka, která může být vysoká až 100 cm a nacházíme ji na polích, lesích či příkopech. Je tvořena zelenými listy a celé její tělo je pokryto žahavými chloupky, na které když sáhneme, tak pálí. Kopřiva roste přibližně od května do října, záleží na krajích a teplotě.
Kopřiva a co obsahuje?
Kopřiva obsahuje velké množství c látek a látek potřebných pro náš organismus.
Kopřiva a chlorofyl
Chlorofyl – neboli zelené barvivo, působí proti zánětům, dokáže rychle hojit chronické rány, preparáty z ní se užívají i k léčbě dekubitů. Výborné účinky i u popálenin.
Kopřiva a kyselina křemičitá
Kyselina křemičitá se podílí na snižování krevního tlaku a také snižuje hladinu krevního cukru – glykemie. Působí také močopudně.
Další látky obsažené v kopřivě
Mezi další látky patří vitamíny, zvláště vitamín B1 a vitamín C.
- Třísloviny – působí proti krvácení
- Minerály – draslík
- Flavonoidy – diuretický účinek
- Histamin, serotonin, kyselina octová, kyselina pantotenová, vosk a také pryskyřičný sekret.
Kopřiva a využití
Kopřivu lze využít jednak v potravinářském průmyslu, ale i v kosmetickém. Dále najde velké uplatnění ve farmakologii a léčitelství.
TIP: Další informace o kopřivě z pohledu zdraví