Hlavní Byliny Dobou ověřené recepty z léčivých rostlin

Dobou ověřené recepty z léčivých rostlin

by redakce
Dobou ověřené recepty z léčivých rostlin

Nabízíme několik dobou ověřených receptů, které si snadno můžete doma připravit. Jednotlivé léčivé rostliny koupíte v lékárně nebo v specializovaných obchodech (bylinkářství). Tam pak najdete nejen sušené části rostlin, ale i již z nich vyrobené tabletky, masti, šťávy či další přípravky, kterým se odborně říká fytofarmaka.

Léčivé rostliny působí na naše tělo většinou mírněji a šetrněji než léky synteticky připravené. Užívání bylinek je proto výhodné zvláště při drobných a stále se opakujících potížích a u starších pacientů, jejichž tělesná aktivita a přizpůsobivost bývá omezená a zpomalená. Také u dětí pak nejsou tak zatěžovány jejich teprve vyvíjející se orgány. Zároveň se často jedná i o léčbu podstatně méně zatěžující naši peněženku.

Jak se připravují léky z léčivých rostlin

Odvar (čaj)

Drogu přelijeme studenou vodou a uvedeme do varu. Kořeny a kůru vaříme 1/2-1 hod., Ostatní části rostliny 10-15 min. Byliny obsahující silice ( máta, mateřídouška, meduňka, heřmánek, šalvěj, kozlík, pelyněk, řebříček, chmel ) přidáváme až po uvaření a necháme v odvaru 5 min. pod pokličkou pařit. Odvar scedíme. Vody dáváme o1/3 více (při 10 minutách varu) nebo dvojnásobné množství (při jednohodinovém varu), než kolik potřebujeme odvaru.

Nálev (čaj)

Drogu navlhčíme, aby se lépe smáčela, přelijeme vařící vodou a necháme 15 min. pod pokličkou pařit. Po vychladnutí scedíme.

Výluh

Drogu přelijeme studenou vodou a necháme 24 hod. stát. Scedíme.

Recepty z léčivých bylin

Bodnutí hmyzem – Jitrocel kopinatý

Používáme rozmělněné čisté listy nebo šťávu z nich na otoky po bodnutí hmyzem a na krvácející drobná poranění.

Bradavice – Vlaštovičník

S velmi dobrým výsledkem se odedávna potírají bradavice čerstvou šťávou z vlaštovičníku. Šťávu musíte kápnout přímo na bradavici, jinak na šatech či kůži zanechává těžko odstranitelné skvrny.

Cukrovka – Čaj z listu borůvky

2 lžičky řezaných listů na 0,3 l vody, 10 minut povaříme. Popíjíme chladný 2 šálky denně.

Čištění krve – Odvar z jahodníku

2 lžičky řezaného sušeného listu na 0,25 l vody, 10 minut povaříme a necháme 15 minut ustát. Lidové léčitelství doporučuje 2 šálky denně i při chorobách jater a ledvin.

Dna – Čaj z jalovce

2 lžičky drcených suchých plodu zalijeme 0,25 l studené vody a necháme přes noc vyluhovat. Pijeme i jako prostředek močopudný 2 šálky denně.

Hemeroidy – Odvar z dubové kůry

3 lžičky sušené drcené kůry na 0,25 l vody, 15 minut se povaří a nechá vychladnout. Používáme jako sedací koupel každý večer.

Jaterní onemocnění – Protizánětlivý čaj z řepíku

2 lžičky sušené řezané natě na 0,25 l vody. Necháme přejít varem a 15 minut stát. Popíjíme 2-3 šálky denně.

Kašel – Jitrocelový sirup

Libovolné množství sušených listů jitrocele kopinatého rozřežeme, vložíme do kamenné, skleněné nebo smaltované nádoby, zalijeme studenou vodou, aby byly listy ponořeny, a necháme 24 hodiny stát. Potom slijeme, do nálevu přidáme šťávu z čerstvých listů a o polovinu více cukru, než kolik váží tekutina. S cukrem vaříme 20-30 minut za občasného míchání. Po vychladnutí má být sirup o něco řidší než med. Při varu přidáme špetku soli, aby sirup hned nezcukernatěl. Můžeme přidat i několik lžic medu.

Křeče – Aromatická lázeň

Smícháme hrst levandule, 200 g heřmánku, 200 g máty, 100 g puškvorce a 100 g šalvěje. Směs vhodíme do 4 l vařící vody a necháme 15 minut pařit. Potom scedíme a horký nálev nalijeme do koupele. Lázeň přispívá i k uklidnění nervů a proti migréně.

Ledvinové onemocnění – Čaj z přesličky

1-2 lžičky sušené řezané drogy na 0,25 l vody. Krátce povaříme a na 15 minut odstavíme. Bereme po lžičkách nejvýše 2 šálky denně. Přesličku užíváme vždy krátkodobě i v čajové směsi a po několikadenním užívání na delší dobu přerušíme.

Nadýmání – Čaj proti nadýmání

Heřmánek (květ), fenykl (plod), kmín (plod), máta peprná (list) – Po stejných váhových dílech. 2 lžičky směsi na 0,25 l vody, krátce povaříme. Pijeme vlažný po doušcích.

Nadýmání – Fenyklový čaj

2 lžičky drceného fenyklového semene na 0,25 l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Popíjí se teplý, přes den 2 šálky. Malým dětem se odvar ředí na polovinu vodou nebo mlékem.

Nachlazení – Čaj z květu černého bezu

4 lžičky usušeného květu přelijeme 0,5 l vařící vody a necháme 10 minut pařit. Slijeme do šálku. Pijeme teplý několik šálku denně. Můžeme sladit cukrem, medem, nebo pít přírodní. Slazený je mírně projímavý.

Nachlazení – Čaj z květu divizny

2 lžičky sušených květů přelijeme 0,25 l vařící vody a necháme 10 minut pařit. Přecedíme přes pláténko a popíjíme 1-2 šálky denně.

Nespavost – Čaj proti nespavosti

1 lžičku jemně drceného sušeného kořene zalijeme sklenicí studené vody a necháme 24 hodiny vyluhovat. Pijeme před spaním najednou 1 šálek.

Onemocnění močových cest – Čaj z břízy

4 lžičky řezaných sušených listů na 1 l vody. Necháme přejít var, na 15 minut odstavíme a přecedíme. Popíjíme teplý ráno a večer.

Průjem – Čaj z borůvek

2 lžičky sušených plodu zalijeme 0,25 l studené vody a necháme přes noc vyluhovat. Pijeme 2 šálky denně.

Silná menstruace – Čaj z kontryhele

3 lžičky řezané suché rostliny vhodíme do 0,25 l vařící vody a necháme přejít varem. Na 15 minut odstavíme, přecedíme a pijeme 2 šálky denně.

Uklidnění nervů – Odvar na uklidnění nervů

40 g kořene kozlíku, 10 g chmele, 25 g meduňky a 25 g máty. Nejprve 10 minut povaříme kořen kozlíku, poté přihodíme zbytek léčivek a necháme 15 minut pařit pod pokličkou. Popíjíme vychladlý dva šálky denně.

Vysoký krevní tlak – Čaj z hlohu

1 lžičku řezaných sušených listů a 1 lžičku sušených květů na 0,25 l vody. Necháme přejít varem a na 15 minut odstavíme. Popíjíme chladný ráno a večer 1 šálek.

Zánět dásní – Výplachy heřmánkem

Dvě kávové lžičky květu přelijeme 0,25 l vařící vody a necháme 15 minut pod pokličkou pařit. Hojí záněty v dutině ústní, otoky po vytržení zubu, otoky dásní a preventivně se jím kloktá při chronickém zánětu mandlí.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.