Hlavní Zdravá výživa Zelené potraviny a funkční dyspeptický syndrom

Zelené potraviny a funkční dyspeptický syndrom

by redakce
Zelené potraviny a funkční dyspeptický syndrom

Všechny tyto vlivy vedou především k trvalému překyselení v oblasti trávicího traktu a následně pak k projevům FDS. Všichni tyto nepříjemné pocity známa z vlastní zkušenosti. Patří sem pálení žáhy, pocity plnosti, nadýmání a také projevy zácpy a průjmu. Důležité je upozornit, že pokud trpíte těmito příznaky, pak u FDS klinická vyšetření neprokáží žádné významné změny a poruchy v oblasti trávicího traktu. Vyměšování patří k základním činnostem všech organismů. Bylo, je a bude vždy důležitým faktorem, který v těch nejbizarnějších případech může i zásadně ovlivnit chod dějin. A pokud to zrovna nejsou dějiny světové, tak jsou to jistě dějiny naše osobní. Vyměšováním se organismus zbavuje nežádoucích balastů, toxických látek přijatých společně s nápoji a stravou a také nestravitelných zbytků potravy.

Problém chronické zácpy nebo chronického průjmu, či přítomnosti krve a hlenu ve stolici, je vždy závažným příznakem a osobním problémem a patří do rukou lékaře – internisty – gastroenterologa, ale často i infektologa anebo neurologa. Vyvolávacích příčin je totiž opravdu mnoho. Naštěstí FDS je tou příčinou nejčastější a také nejsnáze řešitelnou. A jak mohou pomoci zelené potraviny a proč to někdy, i přes dobré zkušenosti z okolí, nefunguje právě u mě.

Zelené potraviny – co řeší?

Zelené potraviny mají k řešení všech našich zdravotních obtíží vždy komplexní přístup. Nejdůležitější vlastností je jejich lehce zásadité pH (7,5), obsah vlákniny a podpora obnovy normální střevní mikroflóry u řasy Chlorelly, výrazné antioxidační působení, stimulace nervově svalových plotének v hladké svalovině střevní stěny a vysoký obsah enzymů u Mladého ječmene.

Od řasy se očekává uvolnění usazenin a balastů ze sliznice tlustého střeva (vláknina), pomoc při hojení zánětů střevní sliznice v místech původních nánosů (pH a stimulace imunitního systému), podpora obnovy normální střevní mikroflóry (CGF) a následná mechanická stimulace přirozené střevní peristaltiky (vláknina).

Ječmen působí obdobně na hojení zánětů v místech odhalené střevní sliznice (pH a stimulace imunitního systému), na uvolnění usazenin (zvýšená střevní peristaltika), upravuje procesy trávení (vysoký obsah enzymů) a také následně podporuje přirozenou střevní peristaltiku (stimulace nervově svalových plexů hladké svalové střevní stěny).

Pokud řasu začnete užívat pozvolna, aby si trávicí trakt zvykl na účinky její vlákniny, dostatečně ji zapíjíte, pak se u většiny uživatelů nesetkáváme s vážnějšími problémy spojenými s jejím užíváním. Občas se ale zdá, že řasa má jakoby po slibném počátečním působení proti zácpě, opačné účinky. Jak si to vysvětlit? Tady je řada možností, proč se to stává. Tou nejčastější a již dříve zmiňovanou příčinou je nedostatečný pitný režim. A to jak celkový, tak při zapíjení samotné řasy. Je třeba zohlednit skutečnost, že se v případě tablet jedná o sušinu, která na své rozpuštění potřebuje dostatek tekutiny. Pokud tedy máme celkově špatný pitný režim, tak i přesto dostatečné zapíjení tablet řasy, dojde k rychlejšímu vstřebávání tekutiny do celkově dehydratovaného organismu a na rozpuštění tablet Chlorelly jí pak už zbývá málo. Pokud řasu zapíjíme nedostatečným množstvím vody, pak je výsledný stav pochopitelně ještě horší. Podle osmotického spádu si rozpuštěné tablety začnou stahovat tekutinu z okolí a “zácpa” je na světě.

Dalším důvodem bývá skutečnost, že po uvolnění a odstranění většiny usazenin (a tak to bývá často po prvních týdnech užívání řasy), jsou střeva téměř prázdná a řasa už nemá co z nich odstraňovat. Přirozeně se tím snižuje objem i pravidelnost stolice a fenomén opětovného zhoršení zácpy je opět tady.

Jinou variantou je možnost ucpání střev odcházejícími balasty. K jejich uvolňování dochází postupně od vzestupného tračníku přes tračník příčný a posléze sestupný a občas se stane, že uvolnění příliš velkého množství balastu z oblasti vzestupného tračníku má problémy s průchodem zejména v oblastech fyziologických ohbí tlustého střeva. Pokud do těchto míst přijde velké množství uvolněných hmot z předchozího úseku tlustého střeva, mohou se takzvaně zarazit a způsobit zácpu. I proto je důležité nechtít provést očistnou kůru příliš razantně a příliš rychle. Další komplikací tohoto postupu může být i náhlé uvolnění velkého množství jedovatých látek z usazenin, což někdy vyvolává svědivé kožní reakce, protože je organismus nestačí plynule vylučovat ledvinami a trávicím traktem a pomáhá si kůží.

Zajímavou příčinou bývá skutečnost, že na počátku užívání řasy ji náš organismus nestačí plynule zužitkovat, protože je zprvu překvapen, že se jedná o veskrze zdravou živinu. To se také rychle projeví na nazelenalém zabarvení stolice prakticky ihned po zahájení užívání Chlorelly. Po několika týdnech pravidelného užívání stejného počtu tablet se však naše tělo řasu naučí téměř beze zbytku využívat a nazelenalé zbarvení stolice se začne vytrácet. Tím však i účinek řasy proti zácpě, protože jí je v ti chvíli v organismu málo a je třeba zvýšit dávkování, aby se stolice opět začala řasou zabarvovat. Je tedy nutné, aby organismus měl řasy lehký nadbytek a něco jí zbývalo na ovlivnění střevní peristaltiky. A toto množství je přísně individuální, protože někomu dávka např. 3×6 tablet může plně postačovat a pro někoho to může být dávka velmi nízká. Obecně platí, že dostačující dávka pro každého z nás je taková, která trvale způsobuje nazelenalé zabarvení stolice.
Častou chybou při užívání řasy vedoucí k zácpě je její nepravidelné dávkování. Podávání tablet řasy nejméně 3x denně není rozmarem člověka, který Vám řasu doporučil. Je to nutnost vyplývající z přirozených vlastností Chlorelly a i z biorytmů našeho těla. To nepotřebuje jednorázové vysoké denní dávky řasy, ale především její plynulý přísun. Vícečetným denním užíváním je dlouhodobě zabezpečena účinná látka Chlorelly v organismu a naopak se tím předchází již zmiňovaným komplikacím vyplývajícím z příliš razantního a zbytečně vysokého dávkování. Předchází se tím i zácpě.

Při užívání ječmene nejsou problémy s “následnou” zácpou tak časté, ale většina příčin zhoršení stavu se shoduje s příčinami uvedenými při užívání řasy. Určitě nesmíme také zapomínat na dostatečný aktivní pohyb, který je nedílnou součástí režimových opatření zlepšujících zácpu.

Závěrem

A pochopitelně je třeba uvážit a často si i přiznat, kolik nápojů a potravin podporujících zácpu pravidelně konzumujeme (černý čaj, banány, borůvky, čokoláda, maso, zejména hovězí, uzeniny a jiné potraviny s vysokým obsahem soli, vejce, alkohol – zejména destiláty, které organismus významně dehydratují).

Mnohdy je příčinou úporné zácpy i užívání některých léků (diuretika) a jejich nevhodné kombinace. S průjmy, způsobenými užíváním zelených potravin, se setkáváme jen zcela výjimečně. Většinou v těchto případech stačí jen lehce snížit dávkování zelených potravin a stav se rychle upraví.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.