Hlavní Zdraví Víte, jaké plastické operace a zákroky u zubaře hradí zdravotní pojišťovna?

Víte, jaké plastické operace a zákroky u zubaře hradí zdravotní pojišťovna?

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Plastické operace a stomatologie patří k nejvýdělečnějším specializacím ve zdravotnictví. Ale ne vždy vám zákroky na těchto odděleních musí udělat díru do rozpočtu. Spoustu z nich plně hradí zdravotní pojišťovny. Víte, kdy za zákroky nemusíte platit?

Návštěva plastické chirurgie nemusí mít vždy ten stejný účel – něco na sobě “vylepšit”. Plastickou chirurgii často navštěvují i lidé se zdravotními potížemi. A naopak tomu může být při návštěvě zubaře, kdy pacienti kvůli přirozenému vzhledu vyžadují bílé plomby. 

Tyto zákroky jsou ovšem často spojené i s tím, že to bude stát hodně peněz. Před návštěvou lékaře musíte hledat bankomat nebo se pídit po tom, zda má váš ošetřující lékař v ordinaci platební terminál. I některé z těchto starostí mohou odpadnout. Pojďme se postupně podívat na to, za které zákroky musíte platit vy a jaké naopak hradí zdravotní pojišťovny.

Žádné částečné úhrady

Důležité je také uvědomit si to, že pojišťovna nikdy na operační zákroky nepřispívá. Buď pojišťovna hradí všechno, nebo nic a musíte částku v plné výši zaplatit ze své kapsy.

Jaké plastické operace hradí zdravotní pojišťovna?

Photo by Joeyy Lee on Unsplash

Na začátek bychom měli říct dvě zásadní věci. Za prvé, ať už jste žena, či muž, mějte se rádi takový, jací jste. Všichni jsme nějací a krásní. A za druhé bychom měli vymazat jeden zásadní omyl, který si spousta lidí s plastickými operacemi spojuje, a to nejen laici, ale i odborní lékaři. Operace plastické chirurgie nejsou pouze estetické, tedy zkrášlující. Estetické operace jsou jen jednou z částí plastické chirurgie. 

Tím se vlastně dostáváme i k odpovědi na výše položenou otázku. Zdravotní pojišťovny plně hradí veškeré plastické operace, které jsou prováděny ze zdravotních důvodů.

Naopak tedy zdravotní pojišťovny nehradí, a to ani částečně, žádné operační zákroky prováděné z jiných než zdravotních důvodů, tedy estetické zákroky. 

Příklad: V praxi to tedy znamená, že pojišťovna uhradí například opravu jizev v obličeji po úrazu, nebo korekci rozbitého nosu, pokud omezuje dýchání. Často pojišťovny hradí i plastiku břicha po vícečetném těhotenství spojenou s operací břišní kýly nebo rozestupu svalů.

Kdo rozhoduje, jestli pojišťovna operaci uhradí

Rozhodnutí, zda je pro daný zákrok zdravotní důvod, určí primárně plastický chirurg. Ve spoustě případů, především u zmenšení mohutných prsů, se vyžaduje schválení výkonu od revizního lékaře zdravotní pojišťovny. Ten na základě zdravotních indikací skupiny odborníků posuzuje, jestli jsou mohutná prsa opravdu příčinou zdravotních potíží pacientky. V tomto případě tedy záleží na rozhodnutí revizního lékaře, který určí, zda zmenšení prsou pojišťovna uhradí. 

Takto schválené zákroky hrazené zdravotní pojišťovnou může provést jakékoliv pracoviště plastické chirurgie. Ale POZOR! Pracoviště musí mít vždy uzavřenou smlouvu s příslušnou zdravotní pojišťovnou. Zpravidla to jsou státní zdravotnická zařízení.

Tip: Víte, jak poskytnou první pomoc a jak utišit bolest?

Jaké zákroky u zubaře hradí zdravotní pojišťovna?

Z legislativy vyplývá, že zubař musí pacientovi vždy nejprve nabídnout ošetření hrazené zdravotní pojišťovnou a při těchto zákrokách po něm nesmí požadovat žádné doplatky. Opět platí, že zubař musí mít uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. U zubaře je možná lepší podívat se na to, co pojišťovny nezaplatí. 

Co u zubaře vždy platí pacient?

Zákroky, které nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou, jsou vyjmenovány přímo v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Kromě toho to jsou zákroky, jež nemají zdravotní příčinu, například bělení chrupu, či lepení ozdob na zubní korunky.

Photo by Caroline LM on Unsplash

Zdravotní pojišťovny nehradí:

  • nasazení kofferdamu,
  • pečení fisury,
  • trepanaci alveolu,
  • augmentaci,
  • řízenou tkáňovou regeneraci a implantaci v zubním lékařství,
  • provizorní můstek zhotovený v ordinaci,
  • opravu fixní náhrady v ordinaci,
  • odbornou ortodontickou konzultaci na žádost pacienta,
  • intraligamentární anestezii (speciální lokální znecitlivění jen jednotlivých zubů).

Příspěvky pojišťovny

V některých případech pojišťovna přispívá pouze za splnění určitých podmínek. Například profylaktickou kontrolu ústní hygieny pojišťovny hradí maximálně 2x ročně. Profylaktické odstranění zubního kamene hradí maximálně 1x ročně apod.

Kdy a jaké plomby hradí zdravotní pojišťovna?

Pro ošetření zubního kazu je dovoleno používat zubní amalgám pouze v kapslové formě v předem určených dávkách. Jeho použití je zakázáno u ošetření dočasných zubů, dětí mladších 15 let a těhotných či kojících žen. Výjimkou mohou být specifické zdravotní důvody.

U ošetření dočasných zubů (bez ohledu na věk) je výplň hrazena v rozsahu celého chrupu, za splnění podmínek použitého materiálu. 

Ošetření stálého zubu se obecně hradí při použití dózovaného amalgámu v rozsahu celého chrupu. Jedná-li se o řezáky a špičáky, je hrazena výplň i ze samopolymerujícího kompozita. 

Výjimky:

  • Děti do 15 let – výplň je hrazena v rozsahu celého chrupu plastickým materiálem, u řezáků a špičáků je hrazena i výplň ze samopolymerujícího kompozita (dočasné i stálé zuby) nebo fotokompozita (pouze u stálých zubů)
  • Dospívající 15-18 let – v rozsahu celého chrupu pojišťovna hradí výplň z dózovaného amalgámu, u řezáků a špičáku pak fotokompozita nebo samopolymerující kompozita
  • Těhotné a kojící ženy – pojišťovna hradí plastický materiál (skloionomerní cement apod.) v rozsahu celého chrupu, u řezáků a špičáků opět samopolymerující kompozita

Tip: Chystáte se na placený zákrok k zubaři a on stále trvá na hotovosti? Odkažte ho na průvodce výběrem platebního terminálu. Příště už třeba budete moci platit kartou.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění 2022

Díky novele zákona bude pacientům u zubaře pojišťovnou hrazena kvalitnější korunka a další zákroky.

Změny v roce 2022:

  • Namísto zastaralých čepových korunek budou pojišťovny proplácet estetické plášťové korunky z kompozitního plastu
  • Přispívat budou i na modernější zubní náhrady a korunky
  • Pojišťovny uhradí i rovnátka pro dospělé, pokud mají vážný zdravotní problém
  • Pojišťovny budou u fixních rovnátek hradit nejen práci lékaře, ale i použitý materiál
  • Změna životnosti výrobků a frekvence úhrad – u korunek se doba prodlužuje z 5 na 8 let

Negativní změna pro pacienty je ovšem v případě, že důvodem pro fixní rovnátka budou estetické vady. U těch si budou muset pacienti připlatit více. Kromě toho od ledna 2022 není pojišťovnou hrazena práce ortodontistů u pacientů starších 22 let.Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.