Omáčky jsou nedílnou součástí nejen české kuchyně. Skvěle se hodí ke slavnostnímu obědu, ovšem pochutnat si na některé z nich můžete kdykoliv. Nabízí se spousta různých možností, nemusíte se držet pouze naší tradiční svíčkové. Vyzkoušejte i další omáčky, které si zamilujete.
Obsah článku
Rajská omáčka
Jednou z českých klasik mezi omáčkami je rozhodně rajská omáčka. Postupů, jak si ji připravit, existuje hned několik. Často bývá používán rajčatový protlak, ovšem pokud chcete opravdu poctivou omáčku, pak si rajskou uvařte z čerstvých rajčat. Skvěle se hodí k podávání s houskovým knedlíkem a plátkem kvalitního hovězího. Dalšími variantami jsou pak kuličky z mletého masa či třeba plněné papriky, které se k rajské omáčce skvěle hodí. V tomto případě však zůstaneme u klasické varianty této české omáčky.
Budete potřebovat:
- 1 kg hovězího masa,
- 4 cibule,
- 2 mrkve,
- 1,5 kg rajčat,
- 50 g másla,
- 3 lžíce hladké mouky,
- celý černý pepř,
- bobkový list,
- nové koření,
- celou skořici,
- hřebíček,
- 1,5 lžičky soli,
- cukr dle chuti.
Postup přípravy:
- Jako poctivý základ omáčky je nejlepší volbou vývar. Dejte vařit maso do 1,5 litru vody. Přidejte na větší kousky pokrájenou cibuli a mrkev. Okořeňte solí, kuličkami nového koření a černého pepře a bobkovým listem.
- Vývar vařte do změknutí masa. Pro rychlejší postup využijte tlakový hrnec.
- V dalším hrnci rozehřejte máslo a osmahněte nakrájenou cibuli a rajčata. Přidejte koření – hřebíček a celou skořici.
- Cibulku s rajčaty zalijte vývarem a nechte zhruba 20 minut vařit, aby zelenina změkla.
- Následně omáčku pasírujte přes sítko, dle chuti můžete přidat také cibuli a mrkev z vývaru.
- Rajskou omáčku lze zahustit perníkem na strouhání, moukou rozmíchanou ve vodě, smetanou či máslovou jíškou. Volba záleží pouze na vás.
- V závěru už stačí jen omáčku dochutit trochou cukru a případně soli a pepře. Pro zjemnění můžete přidat smetanu. Po krátkém povaření je omáčka připravena k podávání.
Pepřová omáčka
Ve spojení omáček a tradiční české kuchyně se nám vybaví mnoho různých pokrmů. Není však nutností držet se pouze naší české klasiky v podobě hutné omáčky s knedlíkem. Vyzkoušejte něco trochu jiného. Pepřová omáčka se skvěle hodí ke steakům, vepřové panence, či třeba kousku kuřecího. Postup přípravy této omáčky je přitom snadný a rychlý.
Budete potřebovat:
- 150 ml 30% smetany,
- 2-3 lžičky nakládaného zeleného pepře,
- 1-2 lžíce másla,
- sůl dle chuti.
Postu přípravy:
- Na pánvi nechte rozehřát máslo. Mezitím si připravte zelený pepř. Ten je třeba lehce pomačkat, aby do omáčky následně pustil chuť.
- Na másle osmahněte zelený pepř a chvilku míchejte.
- Poté můžete přidat smetanu a sůl dle chuti.
- Omáčku nechte chvíli bublat, aby zhoustla. Čím delší čas jí dopřejete, tím lépe. Dosáhnete tak husté omáčky i bez dodatečného zahušťování škrobem a podobně.
- Pepřovou omáčku můžete podávat v podstatě s jakýmkoliv masem k těstovinám či bramborám.
Koprová omáčka
Koprovka je mezi českými omáčkami stálicí. Zatímco někteří ji z celé duše nenávidí, ostatní na ni nedají dopustit. Poctivá koprová omáčka má na stolech českých strávníků své místo, se správným postupem přípravy můžete vykouzlit výbornou omáčku.
Budete potřebovat:
- 0,5 l hovězího vývaru,
- 150 ml 30% smetany,
- 20 g másla,
- 20 g hladké mouky,
- 2 snítky čerstvého kopru, případně z nálevu,
- lžíce octa,
- špetka soli,
- lžička cukru.
Postup přípravy:
- I u této omáčky je důležité připravit si poctivý základ v podobě hovězího vývaru. Ten můžete připravit dle běžného postupu, do omáčky budete potřebovat zhruba půl litru.
- V hrnci rozpusťte máslo a přisypte mouku. Dobře rozmíchejte a přilijte trochu vývaru. Opět vše dobře rozmíchejte a přilijte zbytek vývaru.
- Tento základ nechte zhruba 20 minut vařit za občasného míchání.
- Během varu se začne na povrchu objevovat pěna – tu můžete snadno sbírat například lžící.
- Připravte si kopr – oberte jemné lístky a ty nasekejte.
- Do provařeného základu přidejte ocet a cukr a nechte probublávat. Následně vmíchejte smetanu.
- V závěru stačí přisypat připravený kopr a nechat opět chvilku povařit.
- Omáčku můžete podávat s masem z vývaru a houskovým knedlíkem, oblíbenou variantou jsou také vařená vajíčka a jako příloha brambory.
Omáčky jsou velmi obsáhlou kategorií české kuchyně. Jedná se o poctivá jídla, která se skvěle hodí nejen k nedělnímu obědu. Nabízí se spousta různých možností. Neváhejte objevovat a zkoušejte různé české omáčky. Kuchyňská linka je místem, kde začíná spousta skvělých dobrodružství a objevování nových chutí.